REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 94 poz. 575

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 21 lipca 1997 r.

w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 88 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 88, poz. 554) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Rozporządzenie określa:

1) stawki miesięcznego uposażenia zasadniczego strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej „strażakami”, według grup uposażenia zasadniczego, określone w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2) zaszeregowanie stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków, określone w tabelach zawartych w załączniku nr 2 do rozporządzenia,

3) zasady wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat oraz warunki i tryb zaliczania okresów służby lub pracy do wysługi lat,

4) dodatki za stopnie strażaków, określone w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do rozporządzenia,

5) szczegółowe zasady przyznawania strażakom dodatków do uposażenia:

a) dodatku za stopień,

b) dodatku służbowego,

c) dodatku specjalnego,

d) dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia,

e) dodatku kontrolerskiego.

2. Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do strażaków w służbie kandydackiej, których świadczenia pieniężne określają odrębne przepisy.

§ 2.
1. Najniższym uposażeniem w rozumieniu rozporządzenia jest uposażenie przewidziane dla najniższego stanowiska służbowego strażaka, obejmujące stawkę przewidzianą dla najniższej grupy uposażenia zasadniczego i dodatek za stopień strażaka.

2. Dodatki do uposażenia, z wyjątkiem dodatku, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 5 lit. c) i d), są ustalane w stawkach miesięcznych.

§ 3.
1. Uposażenie zasadnicze strażaka wzrasta z tytułu wysługi lat o 2% po 2 latach służby i o dalszy 1% za każdy następny rok służby, aż do wysokości 20% po 20 latach służby oraz o 0,5% za każdy rok służby powyżej 20 lat, łącznie do wysokości 25% po 30 latach służby.

2. Podstawę wzrostu uposażenia, o którym mowa w ust. 1, stanowi przyznane strażakowi uposażenie zasadnicze, nie uwzględniające wzrostu z tytułu wysługi lat.

3. Do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego strażaków Państwowej Straży Pożarnej zalicza się okresy służby w Państwowej Straży Pożarnej.

4. Do wysługi lat, o której mowa w ust. 3, zalicza się również:

1) służbę w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Straży Granicznej i w Służbie Więziennej,

2) okresy traktowane jako równorzędne ze służbą w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i w Służbie Więziennej, wymienione w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i z 1997 r. Nr 28, poz. 153),

3) okresy pracy wykonywanej w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku,

4) inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 4.
1. Strażak zobowiązany jest przedłożyć do akt dokumenty potwierdzające okresy zaliczane do wysługi lat.

2. Jeżeli strażak przedstawi w okresie późniejszym dokument, od którego uzależnione jest ustalenie wysługi lat, zwiększone uposażenie wypłaca się za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające miesiąc, w którym złożono taki dokument.

3. Aktualizacja wysługi lat, wynikająca z przebiegu służby, następuje z urzędu i nie wymaga wydawania odrębnych decyzji.

§ 5.
1. Strażakowi przyznaje się, ustalany kwotowo, dodatek służbowy w wysokości do 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień.

2. Wysokość dodatku służbowego jest uzależniona w szczególności od:

1) dyspozycyjności związanej z zajmowanym stanowiskiem i stopnia odpowiedzialności za podejmowane decyzje służbowe,

2) stopnia zdyscyplinowania przy realizacji zadań służbowych, gospodarności oraz dbałości o powierzony sprzęt i urządzenia,

3) posiadanego wykształcenia ogólnego i kwalifikacji zawodowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji specjalistycznych (uprawnień, znajomości języków obcych}, przydatnych na zajmowanym stanowisku,

4) stopnia sprawności fizycznej, potwierdzonej wynikami sprawdzianów.

3. W przypadku niespełniania przez strażaka wymogów, o których mowa w ust. 2, prawo do dodatku wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym ustały warunki uzasadniające jego przyznanie.

4. O wysokości dodatku służbowego przyznawanego strażakowi decyduje przełożony uprawniony do mianowania lub powołania.

§ 6.
1. Strażak nabywa prawo do dodatku za stopień z dniem nadania albo przywrócenia stopnia.

2. W razie wymierzenia strażakowi kary dyscyplinarnej obniżenia stopnia, dodatek za stopień zostaje stosownie obniżony z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu.

§ 7.
1. Strażakowi przyznaje się dodatek specjalny za:

1) wykonywanie obowiązków służbowych poza obszarem działania macierzystej jednostki co najmniej przez jedną dobę, polegających na organizowaniu i prowadzeniu akcji ratowniczych lub wykonywaniu czynności ratowniczych,

2) prowadzenie i organizowanie długotrwałych akcji ratowniczych lub wykonywanie czynności ratowniczych trwających ponad jedną dobę na terenie działania macierzystej jednostki w okresie podwyższonej gotowości operacyjnej,

3) czas skoszarowania w okresie podwyższonej gotowości operacyjnej jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

2. Dodatek specjalny ustala się w wysokości 1/30 miesięcznego uposażenia strażaka za każdą dobę wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1.

3. Od czasu skoszarowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, odejmuje się doby, w których strażak pełniący służbę w systemie zmianowym pełni służbę zgodnie z rozkładem czasu służby. Strażakowi pełniącemu służbę w systemie codziennym za doby, w których zgodnie z rozkładem czasu służby strażak pełni służbę, dodatek specjalny pomniejsza się o jedną trzecią.

4. Strażakowi wykonującemu zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, otrzymującemu dodatek specjalny, nie przysługują za ten czas diety na zasadach obowiązujących pracowników będących w podróży służbowej.

5. Dodatek specjalny wypłaca się do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni na podstawie wykazu dodatkowych należności, określającego liczbę dób, w których strażak znajdował się w sytuacjach uprawniających do dodatku, zatwierdzonego przez przełożonego, o którym mowa w § 5 ust. 4.

§ 8.
1. Strażakowi przysługuje dodatek za każdą godzinę służby wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych w wysokości:

1) przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości – 5%,

2) przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości – 10%,

3) przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości – 15%,

4) przy czwartym stopniu szkodliwości lub uciążliwości – 20%

godzinowej stawki najniższego uposażenia strażaka.

2. Godzinową stawkę najniższego uposażenia strażaka ustala się w wysokości 1/170 najniższego uposażenia.

3. Stanowiska służbowe, na których może być przyznany dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, biorąc pod uwagę wyniki dokonywanych pomiarów oraz opinię powołanej w tym celu komisji, z podaniem stopnia szkodliwości, ustala:

1) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej,

2) komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na obszarze województwa, z wyjątkiem jednostek, o których mowa w pkt 3, 4 i 5,

3) komendant szkoły Państwowej Straży Pożarnej – w szkole Państwowej Straży Pożarnej,

4) dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej Państwowej Straży Pożarnej – w jednostce badawczo-rozwojowej Państwowej Straży Pożarnej,

5) komendant ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej – w ośrodku szkolenia Państwowej Straży Pożarnej.

4. W skład komisji, o której mowa w ust. 3, powinien wchodzić zastępca komendanta (dyrektora), lekarz, osoba zajmująca się sprawami bezpieczeństwa i higieny służby oraz przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej.

5. Wykaz czynności i prac oraz stopnie ich szkodliwości, uzasadniające przyznanie dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

§ 9.
1. Strażakom pełniącym służbę w etatowych jednostkach (komórkach, na stanowiskach) kontroli może być przyznany dodatek kontrolerski w wysokości do 300 zł.

2. Wysokość przyznanego dodatku kontrolerskiego powinna być uzależniona od wyników i stażu służby na stanowisku uprawniającym do tego dodatku, posiadanych kwalifikacji zawodowych, zakresu obowiązków służbowych oraz liczby dni wykonywania czynności kontrolnych poza macierzystą jednostką.

§ 10.
Strażak przeniesiony na stanowisko, na którym pobierane dotychczas dodatki do uposażenia nie przysługują lub przysługują w niższej stawce, zachowuje przez okres 12 miesięcy prawo do tych dodatków według stawek obowiązujących przed przeniesieniem w pełnej wysokości, jeżeli przeniesienie nastąpiło wskutek:

1) utraty zdolności do służby na danym stanowisku, spowodowanej wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami tej służby,

2) orzeczenia całkowitej niezdolności do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku przez komisję lekarską, jeżeli nie ma możliwości przeniesienia na stanowisko równorzędne,

3) likwidacji zajmowanego stanowiska, jeżeli nie ma możliwości przeniesienia na stanowisko równorzędne.

§ 11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 czerwca 1992 r. w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 51, poz. 236, z 1993 r. Nr 74, poz. 352 i Nr 93, poz. 430, z 1994 r. Nr 39, poz. 147, Nr 62, poz. 262 i Nr 119, poz. 583, z 1995 r. Nr 19, poz. 100, Nr 68, poz. 348, Nr 81, poz. 414 i Nr 131, poz. 638, z 1996 r. Nr 25, poz. 114 oraz z 1997 r. Nr 46, poz. 295).
§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1997 r.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: L. MilIer

Załącznik 1. [TABELA STAWEK MIESIĘCZNEGO UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO STRAŻAKÓW WEDŁUG GRUP UPOSAŻENIA]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 21 lipca 1997 r. (poz. 575)

Załącznik nr 1

TABELA STAWEK MIESIĘCZNEGO UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO STRAŻAKÓW WEDŁUG GRUP UPOSAŻENIA

Grupa
uposażenia

Miesięczna stawka uposażenia
zasadniczego w złotych

0

3 200

00

2 900

01

1 840

02

1 680

03

1 530

04

1 390

05

1 270

06

1 050

07

1 000

08

940

09

890

10

830

11

790

12

740

13

700

14

670

15

640

16

610

17

580

18

540

19

510

20

480

21

460

22

400

23

370

 

Załącznik 2. [TABELE ZASZEREGOWANIA STANOWISK SŁUŻBOWYCH DO GRUP UPOSAŻENIA STRAŻAKÓW]

Załącznik nr 2

TABELE ZASZEREGOWANIA STANOWISK SŁUŻBOWYCH DO GRUP UPOSAŻENIA STRAŻAKÓW

Tabela 1
zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej
(PSP)

Lp.

Stanowisko

Grupa
uposażenia

1

2

3

1

Komendant Główny PSP

0

2

Zastępca Komendanta Głównego PSP

00

3

Dyrektor biura

02

4

Dowódca centralnego odwodu operacyjnego

02

5

Dowódca pułku centralnego odwodu operacyjnego

04

6

Szef sztabu centralnego odwodu operacyjnego

04

7

Doradca komendanta

04

8

Zastępca dyrektora biura

04

9

Główny księgowy

04

10

Główny specjalista

05

11

Radca prawny

05

12

Zastępca dowódcy pułku centralnego odwodu operacyjnego

06

13

Naczelnik wydziału

06

14

Zastępca naczelnika wydziału

07

15

Kierownik samodzielnej sekcji

07

16

Dyżurny operacyjny kraju

07

17

Starszy oficer

08

18

Zastępca dyżurnego operacyjnego kraju

08

19

Oficer

10

20

Pomocnik dyżurnego operacyjnego kraju

13

21

Starszy inspektor

14

22

Inspektor

15

23

Starszy technik

17

24

Starszy ratownik-kierowca

17

25

Technik

18

26

Ratownik-kierowca

18

27

Młodszy technik

19

28

Starszy referent

20

29

Referent

21

30

Młodszy referent

22

31

Stażysta

23

 

Tabela 2
zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia

kat. I*

kat. II*

kat. III*

1

Komendant wojewódzki

01

02

03

2

Zastępca komendanta wojewódzkiego

03

04

05

3

Główny księgowy

07

08

08

4

Radca prawny

07

08

08

5

Naczelnik wydziału

07

08

08

6

Zastępca naczelnika wydziału

08

09

09

7

Kierownik samodzielnej sekcji

08

09

09

8

Dyżurny operacyjny

10

11

12

9

Starszy oficer

10

10

10

10

Oficer

12

12

12

11

Starszy inspektor

14

14

14

12

Inspektor

15

15

15

13

Pomocnik dyżurnego operacyjnego

16

16

16

14

Starszy technik

17

17

17

15

Starszy ratownik-kierowca

17

17

17

16

Technik

18

18

18

17

Ratownik-kierowca

18

18

18

18

Młodszy technik

19

19

19

19

Starszy referent

20

20

20

20

Referent

21

21

21

21

Młodszy referent

22

22

22

22

Stażysta

23

23

23

 

* Kategorie komend wojewódzkich określają odrębne przepisy

Tabela 3
zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w komendach rejonowych Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia

kat. I*

kat. lI*

kat. III*

1

Komendant rejonowy

05

06

07

2

Zastępca komendanta rejonowego

07

08

09

3

Naczelnik wydziału

09

4

Starszy oficer

10

5

Zastępca naczelnika wydziału

10

6

Kierownik samodzielnej sekcji

10

10

10

7

Dyżurny operacyjny

12

13

14

8

Oficer

12

12

12

9

Młodszy oficer

13

13

13

10

Starszy inspektor

14

14

14

11

Inspektor

15

15

15

12

Pomocnik dyżurnego operacyjnego

16

16

16

13

Młodszy inspektor

16

16

16

14

Starszy ratownik-kierowca

17

17

17

15

Starszy technik

17

17

17

16

Ratownik-kierowca

18

18

18

17

Technik

18

18

18

18

Młodszy technik

19

19

19

19

Starszy referent

20

20

20

20

Referent

21

21

21

21

Młodszy referent

22

22

22

22

Stażysta

23

23

23

 

* Kategorie komend rejonowych określają odrębne przepisy.

Tabela 4
zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków
w
jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej i w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia

 

A*

B*

C*

D*

E*

1

Dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej

07

07

08

08

08

2

Zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej

08

08

09

09

09

3

Lekarz

08

08

09

09

09

4

Dowódca zmiany

12

12

12

13

13

5

Starszy specjalista

13

13

14

14

14

6

Specjalista

14

14

14

14

14

7

Dowódca sekcji

14

14

14

8

Dowódca zastępu

15

15

15

15

15

9

Starszy operator sprzętu specjalnego

15

15

15

15

15

10

Specjalista ratownik

16

16

16

16

16

11

Operator sprzętu specjalnego

16

16

16

16

16

12

Starszy dyspozytor

16

16

16

16

16

13

Dyspozytor

17

17

17

17

17

14

Starszy ratownik, starszy ratownik-kierowca

17

17

17

17

17

15

Starszy technik

17

17

17

17

17

16

Technik

18

18

18

18

18

17

Ratownik-kierowca

18

18

18

18

18

18

Ratownik

19

19

19

19

19

19

Szef sprzętowni

19

19

19

19

19

20

Młodszy ratownik

21

21

21

21

21

21

Stażysta

23

23

23

23

23

 

* Użyte w tabeli oznaczenia A, B, C, D i E oznaczają kategorie jednostek ratowniczo-gaśniczych, określone odrębnymi przepisami.

Tabela 5
zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w Centrum
Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa
uposażenia

1

2

3

1

Dyrektor

02

2

Zastępca dyrektora

04

3

Profesor (zwyczajny, nadzwyczajny)

05

4

Kierownik zakładu

06

5

Główny księgowy

07

6

Adiunkt

08

7

Kierownik pracowni

09

8

Starszy oficer

10

9

Kierownik działu

10

10

Oficer

12

11

Asystent

12

12

Młodszy oficer

13

13

Starszy inspektor

14

14

Inspektor

15

15

Operator sprzętu specjalnego

16

16

Starszy technik

17

17

Starszy ratownik-kierowca

17

13

Technik

18

19

Ratownik-kierowca

13

20

Młodszy technik

19

21

Starszy referent

20

22

Referent

21

23

Młodszy referent

22

24

Stażysta

23

 

Tabela 6
zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP)

Lp.

Stanowisko

Grupa
uposażenia

1

2

3

1

Komendant SGSP

01

2

Zastępca komendanta SGSP

03

3

Szef katedry

04

4

Profesor (zwyczajny, nadzwyczajny)

05

5

Kierownik zakładu

06

6

Główny księgowy

07

7

Naczelnik wydziału

07

8

Radca prawny

07

9

Dowódca pododdziałów szkolnych

07

10

Kierownik studium

07

11

Zastępca naczelnika wydziału

08

12

Adiunkt

08

13

Lekarz

08

14

Kierownik pracowni

09

15

Starszy wykładowca

09

16

Kierownik działu

10

17

Starszy oficer

10

18

Dowódca kompanii szkolnej

10

19

Wykładowca

11

20

Lektor

12

21

Oficer

12

22

Asystent

12

23

Starszy specjalista

12

24

Dowódca zmiany

12

25

Młodszy oficer

13

26

Starszy instruktor

13

27

Specjalista

14

28

Dowódca sekcji

14

29

Instruktor

14

30

Starszy inspektor

14

31

Inspektor

15

32

Dowódca zastępu

15

33

Starszy operator sprzętu specjalnego

15

34

Specjalista ratownik

16

35

Operator sprzętu specjalnego

16

36

Starszy dyspozytor

16

37

Dyspozytor

17

38

Starszy technik

17

39

Starszy ratownik, starszy ratownik-kierowca

17

40

Technik

18

41

Ratownik-kierowca

18

42

Młodszy technik

19

43

Ratownik

19

44

Szef sprzętowni

19

45

Młodszy ratownik

20

46

Starszy referent

20

47

Referent

21

48

Młodszy referent

22

49

Stażysta

23

 

Tabela 7
zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w Centralnej Szkole i szkołach aspirantów Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa
uposażenia

1

2

3

1

Komendant

02

2

Zastępca komendanta

04

3

Główny księgowy

07

4

Naczelnik wydziału

07

5

Zastępca naczelnika wydziału

08

6

Dowódca pododdziałów szkolnych

08

7

Lekarz

08

8

Starszy wykładowca

09

9

Dowódca kompanii szkolnej

10

10

Starszy oficer

10

11

Kierownik działu

10

12

Wykładowca

11

13

Oficer

12

14

Starszy specjalista

12

15

Dowódca zmiany

12

16

Młodszy oficer

13

17

Lektor

13

18

Starszy instruktor

13

19

Instruktor

14

20

Specjalista

14

21

Dowódca sekcji

14

22

Starszy inspektor

14

23

Inspektor

15

24

Dowódca zastępu

15

25

Starszy operator sprzętu specjalnego

15

26

Specjalista ratownik

16

27

Operator sprzętu specjalnego

16

28

Starszy dyspozytor

16

29

Dyspozytor

17

30

Starszy technik

17

31

Starszy ratownik, starszy ratownik-kierowca

17

32

Technik

18

33

Ratownik-kierowca

18

34

Szef sprzętowni

19

35

Młodszy technik

19

36

Ratownik

19

37

Starszy referent

20

38

Młodszy ratownik

21

39

Referent

21

40

Młodszy referent

22

41

Stażysta

23

 

Tabela 8
zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w szkołach podoficerskich i ośrodkach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa
uposażenia

1

2

3

1

Komendant szkoły podoficerskiej

04

2

Zastępca komendanta szkoły podoficerskiej

06

3

Komendant ośrodka szkolenia

06

4

Zastępca komendanta ośrodka szkolenia

08

5

Główny księgowy szkoły podoficerskiej

08

6

Naczelnik wydziału

08

7

Zastępca naczelnika wydziału

09

8

Starszy wykładowca

09

9

Lekarz

09

10

Dowódca kompanii szkolnej

10

11

Kierownik działu

10

12

Starszy oficer

10

13

Wykładowca

11

14

Starszy specjalista

12

15

Oficer

12

16

Dowódca zmiany

12

17

Młodszy oficer

13

18

Starszy instruktor

13

19

Instruktor

14

20

Specjalista

14

21

Dowódca sekcji

14

22

Starszy inspektor

14

23

Inspektor

15

24

Dowódca zastępu

15

25

Starszy operator sprzętu specjalnego

15

26

Operator sprzętu specjalnego

16

27

Specjalista ratownik

16

28

Starszy dyspozytor

16

29

Starszy technik

17

30

Starszy ratownik, starszy ratownik-kierowca

17

31

Dyspozytor

17

32

Ratownik-kierowca

18

33

Technik

18

34

Młodszy technik

19

35

Ratownik

19

36

Starszy referent

20

37

Młodszy ratownik

21

38

Referent

21

39

Młodszy referent

22

40

Stażysta

23

 

Tabela 9
zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę w jednostkach Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

Lp.

Stanowisko i szczebel organizacyjny

Grupa uposażenia

1

2

3

 

I. Inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

 

1

2

Starszy oficer

Oficer

07

09

 

II. Okręgowy inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

 

3

Starszy oficer

09

4

Oficer

11

 

III. Delegatura okręgowego inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

 

5

Starszy oficer

09

6

Oficer

11

 

IV. Jednostki wojskowe

 

7

Dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej (innej niż A–E)

12

8

Inspektor

15

 

Załącznik 3. [TABELA STAWEK DODATKU ZA POSIADANY PRZEZ STRAŻAKA STOPIEŃ SŁUŻBOWY]

Załącznik nr 3

TABELA STAWEK DODATKU ZA POSIADANY PRZEZ STRAŻAKA STOPIEŃ SŁUŻBOWY

Lp.

Stopień

Kwota dodatku miesięcznego w złotych

1

Generał brygadier

650

2

Nadbrygadier

620

3

Starszy brygadier

570

4

Brygadier

550

5

Młodszy brygadier

530

6

Starszy kapitan

510

7

Kapitan

490

8

Młodszy kapitan

470

9

Aspirant sztabowy

440

10

Starszy aspirant

420

11

Aspirant

400

12

Młodszy aspirant

380

13

Starszy ogniomistrz

350

14

Ogniomistrz

330

15

Młodszy ogniomistrz

310

16

Starszy sekcyjny

290

17

Sekcyjny

270

18

Starszy strażak

250

19

Strażak

240

 

Załącznik 4. [WYKAZ CZYNNOŚCI I PRAC ORAZ STOPNIE ICH SZKODLIWOŚCI, UZASADNIAJĄCE PRZYZNANIE DODATKU ZA SŁUŻBĘ W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA LUB UCIĄŻLIWYCH]

Załącznik nr 4

WYKAZ CZYNNOŚCI I PRAC ORAZ STOPNIE ICH SZKODLIWOŚCI, UZASADNIAJĄCE PRZYZNANIE DODATKU ZA SŁUŻBĘ W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA LUB UCIĄŻLIWYCH

1. Do pierwszego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:

1) w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,

2) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone,

3) na przestrzeniach otwartych lub w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25 stopni Celsjusza lub poniżej 10 stopni Celsjusza,

4) w warunkach narażenia na działanie dymów pożarowych lub substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,

5) w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

6) w warunkach narażenia na wibrację ogólną,

7) w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza 80%, w błocie lub bezpośrednim kontakcie z wodą.

2. Do drugiego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na hałas,

2) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2 000 kcal dla mężczyzn i 1 200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała,

3) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

4) w warunkach narażenia na działanie dymów pożarowych lub substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,

5) przy usuwaniu i wywozie nieczystości,

6) w warunkach narażenia na wibrację miejscową,

7) w pomieszczeniach specjalnych zagłębionych i półzagłębionych obwałowanych w warunkach niewłaściwej wentylacji i sztucznego oświetlenia.

3. Do trzeciego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

2) przy zabezpieczaniu, w związku z działaniem ratowniczym, gazów, paliw i materiałów wybuchowych,

3) przy urządzeniach elektroenergetycznych, znajdujących się pod napięciem powyżej 220 V,

4) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300 000 MHz w strefie zagrożenia.

4. Do czwartego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:

1) wewnątrz zbiorników, aparatów, kanałów, studni Itp., których wykonywanie wymaga specjalnego zezwolenia i zabezpieczenia,

2) pod ziemią i wodą,

3) w kontakcie z materiałami zakaźnymi, chorymi zakaźnie ludźmi lub zwierzętami oraz zwłokami,

4) na wysokości powyżej 2 m i w wykopach poniżej 2 m, uznane za niebezpieczne w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy,

5) w warunkach narażenia na działanie benzydyny, alfa- i beta-naftyloaminy, chlorku winylu, azbestu oraz innych czynników o analogicznym jak te substancje działaniu, jeśli zostanie to stwierdzone przez instytut medycyny pracy,

6) bezpośrednio przy usuwaniu awarii radiacyjnych i ich skutków.

5. Prace określone w ust. 1 pkt 4 i 5 oraz w ust. 2 pkt 1, 3 i 4 uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach lub inne obowiązujące normy higienicznosanitarne.

6. Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, o których mowa w ust. 5, dokonywane są przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych.

7. Obowiązek dokonywania pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, o których mowa w ust. 5, nie dotyczy środowiska działań ratowniczo-gaśniczych.

8. Strażakowi pełniącemu w danym miesiącu służbę w warunkach o różnym stopniu szkodliwości przysługuje jeden dodatek według najwyższego stopnia szkodliwości.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1997-08-11
  • Data wejścia w życie: 1997-08-11
  • Data obowiązywania: 1997-08-11
  • Z mocą od: 1997-07-01
  • Dokument traci ważność: 2006-09-19

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA