REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strzeż się wirusów

REKLAMA

Wirusy komputerowe to programy, które mają za zadanie utrudnić pracę zwykłemu użytkownikowi komputera. Mogą również posłużyć do przejęcia przez niepożądane osoby poufnych danych. Właśnie mija 20 lat od powstania pierwszego z nich. Jak ustrzec się przed takimi nieproszonymi gośćmi? Oto kilka sposobów.
Najstarsze wirusy

20 lat temu pojawił się pierwszy wirus napisany dla komputera PC. Napisali go bracia Basita i Amjada Farooq Alvi, a jego zadaniem miała być ochrona napisanej przez nich gry.
W tych zamierzchłych czasach komputerowej historii wirusy miały na celu głównie utrudnianie pracy lub niszczenie danych. Najgorsze z nich, takie jak Michelangelo czy CIH, potrafiły skasować wszystkie dane z dysku twardego, a nawet fizycznie uszkodzić komputer niszcząc jeden z układów elektronicznych.
Unikaj przygodnych kontaktów
Najlepszą ochroną przed wirusami „starej daty” jest unikanie „przygodnych kontaktów”, czyli nieużywanie dyskietek oraz programów niewiadomego pochodzenia. Na szczęście takie wirusy są dziś rzadkością. Obecnie uwaga programistów – hakerów skupia się głównie na programach szpiegujących lub takich, które pozwalają przejmować kontrolę nad zarażonym komputerem.

Schroń się za ścianę ognia

Dobrym sposobem na uniknięcie ataku wirusa jest ukrycie się za zaporą sieciową potocznie zwaną ścianą ognia (ang. firewall). Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań tego typu. Jeżeli dysponujemy siecią, najlepszym miejscem dla zapory jest serwer udostępniający łącze z internetem. Zabezpiecza o­n wtedy całą sieć przed potencjalnym atakiem szkodliwego oprogramowania. Jeżeli mamy komputer, który jest włączony bezpośrednio do globalnej sieci, warto zainteresować się oprogramowaniem, takim jak Norton Internet Security www. symantec. com, Agnitum Outpost Firewall Pro www. agnitum. com czy Zone Alarm www. zonelabs. com.

Serfuj z głową

Jeżeli w czasie pracy często korzystamy z sieci Internet i przeglądamy różne strony www, nasz komputer narażony jest na infekcję, poprzez przeglądarkę internetową lub program do odbioru poczty. Najbardziej narażone na atak są często używane aplikacje, takie jak Internet Explorer i Outlook Express. Warto jest zatem korzystać z alternatywnych programów dostępnych w sieci.
Do jednej z bezpieczniejszych przeglądarek internetowych należy Mozilla Firefox (http: //www. firefox. pl/). Posiada o­na wygodny interfejs użytkownika, który w prosty sposób pozwala ją skonfigurować i dostosować do własnych potrzeb. Do zalet można zaliczyć przeglądanie stron internetowych w panelach, co pozwala na oszczędzanie pamięci komputera. Przeglądarka ta posiada także funkcję blokowania „wyskakujących” okien oraz mechanizm zarządzania hasłami i formularzami. Ma również zaawansowany system rozszerzeń, które można pobierać na przykład ze strony http: //mozillapl. org/projekty/Dodatki.
Do odbierania i wysyłania poczty zamiast windowsowego Outlooka Expresa doskonale nadaje się Mozilla Thunderbird (http: //www. thunderbird. pl/). Podobnie jak Fitrfox program ten posiada możliwość instalowania rozszerzeń ułatwiających pracę. Ma także filtr niechcianej poczty, który pozwala na pozbycie się zaśmiecających naszą skrzynkę maili.

Kontroluj rutynowo

Żadna zapora czy program nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed atakiem wirusa. Dlatego co jakiś czas warto sprawdzić twardy dysk naszego komputera, czy przypadkiem nie zagnieździły się na nim jakieś szkodliwe programy. Można to zrobić bezpłatnie na stronach niektórych firm produkujących oprogramowanie antywirusowe. Skanery takie są dostępne na przykład na stronach http: //skaner. mks. com. pl/ czy http: //www. pandasoftware. com/activescan/activescan/. Lepsze zabezpieczenie daje jednak lokalnie zainstalowany program antywirusowy na bieżąco kontrolujący otwierane pliki.

Ograniczaj uprawnienia

Uważa się, że systemy o architekturze uniksowej są lepiej zabezpieczone przed wirusami niż systemy operacyjne z rodziny Windows. Głównym powodem jest brak możliwości nadawania uprawnień do plików. W starszych systemach z linii Windows 9x wszyscy użytkownicy korzystający z komputera mieli nieograniczony dostęp do wszystkich zasobów znajdujących się na dysku. Wirus uruchomiony w takim systemie mógł więc bez kłopotu zmieniać pliki będące jego częścią. W nowszych systemach Windows 2000 i XP zostały wprowadzone dodatkowe zabezpieczenia. Mimo to prawa administratora nie są dostatecznie chronione w domyślnej instalacji. Przy codziennej eksploatacji systemu dobrze jest więc korzystać z profilu o ograniczonych uprawnieniach. Powinno to zapobiec możliwości uszkodzenia systemu lub zapisaniu na twardym dysku niepożądanych plików.

Bartosz Leciejewski


REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

REKLAMA

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

REKLAMA

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE
Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA