REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 1324

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA1)

z dnia 22 czerwca 2017 r.

w sprawie kontroli ośrodków szkolenia kierowców

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 48 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz. 978) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa szczegółowy zakres, warunki i tryb przeprowadzania kontroli ośrodków szkolenia kierowców oraz wzory stosowanych przy tym dokumentów.

§ 2. [Roczny plan kontroli]

1. Kontrola jest przeprowadzana zgodnie z rocznym planem kontroli uwzględniającym kontrole, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, zwanej dalej „ustawą”, zatwierdzonym przez starostę albo prezydenta miasta na prawach powiatu, zwanego dalej „organem”.

2. W planie kontroli kontrole określa się w następującej kolejności:

1) ośrodki szkolenia kierowców, zwane dalej „ośrodkami”, wpisane w poprzednim roku do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców, które nie zostały skontrolowane;

2) ośrodki, dla których analiza statystyczna za poprzedni rok wskazuje na możliwość występowania nieprawidłowości, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy;

3) ośrodki, w których podczas poprzedniej kontroli stwierdzono nieprawidłowości;

4) pozostałe ośrodki.

3. Plan kontroli uzupełnia się w ciągu roku o ośrodki, w odniesieniu do których wystąpiły nieprawidłowości, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy.

§ 3. [Kontrola kompleksowa, problemowa i doraźna]

1. W przypadku określonym w:

1) art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy przeprowadza się kontrolę kompleksową;

2) art. 44 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy przeprowadza się kontrolę kompleksową albo problemową;

3) art. 44 ust. 1 pkt 2 lit. c i ust. 2 ustawy przeprowadza się kontrolę problemową i doraźną.

2. Kontrola obejmuje sprawdzenie:

1) zagadnień, o których mowa w art. 44 ust. 4 ustawy;

2) prawidłowości:

a) wpisów w książce ewidencji osób szkolonych,

b) wpisów w kartach przeprowadzonych zajęć,

c) dokumentacji związanej z przeprowadzeniem egzaminu wewnętrznego,

d) sposobu prowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych w ośrodku przez instruktorów i wykładowców prowadzących zajęcia w ośrodku.

3. Organ, przeprowadzając kontrolę:

1) kompleksową – sprawdza całokształt zagadnień, o których mowa w ust. 2;

2) problemową – sprawdza, w zależności od celu kontroli, wybrane zagadnienia, o których mowa w ust. 2;

3) doraźną – sprawdza wyłącznie zagadnienia wynikające ze złożonych skarg lub z informacji dotyczących działalności ośrodka, w tym wynikających z wniosku starosty, o którym mowa w art. 44 ust. 2 pkt 3 ustawy.

4. Warunkiem przeprowadzenia kontroli w zakresie, o którym mowa w art. 44 ust. 4 pkt 2 lit. b ustawy, jest przedłożenie organowi przez ośrodek informacji lub danych, o których mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

§ 4. [Upoważnienie do przeprowadzania kontroli]

1. Kontrolę przeprowadza osoba upoważniona przez organ do przeprowadzania kontroli, zwana dalej „osobą kontrolującą”, na podstawie legitymacji służbowej i wydanego przez organ imiennego upoważnienia, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2. Imienne upoważnienie sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden jest przeznaczony dla kontrolowanego ośrodka, a drugi – do włączenia do akt kontroli.

§ 5. [Ustalanie stanu faktycznego]

Osoba kontrolująca dokonuje ustaleń stanu faktycznego w szczególności na podstawie wyników oględzin, zgromadzonej dokumentacji, w tym fotograficznej lub audiowizualnej, zeznań świadków, pisemnych wyjaśnień i oświadczeń.

§ 6. [Zabezpieczenie dowodów zebranych w toku kontroli]

1. Dowody zebrane w toku kontroli można zabezpieczyć na czas trwania kontroli, w szczególności w przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie fałszowania dokumentów lub potwierdzania w dokumentach danych niezgodnych ze stanem faktycznym.

2. Zabezpieczenia dokonuje się w obecności kontrolowanego przedsiębiorcy lub osoby go reprezentującej przez pobranie dowodów za pokwitowaniem z kontrolowanego ośrodka i umieszczenie ich w siedzibie organu w sposób uniemożliwiający dostęp osób postronnych. Na wniosek kontrolowanego przedsiębiorcy lub osoby go reprezentującej osoba kontrolująca wydaje kopię zabezpieczonych dowodów.

3. Pokwitowanie sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden jest przeznaczony dla kontrolowanego przedsiębiorcy, a drugi – do włączenia do akt kontroli.

4. Dowody, o których mowa w ust. 1, oznacza się w sposób uniemożliwiający ich zamianę.

5. Zwolnienia dowodów spod zabezpieczenia dokonuje organ przez ich niezwłoczne zwrócenie, za pokwitowaniem, kontrolowanemu przedsiębiorcy.

§ 7. [Sporządzanie kopii, odpisów, wydruków i wyciągów z dokumentów]

1. Osoba kontrolująca może sporządzać kopie, odpisy, wydruki i wyciągi z dokumentów prowadzonych w postaci papierowej lub elektronicznej.

2. Zgodność kopii, odpisów, wydruków i wyciągów z oryginałami potwierdza osoba kontrolująca i kontrolowany przedsiębiorca lub osoba go reprezentująca.

§ 8. [Żądanie sporządzenia zestawień lub obliczeń w zakresie objętym kontrolą]

Osoba kontrolująca może żądać od kontrolowanego przedsiębiorcy lub osoby go reprezentującej sporządzenia zestawień lub obliczeń w zakresie objętym kontrolą.

§ 9. [Przeprowadzanie oględzin w obecności kontrolowanego lub osoby go reprezentującej, protokół]

1. Jeżeli jest konieczne ustalenie stanu faktycznego obiektów lub pojazdów albo ustalenie przebiegu określonych czynności, osoba kontrolująca przeprowadza oględziny w obecności kontrolowanego lub osoby go reprezentującej.

2. Z dokonanych oględzin sporządza się protokół oględzin, który podpisuje osoba kontrolująca i kontrolowany lub osoba go reprezentująca.

3. Skreślenia, poprawki, uzupełnienia oraz odmowę podpisania protokołu oględzin opisuje się w protokole.

4. Strony protokołu oględzin powinny być ponumerowane i parafowane przez osoby podpisujące protokół.

5. Protokół oględzin sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden jest przeznaczony dla kontrolowanego przedsiębiorcy, a drugi – do włączenia do akt kontroli.

6. Oględziny mogą być utrwalone za pomocą urządzenia technicznego służącego do zapisu dźwięku lub obrazu. W takim przypadku osoby biorące udział w oględzinach powiadamia się o użyciu podczas oględzin takiego urządzenia.

§ 10. [Wzór protokołu kontroli]

1. Protokół kontroli sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden jest przeznaczony dla kontrolowanego przedsiębiorcy, a drugi – do włączenia do akt kontroli. Przepisy § 9 ust. 2–4 stosuje się.

2. Wzór protokołu kontroli określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 11. [Wnoszenie zastrzeżeń]

1. Zastrzeżenia, o których mowa w art. 44 ust. 6 ustawy, wnosi się w formie pisemnej, w postaci papierowej albo elektronicznej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli, a w przypadku zastrzeżeń do protokołu kontroli infrastruktury ośrodka prowadzonego przez przedsiębiorcę wpisanego na terenie innego powiatu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek – w terminie 2 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.

2. W przypadku wniesienia zastrzeżeń organ podejmuje czynności zmierzające do ich wyjaśnienia.

3. W terminie 7 dni, a w przypadku kontroli infrastruktury ośrodka prowadzonego przez przedsiębiorcę wpisanego na terenie innego powiatu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek – w terminie 2 dni od dnia wniesienia zastrzeżeń, organ informuje w formie pisemnej, w postaci papierowej albo elektronicznej, wnoszącego zastrzeżenia o ich uwzględnieniu w całości lub w części albo o ich nieuwzględnieniu.

4. W przypadku uwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części organ ponownie przesyła protokół kontroli uwzględniający zgłoszone zastrzeżenia kontrolowanemu przedsiębiorcy z wyznaczeniem terminu 3 dni, a w przypadku protokołu kontroli infrastruktury ośrodka prowadzonego przez przedsiębiorcę wpisanego na terenie innego powiatu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek z wyznaczeniem terminu 1 dnia na jego podpisanie.

5. W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń organ informuje kontrolowany ośrodek o przyczynie ich nieuwzględnienia.

§ 12. [Zalecenia pokontrolne]

1. Organ przekazuje kontrolowanemu przedsiębiorcy zalecenia pokontrolne w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu lub doręczenia informacji, o której mowa w § 11 ust. 3.

2. W zaleceniach pokontrolnych zawiera się syntetyczną ocenę ośrodka prowadzonego przez kontrolowanego przedsiębiorcę, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości również uwagi i wnioski w sprawie ich usunięcia.

3. Kontrolowany przedsiębiorca przekazuje organowi informacje o sposobie wykonania zaleceń pokontrolnych w terminie 30 dni od dnia ich otrzymania.

§ 13. [Pierwszy plan kontroli]

1. Pierwszy plan kontroli, o którym mowa w § 2 ust. 1, organ zatwierdza do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozporządzenie weszło w życie.

2. Plan kontroli uzupełnia się o kontrole, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia przekazywania przez administratora centralnej ewidencji kierowców informacji o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnionych przez kierowców, którzy ukończyli szkolenie w danym ośrodku szkolenia kierowców.

§ 14. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)

Minister Infrastruktury i Budownictwa: A. Adamczyk


1) Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094 oraz z 2017 r. poz. 1076).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie kontroli ośrodków szkolenia kierowców (Dz. U. poz. 84), które na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 2281 oraz z 2016 r. poz. 2001) utraciło moc z dniem 1 stycznia 2017 r.

Załącznik 1. [WZÓR – INFORMACJA O TERMINIE, CZASIE I MIEJSCU ROZPOCZĘCIA PIERWSZYCH ZAJĘĆ WRAZ Z LISTĄ UCZESTNIKÓW KURSU]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa
z dnia 22 czerwca 2017 r. (poz. 1324)

Załącznik nr 1

WZÓR – INFORMACJA O TERMINIE, CZASIE I MIEJSCU ROZPOCZĘCIA PIERWSZYCH ZAJĘĆ WRAZ Z LISTĄ UCZESTNIKÓW KURSU

infoRgrafika

Załącznik 2. [WZÓR IMIENNEGO UPOWAŻNIENIA DO PRZEPROWADZANIA KONTROLI W OŚRODKU SZKOLENIA KIEROWCÓW]

Załącznik nr 2

WZÓR IMIENNEGO UPOWAŻNIENIA DO PRZEPROWADZANIA KONTROLI W OŚRODKU SZKOLENIA KIEROWCÓW

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 3. [WZÓR PROTOKOŁU KONTROLI]

Załącznik nr 3

WZÓR PROTOKOŁU KONTROLI

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2017-07-05
  • Data wejścia w życie: 2017-07-06
  • Data obowiązywania: 2017-07-06
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA