REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 131 poz. 639

OBWIESZCZENIE MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA

z dnia 24 października 1995 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych.

Tekst pierwotny

1. Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1995 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 100, poz. 498) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 listopada 1994 r. w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119, poz. 571), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:

1) rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1994 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 129, poz. 643),

2) rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 1995 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 47, poz. 245),

3) rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1995 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 100, poz. 498) i zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu.

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst nie obejmuje:

1) § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1994 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 129, poz. 643), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.”,

2) § 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 1995 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 47, poz. 245), które stanowią:

„§ 2. W ciągu 14 dni od daty wejścia w życie rozporządzenia gminy przedstawią wojewodom wnioski o przyznanie dotacji, sporządzone według wzorów stanowiących załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia, narastająco za okres od dnia 1 stycznia 1995 r. do dnia złożenia wniosku.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.”,

3) § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1995 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 100, poz. 498), który stanowi:

„§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.”

Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa: B. Blida

Załącznik 1. [Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 listopada 1994 r. w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych]

Załącznik do obwieszczenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa
z dnia 24 października 1995 r. (poz. 639)

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 7 listopada 1994 r.

w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych.

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509 i z 1995 r. Nr 86, poz. 433) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa zasady i tryb ustalania oraz przekazywania gminom, z budżetu państwa, dotacji celowych na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych.

§ 2. 1. Gmina ubiegająca się o dotację jest obowiązana zapewnić prowadzenie bieżącej ewidencji:

1) wpływów z czynszów najmu lokali mieszkalnych i użytkowych stanowiących własność gminy,

2) nadwyżki pożytków nad wydatkami przypadającej gminie z tytułu udziałów w nieruchomościach wspólnych,

3) wydatków związanych z utrzymaniem mieszkaniowego zasobu gminy i należących do niej lokali użytkowych,

4) wypłacanych dodatków mieszkaniowych.

2.1) Wydatkami w rozumieniu rozporządzenia są koszty eksploatacji budynków stanowiących własność gminy i koszty napraw tych budynków oraz przypadające na gminę koszty zarządu nieruchomościami wspólnymi.

3. Za koszty eksploatacji budynków uważa się wydatki komunalnych jednostek organizacyjnych z tytułu zarządu tymi budynkami, w szczególności wydatki na: utrzymanie czystości, oczyszczanie ulic i podwórzy, oświetlanie i ogrzewanie pomieszczeń służących do wspólnego użytku (np. korytarzy, klatek schodowych, ubikacji), oczyszczanie kominów, utrzymywanie zieleńców, płace administratora i dozorcy, materiały kancelaryjne związane z administracją, usługi pocztowo-telekomunikacyjne, a także wynagrodzenie dla podmiotów, którym gmina powierzyła sprawowanie zarządu na podstawie umowy zlecenia. Nie zalicza się do kosztów eksploatacji grzywien i kar pieniężnych.

4. Za koszty napraw budynku uważa się wydatki na konserwację i roboty konieczne do utrzymania budynku oraz jego otoczenia w należytym stanie, a w szczególności wydatki na: konserwację i reperacje pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowych, hydroforów, urządzeń przeciwpożarowych oraz pomieszczeń przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 3. 1.2) Gmina składa wojewodzie, w terminie do 20 dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał, z zastrzeżeniem § 6 ust. 1 i 1a, wniosek o przyznanie dotacji na ten kwartał, sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2.3) Gmina określa we wniosku, o którym mowa w ust. 1, potrzeby dotyczące dofinansowania wypłat dodatków mieszkaniowych, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 6.

3. Wojewoda przyznaje gminom dotacje w granicach kwot określonych na ten cel w budżecie wojewody, proporcjonalnie do kwot wynikających z wniosków gmin, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Dotacja może być przyznana gminie do wysokości nie przekraczającej kwoty obliczonej według właściwego dla danej gminy wzoru, o którym mowa w ust. 2.

5.4) Dotację przyznaną na dany kwartał wojewoda przekazuje w miesięcznych ratach.

6.5) W 1995 r. gmina może określać potrzeby, o których mowa w ust. 2, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2a do rozporządzenia, zawiadamiając o tym wojewodę w terminie do dnia 30 września 1995 r. Decyzja gminy w sprawie zastosowania załącznika nr 2a obowiązuje w całym 1995 r.

§ 4. 1.6) Gmina przedstawia wojewodzie, do końca miesiąca następującego po danym kwartale, kwartalne rozliczenie dotacji, a rozliczenie dotacji za dany rok do końca stycznia następnego roku, według wzoru stanowiącego załącznik nt 3 do rozporządzenia.

2. Wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa zbiorcze rozliczenia dotacji w ciągu miesiąca po upływie terminów wyznaczonych dla gmin.

3.7) Nadpłata dotacji w kwartale może być zaliczona na poczet dotacji należnej w kwartale następnym, z wyjątkiem nadpłaty dotacji za dany rok, która podlega przekazaniu na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego, w ciągu 7 dni po upływie terminu określonego w ust. 1.

4.8) Do nadpłat dotacji w rozliczeniu rocznym w skali województwa stosuje się przepisy w sprawie szczegółowych zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.

§ 5. Jeżeli w wyniku połączenia lub podziału gmin nastąpiły zmiany w podstawie obliczania kwoty dotacji, wojewoda uwzględnia te zmiany od pierwszego dnia następnego miesiąca po ich wejściu w życie.

§ 6. 1.9) Do końca czerwca 1995 r. dotację przyznaje się na podstawie comiesięcznych wniosków gminy składanych w terminie do dnia 20 poprzedniego miesiąca. Do wniosku gmina powinna załączyć uchwałę rady gminy, o której mowa w art. 26 ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, z zastrzeżeniem ust. 3.

1a.10) Gminy określające potrzeby zgodnie z § 3 ust. 6 przedstawią wojewodom wnioski o przyznanie dotacji na I półrocze oraz na III kwartał 1995 r., sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia – w terminie do dnia 30 września 1995 r.

2.11) Gminy przedstawią wojewodom rozliczenie dotacji do końca lipca 1995 r., natomiast gminy określające potrzeby zgodnie z § 3 ust. 6 – w terminie do dnia 15 października 1995 r.

3.12) Do czasu podjęcia przez radę gminy uchwały, o której mowa w ust. 1, wojewoda może przekazywać gminie środki finansowe na poczet przyznanej dotacji. Środki te podlegają rozliczeniu zgodnie z ust. 2.

4.13) Wojewodowie przedstawią Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa zbiorcze rozliczenia dotacji w terminie do końca sierpnia 1995 r., z wyjątkiem rozliczeń dotacji dla gmin określających potrzeby zgodnie z § 3 ust. 6, które przedstawią w terminie do dnia 31 października 1995 r.

§ 7.14) Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa dokonuje podziału na poszczególne województwa kwoty dotacji zaplanowanej w ustawie budżetowej na rok 1995.

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 listopada 1994 r.

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 7 listopada 1994 r.

Załącznik nr 115)

infoRgrafika

Objaśnienia:

1. Pozycja 1 wniosku powinna obejmować dane wynikające z decyzji o przyznaniu dodatków mieszkaniowych wydanych przed datą złożenia przez gminę wniosku o przyznanie dotacji, dotyczące okresu objętego wnioskiem.

2. W pozycji 2 wniosku należy podać przewidywaną przez gminę kwotę dodatków mieszkaniowych, które będą wypłacone w okresie objętym wnioskiem, co do których decyzje o przyznaniu nie zostały jeszcze podjęte.

3. Pozycja 1 danych uzupełniających powinna odpowiadać pozycji 1 wniosku.

4. Wpływy z czynszów najmu i nadwyżka pożytków nad wydatkami z tytułu udziałów w nieruchomościach wspólnych (poz. 2 i 3 danych uzupełniających) powinny być ujęte w wysokości należnej (według wymiaru), bez uwzględnienia zaległości w regulowaniu należności.

5. Dane w pozycjach 2–5 danych uzupełniających dotyczą wyłącznie lokali stanowiących własność gminy (w poz. 2–4 są to dane przewidywane).

6. Przez liczbę dodatków mieszkaniowych rozumie się liczbę miesięcznych wypłat tych dodatków (we wnioskach dotyczących okresu dłuższego niż miesiąc będzie to iloczyn liczby osób, na rzecz których następuje wypłata, oraz liczby miesięcy).

Załącznik nr 215)

WZORY OBLICZANIA ZAPOTRZEBOWANIA NA DOTACJĘ CELOWĄ NA DOFINANSOWANIE WYPŁAT DODATKÓW MIESZKANIOWYCH

1)

b=0 dk+0,7dp

 

dla gmin, w których procentowy udział dodatków mieszkaniowych przyznanych najemcom lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy w ogólnej kwocie przyznanych dodatków mieszkaniowych nie przekracza 25%,

2)

b=0,2 dk+0,5 dp

 

dla gmin, w których procentowy udział dodatków mieszkaniowych przyznanych najemcom lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy w ogólnej kwocie przyznanych dodatków mieszkaniowych jest wyższy od 25%, lecz nie przekracza 40%,

3)

b=0,4 dk+0,3 dp

 

dla gmin, w których procentowy udział dodatków mieszkaniowych przyznanych najemcom lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy w ogólnej kwocie przyznanych dodatków mieszkaniowych jest wyższy od 40%.

Objaśnienia:

1. Symbole użyte we wzorach oznaczają:

b – kwotę zapotrzebowania na dotację,

dk sumę dodatków mieszkaniowych dla najemców lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy,

dp sumę dodatków mieszkaniowych dla pozostałych użytkowników lokali mieszkalnych.

2. Dane wymienione we wzorach dotyczą okresu objętego wnioskiem.

3. O wyborze wzoru właściwego dla danej gminy decyduje przy sporządzaniu:

a) wniosku o przyznanie dotacji – procentowy udział, o którym mowa we wzorach, dodatków mieszkaniowych przyznanych na podstawie decyzji wydanych przed datą złożenia przez gminę wniosku,

b) rozliczenia dotacji – procentowy udział, o którym mowa we wzorach, dodatków mieszkaniowych wypłaconych w okresie objętym rozliczeniem.

4. Do obliczenia zapotrzebowania na dotację w celu sporządzenia:

a) wniosku o przyznanie dotacji – przyjmuje się sumę dodatków mieszkaniowych (dk i dp) przyznanych przed datą złożenia przez gminę wniosku oraz dodatków, których wypłacenie w okresie objętym wnioskiem gmina przewiduje (zgodnie z ust. 1 i 2 objaśnień do załącznika nr 1),

b) rozliczenia dotacji – przyjmuje się sumę dodatków mieszkaniowych (dk i dp) wypłaconych w okresie objętym rozliczeniem.

Załącznik nr 2a16)

WZORY OBLICZANIA ZAPOTRZEBOWANIA NA DOTACJĘ CELOWĄ NA DOFINANSOWANIE WYPŁAT DODATKÓW MIESZKANIOWYCH

1) b = d-(p-w)-5% dp dla gmin: Xij ≤ infoRgrafika

2) b = d-(p-w)-8% dp dla gmin: infoRgrafika

< Xij ≤ 1,5 infoRgrafika

3) b = d-(p-w)-10% dp dla gmin: 1,5 infoRgrafika

< Xij ≤ 2,5 infoRgrafika

Objaśnienia:

1. Symbole użyte we wzorach, z zastrzeżeniem ust. 2, oznaczają:

1) b – kwotę zapotrzebowania na dotację,

2) d – sumę dodatków mieszkaniowych ustaloną zgodnie z ust. 5 objaśnień,

3) p – łączne przychody, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia,

4) w – łączne wydatki, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia,

5) dp – należne podstawowe dochody podatkowe gminy, o których mowa w art. 3 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o finansowaniu gmin (Dz. U. Nr 129, poz. 600 i z 1994 r. Nr 105, poz. 509), ustalone w sposób określony (dla celów obliczenia wskaźników G i P) w art. 14 ust. 3 tej ustawy, przeliczone na warunki całego roku odpowiednim dla roku bazowego wskaźnikiem relacji planowanych dochodów budżetu państwa do tych dochodów zrealizowanych w I półroczu,

6) Xij – należne podstawowe dochody podatkowe gminy „i”, o których mowa w pkt 5, w kategorii „j” za rok bazowy w przeliczeniu na 1 mieszkańca,

7) infoRgrafika

– średnia należnych podstawowych dochodów podatkowych, o których mowa w pkt 5, gmin kategorii „j” za rok bazowy w przeliczeniu na 1 mieszkańca w wysokości określonej przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa,

8) j – kategoria gmin, o której mowa w ust. 6 objaśnień.

2. Dane wymienione w ust. 1 pkt 1–4 dotyczą okresu objętego wnioskiem o przyznanie dotacji. Kwoty należnych podstawowych dochodów podatkowych gminy, o których mowa w ust. 1 pkt 5 objaśnień, dzieli się przez 12 i mnoży przez liczbę miesięcy objętych wnioskiem o przyznanie dotacji.

3. Przez liczbę mieszkańców stanowiącą podstawę do wyliczeń rozumie się liczbę mieszkańców, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy wymienionej w ust. 1 pkt 5 objaśnień.

4. W wypadku gdy różnica pomiędzy przychodami „p” i wydatkami „w” byłaby ujemna, jej wartość bezwzględną przy obliczaniu wysokości zapotrzebowania na dotację pomija się.

5. Do obliczenia zapotrzebowania na dotację w celu sporządzenia:

1) wniosku o przyznanie dotacji – przyjmuje się sumę dodatków mieszkaniowych przyznanych przed datą złożenia przez gminę wniosku oraz dodatków, których wypłacenie w okresie objętym wnioskiem gmina przewiduje,

2) rozliczenia dotacji – przyjmuje się sumę dodatków mieszkaniowych wypłaconych w okresie objętym rozliczeniem.

6. Na potrzeby rozporządzenia ustala się następujące kategorie gmin:

1) I kategoria – gminy do 5 tys. mieszkańców,

2) II kategoria – gminy powyżej 5 tys. do 10 tys. mieszkańców,

3) III kategoria – gminy powyżej 10 tys. do 50 tys. mieszkańców,

4) IV kategoria – gminy powyżej 50 tys. do 300 tys. mieszkańców,

5) V kategoria – gminy powyżej 300 tys. mieszkańców.

Załącznik nr 315)

infoRgrafika

Objaśnienia dotyczące danych uzupełniających:

1. Wpływy z czynszów najmu (poz. 2) i nadwyżka pożytków nad wydatkami z tytułu udziałów w nieruchomościach wspólnych (poz. 3) powinny być ujęte w wysokości należnej (według wymiaru), bez uwzględnienia zaległości w regulowaniu należności.

2. Dane w pozycjach 2–5 dotyczą wyłącznie lokali stanowiących własność gminy.

3. Przez liczbę dodatków mieszkaniowych rozumie się liczbę miesięcznych wypłat tych dodatków (we wnioskach dotyczących okresu dłuższego niż miesiąc będzie to iloczyn liczby osób, na rzecz których następuje wypłata, oraz liczby miesięcy).

 

 

1) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 1995 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 47, poz. 245), które weszło w życie z dniem 17 maja 1995 r.

2) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1 oraz przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1995 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 100, poz. 498), które weszło w życie z dniem 7 września 1995 r.

3) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1995 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 100, poz. 498), które weszło w życie z dniem 7 września 1995 r.

4) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.

5) Dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.

6) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.

7) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.

8) Dodany przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.

9) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1994 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 129, poz. 643), które weszło w życie z dniem 8 grudnia 1994 r., oraz przez § 1 pkt 4 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.

10) Dodany przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.

11) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.

12) Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1994 r. wymienionego w przypisie 9.

13) Dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.

14) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.

15) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.

16) Dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia wymienionego w przypisie 3.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1995-11-23
  • Data wejścia w życie: 1995-12-08
  • Data obowiązywania: 1995-12-08
  • Z mocą od: 1995-12-08
  • Dokument traci ważność: 1997-10-23

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA