REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 25 poz. 131

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 28 lutego 1997 r.

w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestracji i ewidencji bezrobotnych oraz innych osób poszukujących pracy

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Bezrobotny, osoba uprawniona do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub inna osoba poszukująca pracy zgłasza się, w celu dokonania rejestracji, do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na stałe lub czasowe zameldowanie, a jeżeli nie jest zameldowana - do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa.

2. Osoba, która nie jest zameldowana lub posiada stałe zameldowanie w innej miejscowości niż miejsce czasowego zameldowania, przy dokonywaniu rejestracji składa oświadczenie, że nie jest zarejestrowana w innym powiatowym urzędzie pracy.

3. Powiatowy urząd pracy zawiadamia Krajowy Urząd Pracy o zarejestrowaniu lub wyłączeniu z ewidencji osoby uprawnionej do zasiłku, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nie posiadającej zameldowania, podając następujące dane:

1) nazwisko i imiona,

2) datę i miejsce urodzenia,

3) miejsce zameldowania lub pobytu,

4) numer ewidencyjny PESEL,

5) numer identyfikacji podatkowej (NIP),

6) datę zarejestrowania lub wyłączenia z ewidencji.

4. Krajowy Urząd Pracy prowadzi ewidencję zarejestrowanych osób, o których mowa w ust. 3, a w przypadku gdy osoba nie zameldowana zarejestrowała się w dwóch lub więcej powiatowych urzędach pracy, powiadamia o tym te urzędy.

§ 2.
1. Rejestracja bezrobotnego, osoby uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego oraz innej osoby poszukującej pracy następuje w dniu przedłożenia kompletu dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 1 i 2, po wypełnieniu przez tę osobę karty rejestracyjnej oraz po poświadczeniu własnoręcznym podpisem w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy prawdziwości danych i oświadczeń zamieszczonych przez niego w karcie rejestracyjnej.

2. Zarejestrowana osoba jest zobowiązana do niezwłocznego informowania powiatowego urzędu pracy o wszelkich zmianach danych podanych w karcie rejestracyjnej.

§ 3.
1. Osoba rejestrująca się przedkłada do wglądu pracownikowi powiatowego urzędu pracy dokonującemu rejestracji:

1) dowód osobisty, a w przypadku osób niepełnoletnich - tymczasowy dowód osobisty lub legitymację szkolną,

2) dyplom, świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo szkolne albo zaświadczenie o ukończeniu kursu lub szkolenia,

3) świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień,

4) dokument o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac, jeżeli taki dokument posiada.

2. Osoba niepełnosprawna, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, przedkłada orzeczenie uprawnionego organu.

3. Powiatowy urząd pracy może sporządzać odpisy lub kserokopie z dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2.

4. Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego jest obowiązana przekazać powiatowemu urzędowi pracy oryginał dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, w celu sporządzenia wniosku do organu rentowego o ustalenie wysokości emerytury stanowiącej podstawę obliczenia wysokości świadczenia przedemerytalnego.

5. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów, o których mowa w ust. 4, powiatowy urząd pracy przyznaje świadczenie przedemerytalne w wysokości minimalnej, określonej w przepisach o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

6. Rejestracji nie dokonuje się w przypadku nieprzedłożenia dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3 i ust. 2, lub odmowy złożenia podpisu na karcie rejestracyjnej przez osobę rejestrującą się.

7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach starosta może wyrazić zgodę na rejestrację osoby nie posiadającej kompletu dokumentów.

§ 4.
1. Powiatowy urząd pracy wyłącza z ewidencji zarejestrowanych osobę, która zmieniła zameldowanie albo miejsce pobytu.

2. Na wniosek osoby, o której mowa w ust. 1, powiatowy urząd pracy przesyła odpisy karty rejestracyjnej oraz innych dokumentów do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na aktualne miejsce zameldowania lub pobytu tej osoby.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, osoba, która zmieniła zameldowanie lub miejsce pobytu, jest obowiązana zgłosić się w powiatowym urzędzie pracy, właściwym dla aktualnego miejsca zameldowania lub pobytu, w terminie 7 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania lub pobytu.

§ 5.
1. Ewidencję zarejestrowanych osób stanowi zbiór kart rejestracyjnych z załączoną dokumentacją. Wzory kart rejestracyjnych bezrobotnych, osób uprawnionych do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego oraz innych osób poszukujących pracy stanowią załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.

2. W zbiorze kart rejestracyjnych zarejestrowanych osób wyodrębnia się podzbiory kart rejestracyjnych osób:

1) bezrobotnych,

2) uprawnionych do zasiłku przedemerytalnego,

3) uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego,

4) innych poszukujących pracy.

3. Powiatowy urząd pracy może dokonywać w zbiorze, o którym mowa w ust. 2, dodatkowych podziałów.

§ 6.
Kartę rejestracyjną bezrobotnego wyłącza się z ewidencji w przypadku utraty statusu bezrobotnego.
§ 7.
Kartę rejestracyjną osoby posiadającej prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego wyłącza się z ewidencji w przypadku utraty uprawnień do pobierania zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.
§ 8.
1. Kartę rejestracyjną osoby poszukującej pracy wyłącza się z ewidencji w szczególności:

1) na wniosek osoby poszukującej pracy,

2) w przypadku niestawienia się w powiatowym urzędzie pracy w okresie 2 miesięcy od dnia ostatniego stawienia się.

2. O wyłączeniu z ewidencji karty rejestracyjnej osoby poszukującej pracy powiatowy urząd pracy zawiadamia na piśmie tę osobę.

§ 9.
Powiatowy urząd pracy wydaje osobie zarejestrowanej jako bezrobotna zaświadczenie o okresach zarejestrowania oraz pobierania zasiłku i stypendium, stanowiące załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 16 czerwca 1995 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestracji i ewidencji bezrobotnych oraz innych osób poszukujących pracy (Dz. U. Nr 73, poz. 363).
§ 11.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki

Socjalnej z dnia 28 lutego 1997 r. (poz. 131)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 3.

Załącznik nr 3

..............................................................

 

 miejscowość

 

Powiatowy Urząd Pracy
w....................................

ZAŚWIADCZENIE

Pan(i)...........................................................................................................................................

 

 (nazwisko i imiona) 

 

nazwisko rodowe.................................................................................................................................

imię......................................................................................................................................................

 

 (ojca) 

 

 (matki) 

 

urodz. .................................................................................................................................................

 (data urodzenia) 

 (miejsce urodzenia) 

 

był/a zarejestrowany/a w tutejszym Urzędzie Pracy jako bezrobotny/a

w okresie od dnia..................................................do dnia............................................................
i pobierał/a zasiłek — stypendium w okresie:

1) od dnia.............................................................do dnia.............................................................

2) od dnia.............................................................do dnia.............................................................

3) od dnia.............................................................do dnia............................................................,

w tym okresie od 1 marca 1996 r. do 31 grudnia 1998 r. w dniach..............................................
.................................................................................................................................................. .

Zasiłek — stypendium wypłacono za czas udokumentowanej niezdolności do pracy.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128, Nr 28, poz. 153, Nr 41, poz. 255, Nr 63, poz. 403, Nr 93, poz. 569, Nr 107, poz. 692, Nr 121, poz. 770 i Nr 123, poz. 776, z 1998 r. Nr 66, poz. 431, Nr 106, poz. 668, Nr 108, poz. 684, Nr 137, poz. 887, Nr 162, poz. 1112, 1118 i 1126 oraz z 1999 r. Nr 60, poz. 636) okres pobierania zasiłków i stypendium, o których mowa w art. 37a i 37b ustawy, wlicza się do okresów pracy wymaganych do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz do okresów składkowych w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, w okresie od 1 marca 1996 r. do 31 grudnia 1998 r.

 

Okresu pobierania zasiłków i stypendiów nie wlicza się jednak do:

1) okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
2) okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
3) stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

 

....................................................................

(podpis i pieczęć imienna
upoważnionego pracownika)


*)Niepotrzebne skreślić

 

 

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 2 kwietnia 1997 r.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA