REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 9 poz. 81

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 20 stycznia 1999 r.

w sprawie dowodów stanowiących podstawę wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 48 ust. 4 oraz art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1983 r. Nr 30, poz. 143, z 1985 r. Nr 4, poz. 15, z 1986 r. Nr 42, poz. 202, z 1989 r. Nr 4, poz. 21 i Nr 35, poz. 192, z 1991 r. Nr 104, poz. 450, Nr 106, poz. 457 i Nr 110, poz. 474, z 1995 r. Nr 16, poz. 77 oraz z 1998 r. Nr 162, poz. 1118) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, przewidywaną datę porodu, chorobę członka rodziny powodującą konieczność sprawowania opieki, pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej są odpowiednie zaświadczenia lekarskie, wydawane w trybie określonym odrębnymi przepisami.
§ 2.
Dowodem do wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego, w przypadku gdy do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmowane jest wynagrodzenie z okresu, za który płatnik składek nie miał obowiązku przedkładania imiennego raportu zawierającego zestawienie wypłaconych składników wynagrodzenia, jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.
Przedłużenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego może nastąpić na wniosek pracownika złożony na druku ZUS Z-21, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 4.
Dowodem do wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu zatrudnienia są:

1) zaświadczenie płatnika składek, o którym mowa w § 2, jeżeli płatnik składek jest zobowiązany do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w czasie trwania zatrudnienia,

2) oświadczenie pracownika o niepodjęciu innej działalności zarobkowej oraz o braku uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych.

§ 5.
Jeżeli zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby obejmuje okres, za który pracownikowi przysługuje:

1) wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych,

2) zasiłek chorobowy wypłacany przez płatnika składek, a następnie zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych

– płatnik składek, po wypłaceniu wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, przekazuje zaświadczenie lekarskie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pozostawiając w aktach potwierdzoną kopię tego zaświadczenia.

§ 6.
Dowodem do wypłaty zasiłku chorobowego pracownikowi, z którym stosunek pracy został rozwiązany bez wypowiedzenia z powodu stwierdzenia nosicielstwa zarazków choroby zakaźnej, są:

1) decyzja stwierdzająca ten fakt, wydana na podstawie odrębnych przepisów,

2) zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o zarejestrowaniu się pracownika w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy i o braku dla niego propozycji odpowiedniego zatrudnienia.

§ 7.
Przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego może nastąpić na wniosek pracownika złożony na druku ZUS Np-7, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 8.
Dowodem do wypłaty zasiłku porodowego jest skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że zasiłek nie został pobrany z innego tytułu.
§ 9.
Dowodem do wypłaty zasiłku porodowego nie zatrudnionej żonie pracownika, poza dowodami, o których mowa w § 8, jest oświadczenie pracownika, że pozostaje z żoną we wspólności małżeńskiej.
§ 10.
1. Do wypłaty zasiłku porodowego z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, poza dowodami określonymi w § 8, wymagane są:

1) zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,

2) zaświadczenie lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

2. Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, do wypłaty zasiłku porodowego z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia, poza dowodami określonymi w § 8, wymagane są:

1) zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,

2) zaświadczenie pracodawcy o otrzymaniu przez pracownicę odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy.

§ 11.
Wypłata zasiłku porodowego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie następuje na podstawie:

1) zaświadczenia sądu opiekuńczego o wystąpieniu do sądu w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie albo

2) umowy powierzenia dziecka zawartej na piśmie między rodziną zastępczą a starostą właściwym dla miejsca zamieszkania rodziny, zawierających informację o dacie urodzenia dziecka oraz oświadczenie, o którym mowa w § 8.

§ 12.
Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego stwierdza się na podstawie zaświadczenia pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego.
§ 13.
1. Wypłata zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy następuje na podstawie dowodów określonych w § 2 oraz w § 10 ust. 1.

2. Dowodami do wypłaty zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa są dowody określone w § 2 oraz w § 10 ust. 2.

§ 14.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie następuje na podstawie dowodów określonych w § 11.
§ 15.
Do wypłaty zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, przysługującego w razie rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i niemożności zapewnienia innego zatrudnienia, wymagane są dowody, określone w § 13 ust. 1 oraz zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku dla niej propozycji odpowiedniego zatrudnienia.
§ 16.
Wypłata zasiłku opiekuńczego po raz pierwszy w roku kalendarzowym może nastąpić po złożeniu przez pracownika oświadczenia według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia. Oświadczenie jest składane przez pracownika ponownie w razie zmiany okoliczności mających wpływ na prawo do zasiłku opiekuńczego.
§ 17.
Dowodami do wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 są:

1) oświadczenie pracownika – w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

2) decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego, wydana na podstawie odrębnych przepisów – w przypadku izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej.

§ 18.
Pozostawanie z chorym członkiem rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym co najmniej w okresie sprawowania opieki pracownik dokumentuje oświadczeniem.
§ 19.
W razie zatrudnienia u dwóch lub więcej pracodawców, do wypłaty zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny niezbędne jest:

1) zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, wystawione na druku Mz/L-4 – dla jednego pracodawcy oraz

2) zaświadczenia lekarskie wystawione na zwykłych blankietach dla pozostałych pracodawców, zawierające:

a) dane osobowe chorującego lub sprawującego opiekę,

b) miejsce zamieszkania i miejsce zatrudnienia,

c) stwierdzenie niezdolności do pracy,

d) okres niezdolności do pracy oraz liczbę dni tej niezdolności,

e) stwierdzenie, że zaświadczenie służy do ubiegania się o zasiłek,

f) numer i serię zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy,

g) podpis i pieczątkę lekarza.

§ 20.
Przepis § 2 stosuje się odpowiednio do wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego.
§ 21.
W 1999 r. dowodem przy dokonywaniu wypłaty świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zaświadczenie płatnika składek, o którym mowa w § 2.
§ 22.
Traci moc zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 lutego 1995 r. w sprawie dowodów stanowiących podstawę wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Monitor Polski Nr 10, poz. 135).
§ 23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1999 r.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej: L. Komołowski

Załącznik 1. [ZAŚWIADCZENIE PŁATNIKA SKŁADEK]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
z dnia 20 stycznia 1999 r. (poz. 81)

Załącznik nr 1

ZAŚWIADCZENIE PŁATNIKA SKŁADEK

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2. [Wniosek w sprawie przedłużenia wypłaty zasiłku chorobowego]

Załącznik nr 2

WNIOSEK
w sprawie przedłużenia wypłaty zasiłku chorobowego

infoRgrafika

Załącznik 3. [Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne]

Załącznik nr 3

WNIOSEK
o świadczenie rehabilitacyjne

infoRgrafika

Załącznik 4. [Oświadczenie do uzyskania zasiłku opiekuńczego]

Załącznik nr 4

OŚWIADCZENIE
do uzyskania zasiłku opiekuńczego

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1999-02-01
  • Data wejścia w życie: 1999-02-01
  • Data obowiązywania: 1999-02-01
  • Z mocą od: 1999-01-01
  • Dokument traci ważność: 1999-09-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA