REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na giełdach strach wygrywa z chciwością

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Motorem rynków finansowych jest delikatna równowaga strachu i chciwości, lecz obecnie szala gwałtownie przechyla się na stronę strachu.

Obserwując krajobraz po niedawnych gwałtownych tąpnięciach widzimy coraz wyraźniej, że niektóre elementy świata finansowego przechodzą zbiorowy kryzys zaufania.


Dziś główne pytanie w tej grze o duże pieniądze brzmi: czy sprawna akcja banku centralnego USA potrafi szybko uspokoić te drgania - czy może obecny kryzys zaufania przerodzi się w o wiele głębszy proces oczyszczania rynku finansowego ze słabych podmiotów.

Zaczęło się w USA

REKLAMA

Wszystko zależy od owej równowagi. Turbulencje ostatnich dni mają korzenie w wydarzeniach z poprzednich miesięcy, kiedy okazało się, że w USA ryzykowne kredyty udzielane kredytobiorcom „niespełniającym najwyższych kryteriów” (subprime), czyli często po prostu mało wiarygodnym, wcale nie są dobrym interesem.

To godzi w inwestorów finansowych, ponieważ w ostatnich latach banki, ogarnięte szałem wynalazczości, tworzyły na bazie kredytów klasy subprime prze- różne instrumenty finansowe, sprzedawane na całym świecie. Gdy ryzykowni kredytobiorcy przestali spłacać zadłużenie, wartość papierów związanych z tymi kredytami spadła na łeb, na szyję, uderzając po kieszeni inwestorów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby choroba zaatakowała tylko segment ryzykownych hipotecznych kredytów, stanowiący niewielką część całego światowego finansowego systemu, można by uznać, że nic wielkiego się nie stało - poboli i przestanie. Niestety, do tego, co zdarzyło się w ubiegłym tygodniu, doszło dlatego, że sprawa kredytów subprime uwolniła groźniejszą siłę: zaniepokojenie działaniem współczesnego systemu finansów.

Niechęć do transakcji

Niegdyś, gdy banki trzymały udzielane kredyty w ręku - we własnych księgach - wiadomo było, kto stracił, gdy dłużnik okazał się niesolidny. Natomiast dziś, gdy kredyty w nowych opakowaniach sprzedaje się na całym świecie, niepodobna zdiagnozować, gdzie boli. Nic dziwnego - przecież świat nie przeżył dotąd cyklu kredytowego, który pozwolił przetestować tego rodzaju nowinki finansowe.

Na system finansowy padł blady strach. Skutek: coraz większa nerwowość banków we wzajemnych transakcjach.

REKLAMA

Na przykład, według krążących ostatnio pogłosek, niektóre banki europejskie mają problemy z finansowaniem kanałów inwestowania w papiery wartościowe powiązane z kredytami hipotecznymi (w żargonie branży tzw. conduits emitujących papiery komercyjne zabezpieczone aktywami - asset-backed commercial paper - ABCP).

Panika wokół ABCP utrudnia europejskim bankom pozyskiwanie krótkoterminowych kapitałów i napędza oprocentowanie kredytów jednodniowych na rynkach pieniężnych. To z kolei uruchomiło niebezpieczną, samonapędzającą się spiralę w dół: w sytuacji, gdy banki przestają udzielać sobie wzajemnie kredytów, oprocentowanie jednodniowych kredytów skoczyło, potęgując nerwowość banków.

Powtórka z załamania

Równocześnie inwestorzy, którzy ponieśli straty na papierach wartościowych subprime, z konieczności sprzedają inne lokaty: papiery związane z kredytami dla spółek albo wręcz z akcjami. To powoduje spadek cen - i zmusza kolejne orga-nizacje zarządzające inwestycjami do sprzedaży.

Oczywiście, ten niepożądany cykl nie jest niczym niezwykłym: podobne schematy często występują podczas dekoniunktury na rynkach wierzytelności. Zdaniem wielu uczestników rynku obecne nastroje najbardziej przypominają te z 1998 r., gdy nastąpiło załamanie funduszu hedgingowego Long Term Capital Management.

Istotnie, wówczas także miały miejsce gwałtowne - i pozornie irracjonalne - wahania rynków, wywołane pośpiesznym upłynnianiem aktywów przez LTCM i innych, a inwestorzy czepiali się liny kredytu, usiłując zidentyfikować źródło bólu. Podobnie jak dziś, w 1998 r. wahania rynków były tym silniejsze, że wszystko to działo się w sierpniu, gdy wiele banków cierpi na niedobory kadrowe.

Na szczęście tym razem brak konkretnych dowodów na to, że którejś z wielkich instytucji grozi implozja w stylu LTCM (chociaż i na ten temat krążą gorączkowe pogłoski - czemu trudno się dziwić). Ubiegłotygodniowe załamanie płynności może się okazać krótkotrwałe.

Gorące lato

Do pocieszających wiadomości wypada zaliczyć fakt, że banki centralne pokazały, iż są przygotowane do nietypowych działań obliczonych na uspokojenie rynków. Co najważniejsze, gospodarka i perspektywy wzrostu są w dobrym stanie. To powinno wcześniej czy później skłonić uczestników rynku do ponownego skoncentrowania się na chciwości.

Niemniej, dopóki inwestorzy nie wiedzą, kogo właściwie obciążają straty na kredytach, dominować będzie strach.

Tłum. E.G.

Gillian Tett

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister infrastruktury: w 2025 r. wprowadzimy obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Co oznacza orzeczenie ZUS: częściowo niezdolny do pracy? Sprawdź, co daje takie orzeczenie w 2025 roku

Co właściwie oznacza orzeczenie "częściowo niezdolny do pracy" w dokumentach ZUS? Czy takie orzeczenie równa się uznaniu niepełnosprawności? Jakie świadczenia, ulgi lub renty przysługują w 2025 roku? I co zawiera formularz ZUS dotyczący niezdolności do pracy? Wyjaśniamy krok po kroku, kto i na jakich zasadach może otrzymać orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy.

Renta wdowia zabierze czternastkę. Czy emeryci się tego spodziewali?

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

Czy ZUS może zabrać Ci rentę, nawet tę przyznaną na stałe w 2025? Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności też nie są bezpieczne. Poznaj najczęstsze powody utraty świadczenia

Czy wiesz, ile możesz legalnie dorobić, żeby nie stracić renty w 2025 roku? Czy zdajesz sobie sprawę, że jedna decyzja lekarza-orzecznika wystarczy, aby ZUS wstrzymał Twoje świadczenie, nawet jeśli masz stałe orzeczenie o niepełnosprawności? W tym artykule wyjaśniamy, kiedy ZUS może zabrać rentę, jakie limity dorabiania obowiązują w 2025 roku i co zrobić, by nie stracić pieniędzy przez jeden błąd lub zaniechanie.

REKLAMA

Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

REKLAMA