REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta deklaracji w podatkach dochodowych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Możliwość korekty deklaracji za dany okres sprawozdawczy istnieje zarówno przed złożeniem, jak i po złożeniu zeznania. Jeśli zeznanie zawiera wady, można je skorygować według tych samych zasad co deklaracje miesięczne. Przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące korekty odnoszą się do zeznań i deklaracji miesięcznych na zaliczki.
Korekta deklaracji w podatkach dochodowych
Czasami zdarza się, że już po złożeniu deklaracji za dany okres sprawozdawczy okazuje się, że wykazana kwota kosztów uzyskania przychodów nie została określona w prawidłowej wysokości. Istnieje wtedy konieczność skorygowania złożonej wcześniej deklaracji. Możliwość korekty istnieje również po złożeniu zeznania. Jeśli zawiera o­no wady, można je skorygować według tych samych zasad co deklaracje miesięczne. Przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące korekty odnoszą się do zeznań i deklaracji miesięcznych na zaliczki.

Korekta zeznania i wyjaśnienia na piśmie
W jaki sposób należy dokonać korekty deklaracji (zeznania)? W art. 81 Ordynacji podatkowej czytamy: Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Trzeba zatem, oprócz złożenia deklaracji korygującej, wyjaśnić na piśmie organowi podatkowemu powody, dla których następuje korekta. Na przykład to, że nie wpisano określonej kwoty kosztów przychodu w konkretnym miesiącu. Oczywiście urząd skarbowy ma prawo dociekać i sprawdzać całą operację, dlatego lepiej podać te powody w sposób zrozumiały. A więc jeśli nie wpisano pewnej kwoty wydatków do kosztów, to należy też wyjaśnić, co było tego powodem.

Oprócz złożenia deklaracji korygującej należy na piśmie wyjaśnić organowi podatkowemu powody, dla których następuje korekta.


Korekta zeznania i deklaracji miesięcznych
Korekta deklaracji podatkowej za określony miesiąc powoduje konieczność korekty wszystkich deklaracji złożonych po deklaracji, która podlega korekcie, do dnia sporządzenia korekty. Wynika to z obowiązującej zasady sumowania w deklaracji przychodów, kosztów, dochodu i zaliczek na podatek.
Przykład 1
W sierpniu 2004 r. spółka z o.o. „AB” złożyła nieprawidłową deklarację na zaliczkę podatku dochodowego od osób prawnych, niezaliczając do kosztów spłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na działalność. W listopadzie 2004 r. dostrzegła ten błąd i złożyła korektę deklaracji od sierpnia do października 2004 r. W rezultacie w zeznaniu rocznym spółka wykazała nadpłatę do zwrotu na konto spółki.
Co się dzieje, gdy złożone jest zeznanie roczne i wtedy podatnik dostrzega nieprawidłowości lub uzyskuje wiążącą interpretację, która pozwala zaliczyć do kosztów określone wydatki? Co należy skorygować w takim przypadku? Mamy bowiem do czynienia z koniecznością skorygowania zeznania, ale czy należy korygować kolejne deklaracje od miesiąca, którego dotyczą wydatki?
Przykład 2
Spółka z o.o. „AB” złożyła zeznanie roczne za 2004 r. wykazując do zapłaty 22 000 zł podatku. Jednak wcześniej, w lutym 2005 r., wystąpiła do naczelnika urzędu skarbowego o wydanie interpretacji w zakresie możliwości zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Chodziło o rozstrzygnięcie kwestii, czy wydatki dotyczą remontu, czy też modernizacji obiektu budowlanego. Wydatki te dokonane były we wrześniu 2004 r.
Po otrzymaniu w maju 2005 r. korzystnej interpretacji spółka dokonała korekty zeznania rocznego. W rezultacie, składając korektę zeznania, spółka zapłaciła mniejszy podatek, a do korekt załączyła wyjaśnienie wraz z przedmiotową interpretacją.
Otóż musimy w tym przypadku rozróżnić dwie sytuacje: pierwszą, gdy korekta następuje na korzyść podatnika, i drugą, gdy korekta następuje na korzyść fiskusa. W obu przypadkach oczywiste jest, że jeżeli zeznanie roczne zostało złożone, to korygujemy zeznanie roczne.
Natomiast jeśli chodzi o skorygowanie deklaracji miesięcznych, to w pierwszej sytuacji przepisy nie zobowiązują podatnika do korygowania deklaracji na zaliczki miesięczne (choć też nie zabraniają tego czynić), a wręcz taka korekta byłaby bezcelowa (termin do zwrotu nadpłaconych zaliczek i tak biegnie od chwili złożenia korekty).
Jeśli chodzi o drugą sytuację, to należy pamiętać, że zaległością podatkową jest również niezapłacona w terminie zaliczka obliczona w prawidłowej wysokości i choćby z tego względu należy skorygować deklaracje na zaliczki miesięczne i wpłacić je w prawidłowej wysokości, wraz z odsetkami.
Przykład 3
Odwróćmy sytuację z przykładu 2. Otrzymana przez spółkę interpretacja okazała się dla niej niekorzystna, w związku z czym spółka musi dokonać korekty kosztów za wrzesień 2004 r. Spółka nie tylko ma obowiązek złożyć korektę zeznania za 2004 r., ale też musi dokonać korekty deklaracji za wrzesień, październik i listopad 2004 r.
Zawieszenie prawa do korekty
Zawieszenie prawa do korekty deklaracji następuje w trzech przypadkach:
1) trwania postępowania podatkowego,
2) trwania kontroli podatkowej oraz
3) w okresie między zakończeniem kontroli a wszczęciem postępowania
– w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola (art. 81b § 1 lit. a Ordynacji).
Co do rodzaju postępowania, to z przepisów wynika, że każde postępowanie podatkowe odnoszące się do zobowiązań podatkowych, które miały być korygowane, powoduje zawieszenie prawa do korekty.

Do momentu przedawnienia
Dopóki nie upłynie termin przedawnienia, podatnik może dokonać korekty zeznania, bez względu na to, czy pomylił się na swoją korzyść czy fiskusa. Do momentu przedawnienia można złożyć prawidłowe, skorygowane zeznanie z wnioskiem o zwrot wynikającej z niego nadpłaty. Jeśli urząd zgodzi się z korektą, po prostu zwraca nadpłatę. Jeśli nie, musi wydać decyzję odmowną, od której można się odwołać, a potem wnieść skargę do NSA (o terminach przedawnienia zobowiązań podatkowych – patrz „Serwis FK” nr 15 z br., dział „Inne podatki. Procedury”).

Jak uniknąć kary
Do końca 2002 r. obowiązywał przepis Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym wobec podatnika, który złożył korektę zeznania (deklaracji), urząd skarbowy nie mógł stosować kar przewidzianych w ustawie karnej skarbowej. Od 1 stycznia 2003 r. wykreślono go z Ordynacji. Tłumaczono to sprzecznością z art. 16 § 2 Kodeksu karnego skarbowego, według którego dla rezygnacji z ukarania nie wystarczy złożenie korekty deklaracji (zeznania) – konieczne jest wpłacenie uszczuplonego podatku. Dopiero jego wpłata powoduje, że podatnik może skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu, przewidzianej w tym kodeksie.

Nieprawidłowości wykryte przez urząd
Urząd skarbowy bada prawidłowość deklaracji lub zeznania w trakcie tzw. czynności sprawdzających. Polegają o­ne na sprawdzeniu terminowości składania deklaracji (zeznań) oraz wpłacania zadeklarowanych podatków (w tym również pobieranych przez płatników oraz inkasentów), sprawdzeniu formalnej prawidłowości dokumentów, ustaleniu stanu faktycznego. W razie ujawnienia w zeznaniu błędów lub oczywistych pomyłek albo stwierdzenia, że zostało wypełnione nieprawidłowo, urząd musi zwrócić się do składającego (podatnika, płatnika, inkasenta) o udzielenie wyjaśnień i skorygowanie zeznania. Jeśli w wyniku skorygowania zeznania podatkowego podwyższeniu uległ podatek, urząd musi dodatkowo zamieścić na tym dokumencie informację, czy i w jakiej wysokości wpłacono tę zaległość.
Może się jednak zdarzyć, że mimo wpłacenia tej zaległości podatnik dodatkowo zostanie ukarany na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego. Podatnik oprócz właściwej należności musi też zapłacić odsetki od niej.
Istotny jest także art. 52 § 1 Ordynacji, który mówi, że na równi z zaległością podatkową traktuje się nadpłatę, jeżeli w zeznaniu lub w deklaracji została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.
Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą składać korekty deklaracji również wówczas, gdy nie wpływa to na wysokość zobowiązania podatkowego, wysokość kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku (art. 81c Ordynacji).

Edward Jankowski
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
• ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Groźna nimfa kleszcza. Jak się chronić po spacerze w lesie? Ekspert radzi

Nimfa kleszcza, choć wielkości główki od szpilki, może przenosić groźne choroby. Dlatego po powrocie z lasu warto dokładnie obejrzeć ciało, wytrzepać ubrania i wziąć prysznic – przypomina główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski.

1200 zł podwyżki emerytury i (jednak!) 64 tys. zł wyrównania dla 120 tys. emerytów (bez pomijania roczników 1949-1952) – jest zupełnie nowa specustawa przeliczeniowa dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

W dniu 29 kwietnia 2025 r. do laski marszałkowskiej został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada ponowne przeliczenie emerytur (i ich podwyżkę) oraz wypłatę wyrównań za okres pobierania świadczeń w zaniżonej wysokości dla wszystkich emerytów objętych zakresem podmiotowym wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. (sygn. akt sygn. akt SK 140/20). W przeciwieństwie do tego co proponuje rząd – specustawa przeliczeniowa w tej wersji – nie pozbawia emerytów prawa do wyrównania (w wysokości 64 tys. zł dla każdego uprawnionego) i obejmuje również poszkodowane kobiety z roczników 1949-1952, które MRPiPS chce pozbawić nie tylko ww. wyrównania, ale również podwyżki bieżących świadczeń emerytalnych.

REKLAMA

Co z podwyżkami dla nauczycieli od września? Są pierwsze odpowiedzi na postulaty ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. To wezwanie budzi prawdziwą trwogę

Unieruchomione pociągi i metro, paraliż na lotniskach, brak internetu, niedziałająca sieć komórkowa i tłumy ludzi w sklepach. Szturmowali je tylko ci, którzy w portfelach mieli pieniądze, bo kartą płacić się nie dało. Ten horror wydarzył się w Hiszpanii. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już cztery miesiące temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne

Niedługo rozpoczną się egzaminy maturalne. Warto pamiętać, że zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy niedozwolonych. Każde takie działanie narusza zasady uczciwości egzaminacyjnej i grozi unieważnieniem egzaminu.

REKLAMA

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

REKLAMA