REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wioleta Matela-Marszałek

Dołącz do grona ekspertów

Stypendium szkolne to jedna z form pomocy materialnej udzielanej uczniom. Kto może się o nią ubiegać?
Kontakty z dzieckiem są instytucją niezależną od władzy rodzicielskiej. Rodzice oraz ich dziecko mają zarówno prawo, jak i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

REKLAMA

1 stycznia 2024 r. status miasta uzyskają 34 miejscowości. Tak wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. ma zostać zwiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, czyli o ustawowe minimum. Tak wynika z informacji zamieszczonej w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

REKLAMA

Już 14 lipca 2023 r. wchodzą w życie ważne przepisy dotyczące aplikacji mObywatel. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, pojawi się też nowy dokument - mDowód. Czy zastąpi on tradycyjny dowód osobisty?
„Dostrzegając wagę problemu zróżnicowania ponoszonych przez rodziców kosztów gorącego posiłku dla uczniów w szkołach, Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa możliwość zmiany przepisów prawa oświatowego w tym zakresie” – poinformował resort w odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
Czy rząd przewiduje w 2023 i 2024 roku waloryzację progów dostępu i wysokości zasiłków rodzinnych oraz dodatków? To jedno z pytań, na które odpowiedziało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
UOKiK sprawdzi czy ceny malin mogły być kształtowane niezgodnie z prawem. Jak poinformował urząd, dziś ruszają kontrole w skupach i u największych przetwórców. 
Wprawdzie można uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jednak tylko w określonych sytuacjach. Jakich?
10 lipca 2023 r. rząd przyjął nowelizacją ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie wyższych limitów zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz niższe ceny za prąd dla sektora MŚP, samorządów i niektórych podmiotów użyteczności publicznej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami. 
Czy korzystanie z urlopu rodzicielskiego można połączyć z wykonywaniem pracy u swojego pracodawcy? W jakim wymiarze? Co z wnioskiem? Podajemy najważniejsze zasady.
Jaka jest definicja przemocy domowej? Kim jest osoba doznająca przemocy?
Z 75 000 do 100 000 zł zmienił się próg wartości przedmiotu sporu, decydujący o właściwości rzeczowej sądu okręgowego.
Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym.
1 lipca 2023 r. zostaje zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza w praktyce?
1 lipca 2023 r. ruszą nabory na kilka istotnych dla rodziców świadczeń. O jakie wsparcie można się ubiegać? 
Dlaczego wniosek o świadczenie 500 plus warto złożyć do końca czerwca 2023 r.? Czym skutkuje późniejsze zawnioskowanie o wsparcie? Odpowiadamy.
W lipcu ruszy nabór wniosków o świadczenie w ramach programu „Dobry start” na rok szkolny 2023/24. O jakich terminach warto pamiętać? Czy 300 zł na wyprawkę przysługuje również na dziecko w zerówce? 

REKLAMA