REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory 2023

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

"Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

REKLAMA

P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

REKLAMA

Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

 

Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

Głosowanie przez pełnomocnika

Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

Głosowanie korespondencyjne

Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

Wybory 2023: Głosowanie zza granicy

Niezależnie od tego, czy Twój pobyt za granicą jest stały, czy czasowy, możesz przystąpić do głosowania. Warunkiem jest posiadanie czynnych praw wyborczych.

Wybory 2023. Gdzie można się spodziewać zwiększonej liczby głosujących? AKTUALIZACJA

Wybory 2023. Na 15 października zarządzone są wybory do Sejmu i Senatu RP. W których gminach można spodziewać się zwiększonej liczby wyborców? Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wykaz gmin. 

Wybory 2023. Jak zagłosować w innym miejscu?

Wybory 2023. Już 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wiesz, że będziesz wtedy poza domem lub miejscem zameldowania? Złóż wniosek, aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów. Chcesz głosować w obwodzie głosowania właściwym dla adresu, pod którym przebywasz? Złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania. 

Kto wygra wybory? O podziale mandatów zdecyduje D’Hondt

Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października 2023 r. Tego dnia będziemy wybierać 100 senatorów oraz 460 posłów. Ci ostatni będą wyłaniani w 41 okręgach wyborczych spośród kandydatów znajdujących się na listach zgłaszanych przez komitety wyborcze. W jaki sposób głosy oddane przez wyborców wpłyną na podział mandatów poselskich? Zastosowanie znajdzie metoda D’Hondta. Na czym ona polega? Wyjaśniamy.

1000 zł dla każdego studenta i 5000 zł "na start" dla nauczycieli to niektóre postulaty Nowej Lewicy

Przeznaczenie minimum 8 proc. PKB na ochronę zdrowia, 3 proc. PKB na inwestycje w naukę i rozwój, podniesienie płac dla nauczycieli "na start" do 5 tys. zł brutto oraz "fundusz kruszenia betonu" o wartości 3 mld - to postulaty Nowej Lewicy przedstawione na sobotniej konwencji w Warszawie.

Wylosowano numery list komitetów wyborczych

W PKW wylosowano numery list komitetów wyborczych. W losowaniu numer 1 przypadł Bezpartyjnym Samorządowcom, 2 - Trzeciej Drodze, 3 - Nowej Lewicy, 4 - Prawu i Sprawiedliwości, 5 - Konfederacji, 6 - Koalicji Obywatelskiej.

Praca w komisji wyborczej - 15 września mija termin na zgłoszenia!

Praca w komisji wyborczej - 15 września mija termin na zgłoszenia! Do kiedy zostaną powołane obwodowe komisje wyborcze? Ile wynosi dieta za udział w pracach komisji? W jakich godzinach odbywa się głosowanie? Wybory już za miesiąc, 15 października 2023 r.

Wybory 2023. Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni - jakie mają prawa?

W komunikacie z 30 sierpnia 2023 r. Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie uprawnień osób pełniących funkcję męża zaufania albo obserwatora społecznego przy okręgowej komisji wyborczej. Komunikat ten został skorygowany przez postanowienie Sądu Najwyższego z 7 września 2023 r.

Zarobki w komisjach wyborczych w 2023 roku. 800 zł dla przewodniczącego, 600 zł dla członka, 240 zł dla męża zaufania. Uwaga! Termin upływa 15 września!

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku wyższe będą stawki wypłacane członkom obwodowych komisji wyborczych. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej otrzyma 800 zł tzw. diety, zastępcy przewodniczącego 700 zł, a członkowie komisji zarobią 600 zł - informuje dziennik "Fakt" w piątkowym wydaniu.

Czy praca w komisji wyborczej może pozbawić zasiłków i świadczeń?

Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim można pełnić funkcję członka obwodowej komisji wyborczej? Co z osobami pobierającymi świadczenia pielęgnacyjne, zasiłki macierzyńske czy zasiłki dla bezrobotnych?

M. Morawiecki: płaca minimalna wzrosła ponad dwukrotnie, a przeciętne wynagrodzenie skoczyło o 90 proc.

Premier M. Morawiecki podkreśla, że po 8 latach rządów PiS płaca minimalna wzrosła ponad dwukrotnie, a przeciętne wynagrodzenie skoczyło o 90 procent. Aktywnych zawodowo jest aktualnie ponad 17 mln obywateli naszego kraju.

Grant na pracę zdalną. Ponad 10000 zł. Od nowego roku – prawie 13000 zł

Grant na pracę zdalną dla rodzica powracającego na rynek pracy oraz dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Dofinansowanie do utworzenia stanowiska pracy zdalnej dla młodych pracowników. Ile mają wynosić? Kiedy wejdą w życie?

Wybory 2023: Głosowanie za granicą

Zbliżają się wybory 2023 r. Mieszkasz bądź wyjeżdżasz za granicę? Chcesz oddać głos? Sprawdź zasady!

Wybory 2023. Sześć komitetów ogólnopolskich w wyborach do Sejmu

Sześć komitetów ogólnopolskich wystawi kandydatów w wyborach do Sejmu w całym kraju. Będą to: PiS, Koalicja Obywatelska, Lewica, Trzecia Droga Polska 2050 – PSL, Konfederacja, Bezpartyjni Samorządowcy. 

Czynne prawo wyborcze

Czynne prawo wyborcze jest niezbędne, gdy chcemy oddać swój głos w wyborach. Kto ma czynne prawo wyborcze w Polsce?

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze to jedno z podstawowych pojęć Kodeksu wyborczego. Na czym polega? Kto ma bierne prawo wyborcze w Polsce?

Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Ile można zarobić?

Na zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych pełnomocnicy komitetów wyborczych mają czas do 15 września. Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają 800 zł, ich zastępcy 700 zł, a członkowie komisji 600 zł.

Wybory 2023: Senatorzy z PiS - Seweryński, Łuczak i Błaszczyk - ubiegają się o reelekcję w łódzkim

Senatorzy z woj. łódzkiego - prof. Michał Seweryński, Maciej Łuczak i Przemysław Błaszczyk - ponownie będą ubiegać się o mandaty w najbliższych wyborach jako kandydaci Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory 2023: Na liście PiS w okręgu nr 36 m.in. M.Maląg, K.Sójka, J.Dziedziczak, T.Ławniczak i J. Mosińki

Na liście PiS w wyborach do Sejmu w okręgu numer 36, obejmującym m.in. Kalisz i Leszno, są m.in. Marlena Maląg, Katarzyna Sójka, Jan Dziedziczak, a takżeTomasz Ławniczak, Jan Mosińki i Piotr Kaleta.

Częstochowa: Burzyńska, Giżyński oraz Gawron otwierają listę PiS w okręgu nr 28

"Silna, dobra, sprawdzona drużyna będzie Państwu dzisiaj przedstawiona. Drużyna, która przez 8 lat pokazała, oczywiście jako Prawo i Sprawiedliwość, że Polacy, Polska, małe ojczyzny i ta nasza duża, wspólna, najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska, są naszym najważniejszym dobrem" - powiedziała Posłanka PiS Lidia Burzyńska, liderka listy kandydatów do Sejmu, podczas prezentacji kandydatów PiS do Parlamentu w okręgu częstochowskim.

Czy wyborca może oddać swój głos w kopercie?

W odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, iż obecnie obowiązujące przepisy prawa wyborczego nie przewidują możliwości korzystania przez wyborców z kopert w trakcie oddawania głosu w lokalu wyborczym.

Kto zapłaci za transport wyborców do lokali?

Kto zapłaci za transport wyborców do lokali? Do połowy września gminy otrzymają od wojewodów informację na temat zwrotu kosztów transportu osób niepełnosprawnych do lokali wyborczych. Wiadomo, że zadanie to będzie finansowane z budżetu państwa.

Referendum 2023 - skutki niewzięcia karty do głosowania

Osoby, które odmówią odbioru karty do głosowania w referendum, nie będą wliczane do puli uczestniczących w referendum - powiedział 30 sierpnia przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Dodał, że frekwencja wyborcza i referendalna nie będą tożsame, a odmowa odebrania którejkolwiek karty do głosowania musi być odnotowana przez komisję w spisie wyborców.

Wybory 2023. Kandydatów można zgłaszać tylko do 6 września

Komitety wyborcze tylko do środy 6 września mogą zgłaszać listy kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Na listach musi być co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn.

Wyborca niepełnosprawny

Kim jest wyborca niepełnosprawny? Termin ten został zdefiniowany w Kodeksie wyborczym.

Znak „x”

Znak „x” stawiamy na karcie do głosowania podczas wyborów. Definicję znaku „x” znajdziemy w Kodeksie wyborczym. 

Wybory 2023 r. 28 sierpnia 2023 r. mija termin na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego

W poniedziałek 28 sierpnia 2023 r. mija termin na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy.

Kodeks wyborczy

Kodeks wyborczy to istotny akt prawny regulujący problematykę wyborów. Jakie kwestie określa i z jakich rozdziałów się składa?

Centralny Rejestr Wyborców

Czym jest Centralny Rejestr Wyborców? Jakie dane zawiera i kiedy został uruchomiony?

W jaki sposób obywatel może poprawić dane zawarte w Centralnym Rejestrze Wyborców?

Zgodnie z art. 22 Kodeksu wyborczego, wyborca może wnieść do właściwego miejscowo wójta reklamację na nieprawidłowości w Centralnym Rejestrze Wyborców, jeżeli nie został on ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców lub nie ujęto go w żadnym obwodzie głosowania albo został on nieprawidłowo ujęty w obwodzie głosowania. 

Ochrona danych osobowych w kampanii wyborczej. UODO wydał poradnik

Urząd Ochrony Danych Osobowych przygotował poradnik pt. „Ochrona danych osobowych w kampanii wyborczej”. W publikacji znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące praw wyborców i innych osób, których dane są przetwarzane.

Wszystko o referendum: 4 pytania. Co? Gdzie? Kiedy? [Kalendarz]

W Dzienniku Ustaw ukazała się uchwała Sejmu o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, które odbędzie się 15 października. W dokumencie określono również terminarz czynności referendalnych.

Wycofanie lekcji HiT-u i religii. Od kiedy?

W upływającej kadencji Sejmu Lewica złożyła 230 projektów ustaw; gdyby zostały wprowadzone w życie, Polska byłaby bezpieczna - mówił w sobotę wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Lewica zapowiada "deczarnkizację" polskiej szkoły; wycofanie lekcji HiT-u i religii, powrót dofinansowania in vitro.

REKLAMA