REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wioleta Matela-Marszałek

Dołącz do grona ekspertów

Czy od czerwca 2023 r. zmieniły się terminy wypłat świadczenia 500 plus? Gdzie można sprawdzić kiedy otrzymamy przelew?
Na rynku pracy kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika, który wymaga od pracodawcy wyższych standardów. Tak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.

REKLAMA

Uznanie ojcostwa wywołuje istotne skutki prawne m.in. w kwestii alimentów, władzy rodzicielskiej czy kontaktów. Z tego powodu warto znać podstawowe zasady dotyczące tej instytucji.
Trwają konsultacje społeczne projektu ustawy zwiększającej świadczenie 500 plus do 800 plus. Co już wiadomo o planowanych zmianach? Czy rodzice będą musieli składać dodatkowy wniosek?

REKLAMA

Zaprzeczenie ojcostwa to ważna instytucja w prawie rodzinnym. W jakich sytuacjach jest stosowana? Kto może wnieść do sądu odpowiedni pozew?
Niebawem rodzice będą mogli składać wnioski zasiłek rodzinny i dodatki na okres 2023/2024. Jakie są terminy i o jakich formalnościach należy pamiętać?
Kiedy zaczyna się lato? Kiedy jest pierwszy dzień lata? - to pytania, które często zadają nie tylko dzieci. Czy astronomiczne i kalendarzowe lato rozpoczyna się w tym samym dniu? Przedstawiamy najważniejsze daty związane z kolejną zmianą pór roku. 
Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Nowe przepisy mają na celu zrównanie pod względem prawnym dokumentów obsługiwanych w aplikacji z tradycyjnymi.
Jak rozwód wpływa na prawa rodzicielskie? Czy sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu małżonkom? Jakie są aktualne przepisy? 
Od 1 czerwca 2023 r. wzrosły tzw. limity dorabiania do niektórych emerytur i rent. Ile obecnie wynoszą i kiedy są stosowane?
Zgodnie z propozycją Rady Ministrów emerytury i renty wzrosną o co najmniej 12,3 proc. Na czym polega waloryzacja?
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie wynosiło 300 zł miesięcznie. O wsparcie można zawnioskować w KRUS od 1 lipca 2023 r.
Przepisy regulujące tryb waloryzacji świadczenia nie przewidują dwukrotnej podwyżki w ciągu roku. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich powinno to ulec zmianie. Ministerstwo rodziny nie prowadzi prac nad zmianą tych zasad.
Boże Ciało to jedno z czerwcowych świąt ruchomych i bardzo ważny dzień w Kościele katolickim. W tym roku wypada 8 czerwca, czyli już jutro. Jaką tradycję ma Boże Ciało? Czy jest dniem wolnym od pracy?
Zachowek to istotne uprawnienie osób najbliższych spadkodawcy w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym. Czym jest zatem zachowek i komu przysługuje? Jakie zmiany weszły w życie 22 maja 2023 r.? Oto najważniejsze informacje.
Dzień Matki to doskonała okazja do tego, by przypomnieć sobie o prawach mamy. Jest to istotne zwłaszcza w świetle ostatnich zmian w Kodeksie pracy.
Każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL. Nowe przepisy mają ograniczyć zjawisko zaciągania na skradzione dane określonych zobowiązań finansowych i majątkowych np. kredytów. 
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych wzrośnie od 1 czerwca 2023 r. Ile będzie wynosiło świadczenie po waloryzacji? Jak długo bezrobotny otrzymuje zasiłek?
Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie dotyczącej braku prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla wnuka opiekującego się osobą z niepełnosprawnością.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem, gdy w akcie urodzenia dziecka matka może wpisać fikcyjne dane jego ojca, ale rubryka „ojciec” nie może pozostać pusta. Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji propozycja zmian przepisów w tym zakresie jest zasadna.

REKLAMA