REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W interesie każdego akcjonariusza

REKLAMA

Polska poczyniła spore postępy na drodze przestrzegania zasad nadzoru korporacyjnego, a praktyki naszych spółek upodobniają się do tych, jakie mają miejsce na zaawansowanych rynkach. Jednak wiele trzeba usprawnić, zwłaszcza w przedsiębiorstwach państwowych – wynika z raportu Banku Światowego.

Czy w Polsce akcjonariusze są zadowoleni z tego, jak chroni się ich interesy, a rady nadzorcze odpowiednio współpracują z zarządami, aby zapewnić najlepszą rentowność spółki lub ustrzec ją przed potknięciami? Pierwszy raport Banku Światowego poświęcony ocenie stanu ładu korporacyjnego w naszym kraju na większość podobnych pytań daje pozytywną odpowiedź.

Podkreśla, że silne instytucje, takie jak giełda czy stosunkowo dobre prawo, dają nam przewagę nad wieloma krajami, które dokonywały transformacji swoich gospodarek. GPW opracowała własną wersję kodeksu dobrych praktyk w spółkach publicznych, także Ministerstwo Skarbu przygotowało zasady nadzoru w przedsiębiorstwach państwowych. Ale to nie wystarczy – sugerują autorzy raportu. Polska już obecnie konkuruje na rozwiniętych, wyrafinowanych rynkach i dlatego w zakresie nadzoru korporacyjnego powinna „wznieść się ponad poziom standardów minimalnych”.

W praktyce oznacza to, że firmy muszą być pod każdym względem jeszcze bardziej odpowiedzialne i poza wszelkimi podejrzeniami, niczym żona Cezara. Najwięcej powinien zrobić rząd w odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych. Przede wszystkim chodzi o rozdział funkcji właściciela od funkcji regulatora, co jest niezwykle istotne w związku z planami interwencji państwa w strategicznych sektorach z wykorzystaniem tzw. złotej akcji. Wiele do życzenia pozostawia profesjonalizm i niezależność członków rad nadzorczych w tych firmach.

Bank zaleca także większą jawność w działaniach funduszy emerytalnych, które kontrolują już ponad 10 proc. rynku kapitałowego, chciałby również wzmocnienia uprawnień egzekucyjnych GPW, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad, a KPWiG w zakresie ujawniania własności (Komisja mogłaby np. uznać pewne akcje za „anonimowe”, pozbawiając je prawa do głosu do czasu przedstawienia pełnych informacji o właścicielach).

Wiesław Rozłucki, prezes zarządu GPW, uważa, ze rekomendacje banku, aby rady nadzorcze odgrywały kluczową rolę w opracowywaniu strategii spółek, są w naszym dwuszczeblowym systemie korporacyjnym (zarząd-rada) po prostu niepraktyczne. – Ale są zasadne w systemie anglosaskim, gdzie częścią rady (board) są członkowie zarządu. Do większości uwag Banku Światowego nie mam zastrzeżeń – dodał Rozłucki.

Tadeusz Barzdo


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

REKLAMA

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA