REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duża produkcja firm

REKLAMA

Utrzymuje się nadal dobra koniunktura gospodarcza. We wrześniu sprzedaż przemysłu była o 9,3 proc. większa niż przed rokiem. Natomiast produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 0,1 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Wyniki przemysłu zanotowane we wrześniu są zgodne z oczekiwaniami ekonomistów – spodziewali się o­ni, że sprzedaż przedsiębiorstw liczona w ujęciu rocznym zwiększy się w granicach 9-10 proc. – Wzrost produkcji przemysłu jest dość duży. W efekcie można się spodziewać, że utrzyma się tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 5 proc. Będzie to i tak rekordowy wzrost na tle innych krajów Unii Europejskiej – powiedział „GP” Jacek Wiśniewski, szef analityków Pekao S.A.
We wrześniu po uwzględnieniu czynników sezonowych (różnicy w liczbie dni roboczych) sprzedaż przemysłu była o 10 proc. wyższa od uzyskanej w analogicznym okresie ubiegłego roku. Natomiast w stosunku do sierpnia tego roku produkcja przemysłu wzrosła o 1,5 proc.
Wzrost sprzedaży, w porównaniu z wrześniem ub.r., odnotowano w 21 spośród 29 działów przemysłu, w tym sprzedaż przemysłu motoryzacyjnego była aż o 44,5 proc. większa niż przed rokiem. Bardzo dużo, bo prawie o jedną czwartą, wzrosła też produkcja firm wytwarzających maszyny i aparaturę elektryczną oraz sprzęt i urządzenia radiowe, telewizyjne i telekomunikacyjne. Natomiast produkcja metali wzrosła o 13,2 proc. W efekcie nadal największy przyrost sprzedaży ma przemysł przetwórczy. Jego sprzedaż była we wrześniu o 10,1 proc. większa niż przed rokiem. Spadła przy tym produkcja odzieży i wyrobów futrzarskich, skór oraz węgla kamiennego i brunatnego. Według GUS, po trzech kwartałach produkcja sprzedana przemysłu była o 14,6 proc. większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Ponadto ceny produkcji przemysłowej przez miesiąc wzrosły o 0,1 proc. i były o 8 proc. wyższe niż we wrześniu ubiegłego roku (w sierpniu o 8,5 proc. wyższe). Mniej kuleje budownictwo. Wrzesień był drugim z kolei miesiącem, w którym produkcja budowlano-montażowa wzrosła (o 0,1 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Ale po uwzględnieniu czynników sezonowych była o­na o 0,3 proc. mniejsza niż przed rokiem. We wrześniu ceny produkcji budowlano-montażowej były o 0,2 wyższe niż w sierpniu oraz o 4 proc. wyższe niż przed rokiem.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA