REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wygasa decyzja urzędu skarbowego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Gdy podatnik nie dopełni warunków do skorzystania z ulg lub z ryczałtowego opodatkowania, to organ podatkowy, który wydał w tych sprawach decyzje, stwierdza ich wygaśnięcie.
Organ podatkowy, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli:
• stała się bezprzedmiotowa;w została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez stronę określonego warunku, a strona nie dopełniła tego warunku;
• strona – czyli m.in. podatnik – nie dopełniła przewidzianych w tej decyzji lub w przepisach prawa podatkowego warunków uprawniających do skorzystania z ulg;
• strona nie dopełniła określonych w przepisach prawa podatkowego warunków uprawniających do skorzystania z ryczałtowych form opodatkowania.
Takie regulacje zawarte są w art. 258 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Organ podatkowy stwierdza wygaśnięcie decyzji w drodze decyzji.
W przypadkach, gdy podatnik nie dopełnił warunków do skorzystania z ulg lub z ryczałtowych form opodatkowania, decyzja stwierdzająca wygaśnięcie decyzji wywołuje skutki prawne od dnia doręczenia decyzji, której wygaśnięcie się stwierdza.

Odroczenie lub rozłożenie na raty

W razie niedotrzymania terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej bądź terminu płatności którejkolwiek z rat, na jakie został rozłożony podatek lub zaległość podatkowa, następuje z mocy prawa wygaśnięcie decyzji:
• o odroczeniu terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę – w całości;
• o rozłożeniu na raty zapłaty podatku lub zaległości podatkowej – w części dotyczącej raty niezapłaconej w terminie płatności.
Wspomniane przepisy stosuje się odpowiednio do odroczonych lub rozłożonych na raty należności płatników lub inkasentów.Regulacje dotyczące tych kwestii zawarte są w art. 259 Ordynacji podatkowej.

Zajęcie majątku podatnika

Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane, to jeszcze przed terminem jego płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika. Szczególnie chodzi o sytuacje, gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję. Takie regulacje zawarte są w art. 33 par. 1 Ordynacji podatkowej. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim zobowiązanie podatkowe przed terminem płatności może być zabezpieczone także na ich majątku wspólnym. Warto pamiętać, że gdy dochodzi do zabezpieczenia na majątku wspólnym małżonków, to odpowiednio stosuje się przepis art. 29 par. 2 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tą regulacją, skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:
• zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej;
• zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu;
• ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka;
• uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.

WAŻNE ORZECZENIA SĄDÓW

Przepisy niezgodne z konstytucją
Środkiem prawnym, który umożliwia zwalczenie decyzji wydanej na podstawie przepisów, które następnie zostały uznane za niezgodne z konstytucją, a która nie została wykonana, jest właśnie instytucja stwierdzenia wygaśnięcia decyzji na podstawie art. 258 Ordynacji – wyrok WSA w Warszawie z 11 maja 2004 roku, sygn. V SA 1986/03, niepublikowany.


Nie można wydać dwóch decyzji

Analiza dogmatyczna przepisu art. 258 Ordynacji podatkowej nie daje podstaw do wydania dwóch decyzji w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji, bowiem organ podatkowy, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie w drodze decyzji (art. 258 par. 1 i par. 2 Ordynacji). W rezultacie, przedmiotowe rozstrzygnięcia muszą więc nastąpić w jednej decyzji – wyrok NSA w Warszawie z 22 stycznia 2003 r., sygn. III SA 2900/01, niepublikowany.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Przed terminem zapłaty

Zabezpieczenia na majątku podatnika zobowiązania podatkowego przed terminem jego płatności – w okolicznościach wymienionych we wspomnianym już art. 33 par. 1 Ordynacji podatkowej – można również dokonać w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, przed wydaniem decyzji:
• ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego;
• określającej wysokość zobowiązania podatkowego;
• określającej wysokość zwrotu podatku.
Uprawnienie takie daje fiskusowi art. 33 par. 2 Ordynacji podatkowej.
W przypadku, o którym mowa w tym właśnie przepisie, organ podatkowy na podstawie posiadanych danych co do wysokości podstawy opodatkowania określa w decyzji o zabezpieczeniu:
• przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego, jeżeli zabezpieczenie następuje przed wydaniem decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego;
• przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego oraz kwotę odsetek za zwłokę należnych od tego zobowiązania na dzień wydania decyzji o zabezpieczeniu, jeżeli zabezpieczenie następuje przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.
Te regulacje zawarte są w art. 33 par. 4 Ordynacji podatkowej.

PRZYKŁAD

Urząd skarbowy odroczył panu Andrzejowi termin płatności zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Niestety, podatnik zlekceważył to i nie dotrzymał terminu wyznaczonego przez urząd. W takiej sytuacji z mocy prawa następuje w całości wygaśnięcie decyzji o odroczeniu terminu płatności zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Zabezpieczenie zobowiązania

Zgodnie natomiast z art. 33 par. 5 Ordynacji podatkowej, zabezpieczenie następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji albo w formie określonej w art. 33d Ordynacji. W tym ostatnim przepisie mowa jest o tym, że wykonanie decyzji o zabezpieczeniu następuje przez przyjęcie przez organ podatkowy, na wniosek strony, zabezpieczenia wykonania zobowiązania określonego w decyzji o zabezpieczeniu wraz z odsetkami za zwłokę, w formie:
• gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
• poręczenia banku;
• weksla z poręczeniem wekslowym banku;
• czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;
• zastawu rejestrowego na prawach z papierów wartościowych emitowanych przez
• skarb państwa lub Narodowy Bank Polski – według ich wartości nominalnej;
• depozytu w gotówce.

Warunki wygaśnięcia decyzji

Decyzja o zabezpieczeniu wygasa:
• po upływie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego;
• z dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego;
• z dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zwrotu podatku.

Czy wygasa decyzja w sprawie cen
Firmy powiązane mogą zawierać z fiskusem porozumienia dotyczące uznania prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania tzw. cen transakcyjnych. W sprawach o ustalanie ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi wydaje się decyzję. Czy taka decyzja może wygasnąć?
Tak
Decyzja w sprawie porozumienia zawiera w szczególności:
• wskazanie rodzaju, przedmiotu transakcji objętych porozumieniem oraz okresu, którego o­no dotyczy;
• wskazanie metody ustalania ceny transakcyjnej, algorytmu kalkulacji ceny oraz innych reguł stosowania metody;
• określenie istotnych warunków będących podstawą stosowania takiej metody, z uwzględnieniem podziału ryzyka, pełnionych funkcji przez podmioty oraz marży realizowanej przez podmioty objęte porozumieniem.
W przypadku niespełnienia tych warunków określonych w decyzji w sprawie porozumienia, organ właściwy w sprawie porozumienia stwierdza z urzędu jej wygaśnięcie.
Decyzja stwierdzająca wygaśnięcie wywołuje skutki prawne od dnia doręczenia decyzji, której wygaśnięcie stwierdza.
Wspomniane przepisy dotyczące wygaśnięcia decyzji zawarte są w art. 20l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


Czy wygasa decyzja o zajęciu majątku wspólników spółki
Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane, to przed terminem jego płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika. Czy regulacja ta dotyczy również wspólników spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej i czy decyzja o zabezpieczeniu może wygasnąć?
Tak
Przepis dający możliwość zabezpieczania na majątku podatnika zobowiązania podatkowego jeszcze przed terminem płatności stosuje się odpowiednio do zabezpieczenia na majątku m.in. osób, o których mowa w art. 115 Ordynacji podatkowej, czyli wspólników spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej. Stosuje się tę regulację po doręczeniu im decyzji orzekającej o odpowiedzialności podatkowej za zaległości podatkowe spółki, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie nie zostanie przez spółkę wykonane. A w szczególności wtedy, gdy spółka trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję.
Decyzja o zabezpieczeniu wygasa, gdy egzekucja z majątku podatnika okazała się w całości albo w części bezskuteczna. Wynika to z art. 33b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Krzysztof Tomaszewski
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Groźna nimfa kleszcza. Jak się chronić po spacerze w lesie? Ekspert radzi

Nimfa kleszcza, choć wielkości główki od szpilki, może przenosić groźne choroby. Dlatego po powrocie z lasu warto dokładnie obejrzeć ciało, wytrzepać ubrania i wziąć prysznic – przypomina główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski.

1200 zł podwyżki emerytury i (jednak!) 64 tys. zł wyrównania dla 120 tys. emerytów (bez pomijania roczników 1949-1952) – jest zupełnie nowa specustawa przeliczeniowa dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

W dniu 29 kwietnia 2025 r. do laski marszałkowskiej został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada ponowne przeliczenie emerytur (i ich podwyżkę) oraz wypłatę wyrównań za okres pobierania świadczeń w zaniżonej wysokości dla wszystkich emerytów objętych zakresem podmiotowym wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. (sygn. akt sygn. akt SK 140/20). W przeciwieństwie do tego co proponuje rząd – specustawa przeliczeniowa w tej wersji – nie pozbawia emerytów prawa do wyrównania (w wysokości 64 tys. zł dla każdego uprawnionego) i obejmuje również poszkodowane kobiety z roczników 1949-1952, które MRPiPS chce pozbawić nie tylko ww. wyrównania, ale również podwyżki bieżących świadczeń emerytalnych.

Co z podwyżkami dla nauczycieli od września? Są pierwsze odpowiedzi na postulaty ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

REKLAMA

Trzeba wypłacać pieniądze z kont. Apelują o to... banki. To wezwanie budzi prawdziwą trwogę

Unieruchomione pociągi i metro, paraliż na lotniskach, brak internetu, niedziałająca sieć komórkowa i tłumy ludzi w sklepach. Szturmowali je tylko ci, którzy w portfelach mieli pieniądze, bo kartą płacić się nie dało. Ten horror wydarzył się w Hiszpanii. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już cztery miesiące temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

REKLAMA