REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2016 poz. 1687

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1)

z dnia 10 października 2016 r.

w sprawie regulaminu pracy komisji do oceny wniosków o wpis na listę podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji zewnętrznego zapewniania jakości, wzoru umowy z podmiotem, któremu powierzono funkcję zewnętrznego zapewniania jakości, oraz sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia z tytułu tej umowy

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 60 ust. 5 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2016 r. poz. 64 i 1010) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) regulamin pracy komisji, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, zwanej dalej „ustawą”;

2) wzór umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy;

3) sposób ustalania wysokości wynagrodzenia z tytułu umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, dla podmiotu, któremu powierza się funkcję zewnętrznego zapewniania jakości wobec danej instytucji certyfikującej, okres, na jaki umowa może być zawarta, oraz szczegółowe warunki rozwiązania lub wygaśnięcia umowy.

§ 2. [Regulamin pracy komisji]

Regulamin pracy komisji, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 3. [Wzór umowy o powierzenie podmiotowi pełnienia funkcji zewnętrznego zapewniania jakości wobec instytucji certyfikującej]

Wzór umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 4. [Wynagrodzenie z tytułu umowy]

1. Wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, dla podmiotu, któremu powierza się funkcję zewnętrznego zapewniania jakości, jest ustalana według rodzajów zadań realizowanych przez ten podmiot oraz liczby stawek dziennych za poszczególne rodzaje zadań w poszczególnych okresach realizacji tej umowy:

1) monitorowanie wewnętrznego systemu zapewniania jakości stosowanego w danej instytucji certyfikującej:

a) 8 stawek dziennych – za każdy rok realizacji umowy, w którym instytucja certyfikująca przekazała raport z ewaluacji wewnętrznej, o którym mowa w art. 64 ust. 2 ustawy,

b) 1 stawka dzienna – za każdy zakończony kwartał realizacji umowy, w którym instytucja certyfikująca przekazała informacje, o których mowa w art. 65 ust. 1 ustawy,

c) 4 stawki dzienne – za każdy rok realizacji umowy, w którym instytucja certyfikująca przekazała sprawozdanie z działalności, o którym mowa w art. 76 ust. 1 ustawy;

2) monitorowanie spełniania przez daną instytucję certyfikującą wymagań, o których mowa w art. 41 ust. 2 pkt 1–3 ustawy – 2 stawki dzienne za każdy rok realizacji umowy, w którym podmiot zewnętrznego zapewniania jakości wykonywał działania, o których mowa w art. 69 ust. 1 pkt 2 ustawy;

3) ewaluacja zewnętrzna walidacji i certyfikowania przeprowadzanych przez daną instytucję certyfikującą oraz funkcjonowania wewnętrznego systemu zapewniania jakości w danej instytucji certyfikującej – 36 stawek dziennych za każdy rok realizacji umowy, w którym przeprowadzona została ewaluacja zewnętrzna.

2. Wysokość stawki dziennej nie może przekroczyć kwoty 436 zł brutto.

3. Jeżeli instytucja certyfikująca na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy upoważniła do przeprowadzania walidacji inny podmiot, wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, powiększa się za każdy rok, w którym podmiot zewnętrznego zapewniania jakości wykonywał wobec tego podmiotu zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, o liczbę stawek dziennych wskazanych odpowiednio w ust. 1 pkt 2 lub 3.

4. Wynagrodzenie za dany rok realizacji umowy, obliczone zgodnie z ust. 1–3, zwiększa się o 10% z tytułu kosztów administracyjnych, kosztów realizacji zadań w ramach współpracy, o której mowa w art. 60 ust. 2 ustawy, oraz kosztów sporządzenia sprawozdania, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy.

5. Jeżeli miejsce siedziby albo miejsce zamieszkania podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości oraz miejsce wykonywania uprawnień, o których mowa w art. 69 ust. 1 pkt 2 ustawy, znajdują się w różnych miejscowościach, do wynagrodzenia za dany rok realizacji umowy dolicza się koszty odpowiadające poniesionym uzasadnionym kosztom podróży służbowych pracowników podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości, obliczonym zgodnie z przepisami w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, na obszarze kraju, z tym że koszty te nie mogą przekroczyć kosztów:

1) 2 dób podróży służbowej – w przypadku realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2;

2) 21 dób podróży służbowej – w przypadku realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

§ 5. [Okres obowiązywania umowy]

Umowę, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, zawiera się na czas określony nie dłuższy niż okres wpisu podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości na listę, o którym mowa w art. 58 ust. 1 ustawy.

§ 6. [Wypowiedzenie umowy]

1. Minister właściwy, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy, może wypowiedzieć umowę, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, ze skutkiem natychmiastowym, bez prawa podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości do odszkodowania oraz bez prawa do żądania wynagrodzenia w części nieobjętej protokołem, o którym mowa w § 4 ust. 6 załącznika nr 2 do rozporządzenia, a także bez prawa do zwrotu wydatków, które poczynił w celu wykonania umowy, jeżeli podmiot zewnętrznego zapewniania jakości nie wykonuje obowiązków wynikających z umowy lub wykonuje te obowiązki w sposób nienależyty, w szczególności nie przedstawił w terminie raportu z zewnętrznego zapewniania jakości lub sprawozdania, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy.

2. Zleceniobiorca może wypowiedzieć niniejszą umowę z ważnych powodów z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia.

3. W przypadku rozwiązania albo wygaśnięcia umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, podmiot zewnętrznego zapewniania jakości jest obowiązany w terminie miesiąca od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia tej umowy do przekazania ministrowi właściwemu, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy:

1) wszelkich informacji i materiałów dotyczących instytucji certyfikującej wytworzonych lub pozyskanych w ramach wykonywania zadań objętych tą umową;

2) protokołu, o którym mowa w § 4 ust. 6 załącznika nr 2 do rozporządzenia, wraz z załącznikami, obejmującego działania zrealizowane w danym roku obowiązywania tej umowy do dnia jej rozwiązania albo wygaśnięcia.

§ 7. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Edukacji Narodowej: A. Zalewska


1) Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 1903).

Załącznik 1. [REGULAMIN PRACY KOMISJI DO OCENY WNIOSKÓW O WPIS NA LISTĘ PODMIOTÓW UPRAWNIONYCH DO PEŁNIENIA FUNKCJI ZEWNĘTRZNEGO ZAPEWNIANIA JAKOŚCI]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 10 października 2016 r. (poz. 1687)

Załącznik nr 1

REGULAMIN PRACY KOMISJI DO OCENY WNIOSKÓW O WPIS NA LISTĘ PODMIOTÓW UPRAWNIONYCH DO PEŁNIENIA FUNKCJI ZEWNĘTRZNEGO ZAPEWNIANIA JAKOŚCI

1. Przewodniczący komisji, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy, zwanej dalej „komisją”, zwołuje pierwsze posiedzenie komisji nie później niż w ciągu tygodnia od dnia upływu terminu składania wniosków ogłoszonego przez ministra koordynatora Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy.

2. Na pierwszym posiedzeniu komisji przewodniczący komisji:

1) przydziela wnioski, o których mowa w art. 53 ust. 2 ustawy, zwane dalej „wnioskami”, do oceny poszczególnym członkom komisji według grup kwalifikacji rynkowych z określonych działów administracji rządowej, o których mowa w art. 54 ust. 1 pkt 2 ustawy;

2) ustala termin sporządzenia oceny wniosków przez poszczególnych członków komisji.

3. Wnioski są oceniane odrębnie według grup kwalifikacji rynkowych z określonych działów administracji rządowej, o których mowa w art. 54 ust. 1 pkt 2 ustawy, przez:

1) wchodzącego w skład komisji przedstawiciela ministra właściwego dla grupy kwalifikacji rynkowych z określonego działu administracji rządowej;

2) jednego przedstawiciela Rady Interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji;

3) przewodniczącego komisji.

4. Poszczególni członkowie komisji sporządzają uzasadnione oceny wniosków i przekazują je przewodniczącemu komisji.

5. Przewodniczący komisji w ciągu tygodnia od dnia upływu terminu oceny wniosków zwołuje podsumowujące posiedzenie komisji, w trakcie którego:

1) przedstawia informację o ocenach wniosków, o których mowa w ust. 4;

2) członkowie komisji, o których mowa w ust. 3, w drodze głosowania, ustalają oceny wniosków.

6. Obsługę administracyjno-techniczną komisji zapewnia pracownik urzędu obsługującego ministra koordynatora Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, który nie jest członkiem komisji i któremu nie przysługuje prawo głosu.

7. Osoba, o której mowa w ust. 6, sporządza protokół z przebiegu głosowania, o którym mowa w ust. 5 pkt 2. Do protokołu dołącza się oceny wniosków, o których mowa w ust. 4.

Załącznik 2. [WZÓR – UMOWA]

Załącznik nr 2

WZÓR – UMOWA

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA