| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 21 lipca 1998 r.

w sprawie zasad odbywania stażu asesorskiego asesorów sądów wojskowych

Na podstawie art. 43 § 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. Nr 117, poz. 753) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Staż asesorski polega na wykonywaniu czynności sędziowskich w celu zdobycia kwalifikacji potrzebnych do zajmowania stanowiska sędziego.

2. Odbywanie stażu asesorskiego ma na celu zdobycie praktyki i doświadczenia sędziowskiego.

3. Asesor powinien brać udział w rozpoznawaniu spraw o różnorakiej problematyce prawnej.

§ 2.
Z wnioskiem o powołanie na stanowisko asesora, a także o powierzenie asesorowi pełnienia czynności sędziowskich występuje do właściwych ministrów dyrektor komórki organizacyjnej, o której mowa w art. 5 § 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. Nr 117, poz. 753), zwany dalej „dyrektorem”.
§ 3.
Asesorzy, którym nie powierzono pełnienia czynności sędziowskich, wykonują czynności sekretarsko-administracyjne w wojskowym sądzie garnizonowym.
§ 4.
Do asesora odwołanego z zajmowanego stanowiska stosuje się przepisy dotyczące żołnierzy zawodowej służby stałej.
§ 5.
1. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej powierza asesorowi, na wniosek dyrektora, wykonywanie przez okres 6 miesięcy czynności sędziowskich w sądzie rejonowym.

2. Czynności, o których mowa w ust. 1, asesor wykonuje w wydziale karnym sądu rejonowego w pierwszym roku stażu asesorskiego.

§ 6.
Za okres odbywania stażu asesorskiego w sądzie rejonowym sporządza się opinię, którą prezes sądu rejonowego przesyła prezesowi właściwego sądu wojskowego.
§ 7.
Prezes właściwego wojskowego sądu okręgowego, po zasięgnięciu opinii kolegium wojskowego sądu okręgowego, występuje do dyrektora z wnioskiem o zgłoszenie Zgromadzeniu Sędziów Sądów Wojskowych kandydatury asesora na stanowisko sędziego.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Sprawiedliwości: H. Suchocka

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »