REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Paliwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu

Krajowa Izba Gospodarcza: wzrost inflacji w ostatnich kwartałach był głównie pochodną wzrostu różnorakich kosztów wytwarzania

Wzrost inflacji w ostatnich kwartałach był głównie pochodną wzrostu różnorakich kosztów wytwarzania, spowodowany m.in. wzrostem cen ropy i gazu na rynkach światowych, a także krajowymi decyzjami jak np. wzrostem płacy minimalnej czy nowymi daninami i podatkami - ocenia Krajowa Izba Gospodarcza

Nowe limity tankowania maszyn rolniczych na stacjach Orlenu

Zmianie uległy dotychczasowe limity jednorazowego tankowania na stacjach PKN Orlen.

Od czego zależą ceny paliw? ZPP broni przedsiębiorców

„Cena paliwa uzależniona jest w głównej mierze od ceny ropy naftowej na rynkach światowych, ceny waluty i podatków, a nie od widzimisię polskiego przemysłu paliwowego” – przekonuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA

Ceny paliw na stacjach a wojna na Ukrainie

Ceny paliw na stacjach - jak wpływa na nie wojna na Ukrainie? Co z inflacją?

Dalszy wzrost cen paliw na horyzoncie. Widać jednak perspektywę na ich spadki

Zagrożenie konfliktem na linii Rosja - Ukraina powoduje wzrost cen paliw. Na horyzoncie pojawiła się jednak nadzieja na spadki. Dały ją rozmowy USA z Iranem, które mogą doprowadzić do m.in. zniesienie sankcji i przywrócenia na rynki światowe irańskiej ropy, która mogłaby uzupełnić część globalnej luki podażowej - donosi e-petrol.

e-petrol: ceny paliw znowu rosną, najbardziej zdrożała Pb95

Ceny paliw znowu rosną, o 7 groszy zdrożała Pb95. Olej napędowy podrożał o 3 grosze do 5,31 zł za litr - poinformował PAP w środę e-petrol.pl.

Ceny benzyny wzrosną po 7 lutego do 5,57 zł za litr

Między 7 a 13 lutego 2022 r. ceny Pb98 wynosić będą 5,46-5,57 zł/l. W przypadku cen benzyny 95-oktanowej przewidywana średnia cena znajdzie się w przedziale 5,19-5,31 zł/l. Ceny oleju napędowego wyniosą w tym czasie 5,29-5,41 zł/l. Tak prognozują eksperci e-petrpl.pl. Ich zdaniem "Mniejsze prawdopodobieństwo zwyżek dotyczyć będzie autogazu, a jego średnia wyniesie 2,68-2,75 zł/l".

REKLAMA

Niższa akcyza na paliwa

Od poniedziałku, 20 grudnia br. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obowiązuje obniżona akcyza na paliwa. Zgodnie z ustawą od 1 stycznia nastąpi też obniżka akcyzy na prąd i zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Tarcza antyinflacyjna - obniżka akcyzy na paliwo od 20 grudnia 2021 r.

W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd zaproponował obniżkę stawek akcyzy na paliwa. Miałaby ona obowiązywać od 20 grudnia br. do 31 maja 2022 r. Ile wyniesie obniżka akcyzy?

Silnik TSI: jakie paliwo stosować?

Silnik TSI: jakie paliwo stosować? To pytanie często zadawane przez kierowców posiadających nowoczesny silnik w aucie Grupy Volkswagena.

Jakie są objawy zapchanego filtra paliwa w benzynie?

Jakie są objawy zapchanego filtra paliwa w benzynie? Sytuacja może spowodować szereg objawów. Dziś omówimy każdy z nich.

Wyciek paliwa po zatankowaniu do pełna. Co to oznacza?

Wyciek paliwa po zatankowaniu do pełna - to problem, na który często wskazują kierowcy. Z czego wynika, jak go diagnozować i jak się go pozbyć?

Wyłączanie silnika na postoju: co daje i czy właściwie jest dobre?

Wyłączanie silnika na postoju stało się standardem w nowych autach. Co daje start stop, czy jest korzystny dla silnika i jak go wyłączyć?

Auto długo stało i nie odpala. Co w takim przypadku?

Auto długo stało i nie odpala? Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Na szczęście z większością problemów kierowca może poradzić sobie sam.

Zamarznięte paliwo: jak poradzić sobie z problemem?

Zamarznięte paliwo to problem, który trapi kierowców zaraz po pierwszym uderzeniu zimy. Jak sobie z nim radzić i z czego wynika? Wyjaśniamy.

Zima: samochód nie odpala? Zobacz co to może oznaczać!

Zima: samochód nie odpala? Niskie temperatury i śnieg to warunki mało sprzyjające dla auta. Co jednak zrobić, gdy to postanowi nie odpalić o poranku?

Eco-driving ciężarówką: o czym należy pamiętać?

Rentowny przejazd? To przejazd generujący małe koszty. A głównym kosztem jest zakup paliwa. Jak go obniżyć? Poznaj zasady eco-drivingu ciężarówką.

Ruszą dotacje na produkcję paliwa z biomasy

Trwa nabór projektów w ramach konkursu na "Budowę instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu". Celem głównym naboru jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenie ubóstwa energetycznego w gminach.

Strzałka przy wskaźniku paliwa. Do czego służy?

Analogowe i elektroniczne wskaźniki paliwa są oznaczone symbolem przypominającym dystrybutor. Obok niego pojawia się jednak strzałka. Co ona oznacza? Dziś właśnie o tym opowiemy.

Czy tankowanie pod korek jest bezpieczne?

Też tak robicie, że dalej tankujecie samochód nawet po tym, jak pistolet w dystrybutorze odbije? Musicie zatem wiedzieć, że to może doprowadzić do awarii. Jakiej? Zaraz wyjaśnimy.

Tankowanie pod korek: dobry czy zły nawyk? Sprawdźmy!

Jak tankować samochód? Bardzo wielu kierowców powie, że najlepiej pod sam korek. I choć odpowiedź taka może wydawać się oczywista, niesie ze sobą pewne wady. A te dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów.

Wpływ paliwa na silnik: naprawy mogą być drogie!

Paliwo stanowi napęd dla jednostki. Ono także w dużej mierze warunkuje jej sprawność. Jaki jest wpływ paliwa na silnik? Niewłaściwa jakość prowadzi do poważnego uszkodzenia motoru.

Uszczelnienie obrotu olejem opałowym od 1 września 2019 r.

14 maja 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Projekt ten zawiera rozwiązania, które umożliwią wykorzystanie narzędzi informatycznych do odbiurokratyzowania obrotu olejem opałowym i uszczelnienia systemu obrotu tym paliwem.

"Pakiet paliwowy i Pakiet opałowy - nowe regulacje" - szkolenie

Zapraszamy na kolejną edycję specjalistycznego szkolenia: "Pakiet paliwowy i Pakiet opałowy - nowe regulacje", które odbędzie się w dniu 16 kwietnia 2019 roku w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Polska niedościgniona w Europie pod względem wykorzystania autogazu

To nie tajemnica, że Polacy od dawna uwielbiają autogaz, który jest bardzo tanią alternatywą dla benzyny i oleju napędowego. Francuzi natomiast najbardziej cenią sobie olej napędowy, a Cypryjczycy benzynę.

Wodór podstawowym źródłem energii w Tokio

Zasilanie wodorem zdobywa na popularności - organizatorzy igrzysk w Tokio 2020 zapowiadają, że paliwo wodorowe (H2) ma być podstawowym źródłem energii w wiosce olimpijskiej. Czysta energia zostanie wykorzystania także przy podtrzymaniu płomienia ognia w zniczu olimpijskim,

Nowe oznaczenia paliw - jak wyglądają i co oznaczają?

Od 12 października w Polsce i całej Europie obowiązują nowe oznaczenia paliw - to efekt wprowadzenia unijnej dyrektywy. Jak wyglądają i co oznaczają nowe oznaczenia paliw?

Koniec z fałszywymi danymi zużycia paliwa – nowe procedury testowania pojazdów

Koniec z fałszywymi wskazaniami zużycia paliwa - nadchodzą nowe procedury testowania pojazdów. Nowy cykl pomiarowy WLTP, wyprze przestarzały już NEDC, dzięki czemu wyniki zużycia paliwa będą bardziej miarodajne i precyzyjniej odzwierciedlające rzeczywiste spalanie samochodów.

Droższe paliwo oraz wjazd do centrów miast tylko po uiszczeniu opłaty

Sejm przegłosował ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która daje możliwość wprowadzenia opłat za wjazd samochodem spalinowym do centrów miast, a także doliczenie dodatkowej opłaty do paliw.

Jak wykazywać w ewidencji i w JPK_VAT wydatki na paliwo

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług reklamowych, w której wykorzystuję samochód osobowy. W jaki sposób należy ujmować w ewidencji VAT i w strukturze JPK_VAT faktury dotyczące wydatków związanych z samochodem osobowym, od których odliczam 50% podatku naliczonego?

UOKIK: wyniki kontroli jakości paliw w 2017 roku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport z badań nad jakością paliw, które prowadził na terenie całego kraju w ubiegłym roku. Zakwestionowano 2,3 proc. pobranych próbek. Sprawdźcie, na jakie stacje paliw lepiej uważać.

Opłata paliwowa - 2018 r.

Minister Infrastruktury i Budownictwa określił wysokość opłaty paliwowej w 2018 r. Stawka opłaty paliwowej wzrośnie nieznacznie w stosunku do stawek obowiązujących w 2017 r., ze względu na inflacje.

Jak ewidencjonować w pkpir wydatki na zakup paliwa i przejazd autostradami płatnymi za granicą

Prowadzę firmę transportową. Świadczę międzynarodowe usługi transportu i spedycji. Prowadzę pkpir. Moi kierowcy za granicą tankują samochody oraz korzystają z płatnych autostrad. Często niemożliwe jest otrzymanie faktury za tankowanie samochodu, a tym bardziej za płatną drogę. W związku z tym posiadam paragony za tankowanie, jak również za płatne odcinki drogi. Czy paragony za tankowanie samochodu oraz za przejazd płatnymi odcinkami drogi mogę zaliczyć do kosztów?

Co zrobić, gdy nie masz czym zapłacić podczas tankowania lub na bramce?

Każdy z kierowców może znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie mógł zapłacić za paliwo, nawet nie z własnej winy. Zepsuty terminal albo awaria w banku może przeszkodzić w płatności, w każdym miejscu. Co zrobić w sytuacji, gdy taka sytuacja spotka nas na stacji benzynowej lub na autostradowych bramkach?

Nie będzie nowej opłaty paliwowej

Kierowcy nie zapłacą więcej za benzynę. PiS postanowił wycofać się z wprowadzenia opłaty paliwowej.

Możliwa podwyżka cen paliw

Poselski projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który wprowadza opłatę drogową w wysokości 20 groszy za litr benzyny i oleju napędowego, by pomóc samorządom w budowie i remontach dróg, trafi do komisji.

Rząd PiS jest za wprowadzeniem opłaty paliwowej?

Rząd PiS nie ocenia negatywnie wprowadzenia opłaty paliwowej. Czy projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych może wejść w życie?

Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie?

Dobre nawyki i przestrzeganie kilku prostych zasad wystarczy by na jednym baku przejechać więcej kilometrów. Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie? Na to pytanie odpowiadają eksperci.

Zatankowanie auta złym paliwem. Co robić?

Zatankowanie samochodu złym paliwem zdarza się częściej niż można by przypuszczać. O pomyłkę łatwo, zwłaszcza w przypadku samochodów z silnikami Diesla. Co zrobić w przypadku, gdy nalaliśmy do auta niewłaściwy rodzaj paliwa?

Podwyżka cen gazu w 2017 r.

Nowa taryfa zwiastująca podwyżkę cen gazu w 2017 r. został zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Paliwa ciekłe - wielkie zmiany dla przedsiębiorstw energetycznych

Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające infrastrukturę oraz zasoby potrzebne dla prowadzenia działalności koncesjonowanej w zakresie paliw ciekłych będą od początku oceniane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Jakie parametry oleju napędowego decydują o jego jakości?

Użytkownicy aut z silnikami Diesla muszą szczególną wagę przykładać do jakości oleju napędowego jaki tankują do swoich pojazdów. W jaki sposób ocenia się jednak jakość takiego paliwa? Co ma na nią decydujący wpływ?

Jakie parametry benzyny decydują o jej jakości?

Wybierając stację paliw kierowcy najczęściej sugerują się marką koncernu, który dostarcza do niej paliwo. Czym jednak charakteryzuje się paliwo? Jakie czynniki mają wpływ na jego jakość?

Zmiana prawa pozwoliła Lotosowi osiągnąć duże wzrosty sprzedaży paliw

Regulacje tzw. pakietu paliwowego pozwoliły polskim koncernom paliwowym na wyraźne zwiększenie sprzedaży hurtowej. Dla przykładu Lotos osiągnął aż 20 wzrost sprzedaży swoich paliw.

Jak długo paliwo może kosztować poniżej 5 zł za litr?

Wiele wskazuje na to, że na skutek dużego wydobycia ropy i ogromnych jej rezerw niskie ceny paliw mogą utrzymać się nawet do przyszłych wakacji.

Jak długo paliwo na polskich stacjach będzie tanie?

Jak długo paliwo na polskich stacjach będzie tanie? Według analityków taka sytuacja może potrwać do wakacji 2017 r.

Pakiet paliwowy podpisany przez Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kilku ustaw, stanowiącą tzw. pakiet paliwowy, który ma uszczelnić pobór VAT - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pakiet zakłada m.in., że importer paliwa z innego kraju UE będzie musiał zapłacić od niego podatek VAT w ciągu 5 dni od momentu sprowadzenia go do Polski.

Orlen planuje szukać i wydobywać ropę oraz gaz w Polsce!

PKN Orlen zamierza w 2016 roku kontynuować prace poszukiwawcze ropy i gazu oraz sukcesywnie eksploatować odnalezione złoża. Orlen nabył w ostatnim czasie spółki, w tym amerykańskiej, które zajmowały się poszukiwaniem m.in. gazu łupkowe. Polska firma chce teraz zacząć na tym zarabiać.

Europa dopłaca 2600 euro do każdego auta z dieslem

Obniżone opodatkowanie oleju napędowego powoduje, że właściciele aut z silnikami benzynowymi płacą o średnio o 14 eurocentów więcej za każdy litr benzyny. W rezultacie faworyzowania silników Diesla, zwiększa się zanieczyszczenie powietrza z uwagi na ogromną popularność aut z tego typu napędem, oraz większą ilość szkodliwych gazów jakie one produkują.

REKLAMA