REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednak pomoc dla bankruta

REKLAMA

Radykalny plan restrukturyzacji włoskich linii lotniczych Alitalia został zaaprobowany przez Komisję Europejską, ale decyzja spotkała się z krytyką rywali, których zdaniem chodzi o niezgodną z prawem pomoc państwa dla nierentownego przewoźnika.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej utrzymują, że restrukturyzacji, obejmującej pożyczkę włoskiego rządu w kwocie 400 mln euro, nie można kwalifikować jako pomocy państwowej. Zgodnie z planem kapitał Alitalii ma być zwiększony do 1,2 mld euro, a sama firma podzielona na dwie odrębne spółki. – Na podstawie wnikliwej i szczegółowej analizy Komisja doszła do wniosku, że w tej rekapitalizacji nie ma jakiejkolwiek pomocy państwa – oświadczył unijny komisarz ds. transportu Jacques Barrot.
Obowiązujące w Unii Europejskiej regulacje wykluczają możliwość udzielania europejskim liniom lotniczym pomocy państwowej więcej niż jeden raz, zgodnie z zasadą „jeden raz, ostatni raz”. Alitalia, która zeszły rok zakończyła ze stratą 812 mln euro, otrzymała już pomoc finansową rządu Włoch w 1997 r.
W Rzymie decyzję Brukseli przyjęto z zadowoleniem. Minister transportu Pietro Lunardi określił ją jako żywotne wsparcie dla samej Alitalii, ale dodał, że flagowy przewoźnik Włoch ma wciąż przed sobą bardzo trudne czasy. – Decyzja ta nie jest równoznaczna z rozwiązaniem kryzysu Alitalii – argumentował Lunardi.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Plan restrukturyzacji, najogólniej biorąc, polega na rozbiciu Alitalii na spółkę AZ Fly, która będzie zajmować się organizacją przewozów powietrznych, i spółkę AZ Services, do której należeć będą wszystkie operacje naziemne. W 2004 r. Alitalia przewiozła 22,2 mln pasażerów o 1,4 proc. mniej niż w roku poprzednim, zatrudniała 20 575 pracowników, jej flota powietrzna składała się ze 184 samolotów, w tym 156 maszyn obsługujących rejsy na krótki i średni dystans i 28 maszyn dalekiego zasięgu. Komisja Europejska przypomniała, że mniejszościowy udział włoskiego rządu w rekapitalizacji AZ Fly do kwoty 1,2 mld euro musi odbywać się na takich samych warunkach, jak to ma miejsce w przypadku prywatnych inwestorów.
Inni przewoźnicy bardzo krytycznie ustosunkowali się do oświadczenia Komisji Europejskiej. Niemiecka Lufthansa poinformowała, że studiuje decyzję UE i rozważa wniesienie zażalenia.
Z kolei rzeczniczka British Airways dostrzegła w tej decyzji prawdziwą przeszkodę dla tak potrzebnego procesu konsolidacji europejskich linii lotniczych.
Tadeusz Barzdo


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA