REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2007 nr 81 poz. 550

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 20 kwietnia 2007 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. U. Nr 64, poz. 427) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych”, zwanej dalej „pomocą”, objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, a także przestrzenny zasięg wdrażania tego działania.
§ 2.
Działanie, o którym mowa w § 1, jest wdrażane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3.
1. Pomoc jest udzielana grupie producentów rolnych, zwanej dalej „grupą”:

1) prowadzącej działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wpisanej do rejestru grup producentów rolnych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983, z późn. zm.2)), zwanego dalej „rejestrem”;

2) która została utworzona ze względu na produkty lub grupę produktów, określonych w załączniku do rozporządzenia;

3) jeżeli został jej nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, zwany dalej „numerem identyfikacyjnym”.

2. Pomoc jest udzielana według kolejności otrzymania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwaną dalej „Agencją”, wniosków o przyznanie pomocy.

3. Wniosek składa się w terminie 6 miesięcy od dnia wpisu grupy do rejestru do właściwego ze względu na siedzibę grupy dyrektora oddziału regionalnego Agencji.

§ 4.
Decyzja w sprawie przyznania pomocy jest wydawana w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
§ 5.
1. Wniosek o przyznanie pomocy zawiera:

1) numer identyfikacyjny;

2) nazwę i siedzibę grupy;

3) dane osób upoważnionych do reprezentowania grupy – zgodnie z aktem założycielskim;

4) datę i numer decyzji o wpisaniu grupy do rejestru oraz nazwę produktu lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona;

5) oświadczenie o planowanej wielkości i wartości przychodów ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, wytworzonych w gospodarstwach członków grupy, w pierwszym roku działalności.

2. Do wniosku dołącza się zaświadczenie marszałka województwa o wpisie grupy do rejestru, wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku.

§ 6.
1. Pomoc wypłacana w formie rocznych płatności obejmuje okresy kolejnych 12 miesięcy prowadzenia działalności przez grupę, liczone od dnia wydania decyzji o wpisie grupy do rejestru.

2. Wniosek o płatność składa się do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na siedzibę grupy w terminie 30 dni od dnia upływu okresu, o którym mowa w ust. 1.

3. Wypłata pomocy za dany okres jest dokonywana:

1) na podstawie decyzji dyrektora oddziału regionalnego Agencji, która jest wydawana w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o płatność;

2) w terminie 60 dni od dnia, w którym decyzja, o której mowa w pkt 1, stała się ostateczna.

§ 7.
1. Wniosek o płatność zawiera:

1) numer identyfikacyjny;

2) nazwę i siedzibę grupy;

3) nazwę produktu lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona;

4) dane osób upoważnionych do reprezentowania grupy – zgodnie z aktem założycielskim;

5) wartość przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, wytworzonych w gospodarstwach członków grupy, za okres, którego dotyczy wniosek;

6) wartość planowanych przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, na kolejny rok prowadzenia działalności przez grupę; wymagania tego nie stosuje się do wniosku o płatność za ostatni rok, za który przysługuje pomoc.

2. Do wniosku dołącza się:

1) wykazy faktur VAT i rachunków, uporządkowanych w ujęciu chronologicznym, potwierdzających:

a) przychody netto grupy ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona,

b) wartość i ilość dostarczonych grupie produktów lub grupy produktów przez poszczególnych jej członków,

c) przychody netto grupy ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, wytworzonych w gospodarstwach jej członków;

2) zaświadczenie marszałka województwa o wpisie grupy do rejestru, wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku o płatność.

§ 8.
1. Wysokość udzielanej pomocy w danym roku prowadzenia działalności przez grupę ustala się na podstawie wartości udokumentowanych rocznych przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, i wytworzonych w gospodarstwach jej członków.

2. Sposób obliczania oraz wysokość maksymalnych dopuszczalnych kwot udzielanej pomocy są określone w art. 35 rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz. Urz. UE L 277 z 21.10.2005, str. 1, z późn. zm.).

3. Pomoc jest wypłacana w złotych, a jej przeliczenie następuje zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1913/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania agromonetarnego systemu dla euro w rolnictwie i zmieniającego niektóre rozporządzenia (Dz. Urz. UE L 365 z 21.12.2006, str. 52).

§ 9.
Grupa, której przyznano pomoc:

1) przechowuje dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udzielenia pomocy i wypłaty pomocy przez 5 lat, licząc od dnia otrzymania ostatniej wypłaty płatności;

2) informuje Agencję o każdej zmianie danych zawartych w rejestrze.

§ 10.
W przypadku wniosków o przyznanie pomocy objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 złożonych w 2007 r. decyzje w sprawie przyznania pomocy wydaje się od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską tego Programu.
§ 11.
Grupy wpisane do rejestru od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia składają wnioski o przyznanie pomocy w terminie do dnia 31 grudnia 2007 r.
§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: A. Lepper

 

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 244).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2273, z 2004 r. Nr 162, poz. 1694, z 2005 r. Nr 175, poz. 1462 oraz z 2006 r. Nr 251, poz. 1847.

Załącznik 1. [WYKAZ PRODUKTÓW LUB GRUP PRODUKTÓW OBJĘTYCH POMOCĄ FINANSOWĄ W RAMACH DZIAŁANIA "GRUPY PRODUCENTÓW ROLNYCH"]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 20 kwietnia 2007 r. (poz. 550)

WYKAZ PRODUKTÓW LUB GRUP PRODUKTÓW OBJĘTYCH POMOCĄ FINANSOWĄ W RAMACH DZIAŁANIA „GRUPY PRODUCENTÓW ROLNYCH”

1) konie żywe, mięso końskie;

2) bydło żywe, mięso wołowe;

3) świnie żywe, prosięta, warchlaki, mięso wieprzowe;

4) owce i kozy żywe, mięso baranie i kozie;

5) drób żywy, mięso i jadalne podroby drobiowe;

6) króliki żywe, mięso i jadalne podroby królicze;

7) nutrie żywe, mięso i jadalne podroby nutriowe, skóry surowe;

8) szynszyle żywe, skóry surowe;

9) lisy pospolite i polarne, norki, tchórze, jenoty żywe, skóry surowe;

10) jaja ptasie;

11) mleko krowie, owcze lub kozie;

12) miód naturalny i inne produkty pszczelarskie;

13) kwiaty świeże – cięte i doniczkowe;

14) ziemniaki;

15) ziarno zbóż;

16) nasiona roślin oleistych;

17) ziarno zbóż i nasiona roślin oleistych;

18) rośliny przeznaczone do produkcji zielarskiej i farmaceutycznej;

19) ozdobne rośliny ogrodnicze, szkółkarstwo roślin – sadowniczych i ozdobnych;

20) buraki cukrowe;

21) len i konopie uprawiane na włókno;

22) szyszki chmielowe;

23) liście tytoniu suszone;

24) materiał siewny i sadzeniaki;

25) produkty roślinne do wykorzystania technicznego lub pozyskiwania energii;

26) produkty rolnictwa ekologicznego;

27) produkty regionalne;

28) ślimaki;

29) daniele, jelenie, i ich mięso.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA