reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Obowiązki biur rachunkowych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy

Obowiązki biur rachunkowych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu nakłada na biura rachunkowe szereg obowiązków i procedur, których wykonanie wymaga tworzenia stosownej dokumentacji.

Wewnętrzna procedura

Zgodnie z przepisami ustawy o praniu pieniędzy biura rachunkowe mają obowiązek wprowadzić w formie pisemnej wewnętrzną procedurę w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Powinna ona w szczególności określać: jak biuro rachunkowe dokonuje rejestracji transakcji, w jaki sposób biuro rachunkowe ocenia i analizuje ryzyko, jaka jest wewnętrzna procedura biura w zakresie przekazywania informacji o transakcjach do GIIF, postępowanie służące identyfikacji osób zajmujących eksponowane stanowiska polityczne.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Osoby odpowiedzialne

Biura rachunkowe zobligowane są wyznaczyć osoby odpowiedzialne za wykonywanie obowiązków określonych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. W biurach rachunkowych wykonujących działalność jednoosobowo osobą odpowiedzialną za wykonanie przepisów ustawy będzie zawsze ta osoba, natomiast w biurach rachunkowych zatrudniających pracowników pracodawca  wyznaczy osobę odpowiedzialną za te czynności, w formie jednostronnego oświadczenia, np. zarządzenia. Pracownik nie musi składać oświadczenia o przyjęciu tej odpowiedzialności.

Outsourcing usług księgowych

Biura rachunkowe powinny zapewnić udział pracowników, wykonujących obowiązki związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, w programach szkoleniowych dotyczących tych obowiązków. W biurze rachunkowym powinny znajdować się dokumenty w postaci „certyfikatów” ukończenia powyższego szkolenia przez pracowników wykonujących obowiązki związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Generalny Inspektor Informacji Finansowej na stronie internetowej udostępnił bezpłatny kurs e-learningowy, pt. „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”. Certyfikat ukończenia kursu powinna posiadać również osoba prowadząca biuro rachunkowe jednoosobowo.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Identyfikacja klienta

Kolejnym zadaniem biur rachunkowych jest rejestrowanie transakcji oraz stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego. Obowiązek ten polega na identyfikacji klienta, weryfikacji identyfikacji i pozyskiwaniu informacji na temat zamierzonego celu zawierania przez klienta relacji z biurem. Biuro nie może zawrzeć umowy z klientem, jeśli biuro rachunkowe nie może zrealizować środków bezpieczeństwa finansowego.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama
reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama