Wymagania dla kandydatów na doradcę podatkowego

REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych – wprowadzająca zmiany w zakresie zawodu doradcy podatkowego (np. skrócenie okresu praktyki do 6 miesięcy) - została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i weszła w życie w dniu 10 sierpnia 2014 r.
Na mocy ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, znowelizowana została również ustawa o doradztwie podatkowym. Część czynności do tej pory zastrzeżonych wyłącznie dla doradców podatkowych, obecnie będzie mógł wykonywać każdy.
Najistotniejszą zmianą wynikającą z ustawy deregulacyjnej jest zmiana treści art. 3 ustawy o doradztwie podatkowym. Następujące czynności:
- prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych (np. pkpir) i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie oraz
- sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie
może od 10 sierpnia 2014 r. (data wejścia w życie omawianej nowelizacji) wykonywać każda zainteresowana osoba. Ustawa nie wprowadza żadnych wymogów co do tych osób.
Natomiast podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności:
- udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami (pkt 1) oraz
- reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie
pozostały nadal jedynie osoby fizyczne, wpisane na listę doradców podatkowych oraz adwokaci i radcowie prawni.
Ponadto zmiana ustawy o doradztwie podatkowym zlikwidowała ograniczenia częstotliwości przystępowania do poprawkowego egzaminu na doradcę podatkowego. Kandydat, który uzyskał negatywny wynik egzaminu nie będzie musiał zachować trzymiesięcznego odstępu czasu pomiędzy dniem niezdania egzaminu, a dniem kolejnego terminu egzaminu. Kandydaci na doradców podatkowych będą mieli obecnie więcej możliwości poprawiania egzaminu a także większą swobodę w wyborze terminów kolejnych egzaminów.
Nowelizacja wprowadziła również skrócony czas trwania praktyk - 6 miesięcy u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego.
Zmiany dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych
Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF
REKLAMA
Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na przepisy przejściowe. Kandydaci na doradców podatkowych, którzy przed 10 sierpnia nie rozpoczęli jeszcze praktyki w organach podatkowych, nie będą już do tego zmuszeni. Doświadczenie będą zdobywać na nowych zasadach. Z kolei ci, którzy już ją zaczęli, nie będą musieli jej kontynuować. Jeżeli kandydaci zaczęli praktykę u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego, odbędą ją tylko w wymiarze 6 miesięcy. Jeżeli 10 sierpnia półroczny czas zostanie przekroczony, to nie trzeba będzie jej kontynuować. Praktyka zostanie zaliczona. Nadal na poczet praktyki będzie zaliczane zatrudnienie w określonych podmiotach i na stanowiskach (np. w izbie skarbowej, w spółce doradztwa podatkowego, w samorządowych służbach finansowych). W większości przypadków skróci się jednak czas, po którym praktyka zostanie zaliczona.
Zmiany dotyczą również samego egzaminu. Od 10 sierpnia do ustawy została wprowadzona możliwość zwolnienia niektórych kandydatów z części pisemnej. Dotyczy to osób, które ukończą uczelnie posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk ekonomicznych lub nauk prawnych. Oczywiście szkoły te będą musiały zawrzeć wcześniej umowę z komisją egzaminacyjną, w której określony zostanie program kształcenia, obejmujący wiedzę i umiejętności wymagane w części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.