REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie możliwa korekta deklaracji po kontroli

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Po otrzymaniu protokołu kontroli skarbowej podatnik będzie mógł złożyć korektę deklaracji podatkowej w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym. Taką i inne zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej.

22 września Sejm przyjął, uwzględniając senackie poprawki, nowelizację ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 65 z późn. zm.). Przewiduje o­na wiele zmian określających zadania i prawa kontroli resortowej, dostosowuje przepisy do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego uprawnień wywiadu skarbowego oraz rozszerza prawa podatników w kwestii składania korekt deklaracji podatkowych.

Korekta deklaracji

Nowelizacja przewiduje dodanie do ustawy art. 14c. umożliwiającego złożenie korekty podatkowej w trakcie kontroli skarbowej. Podobne uprawnienie przewidziane jest w Ordynacji podatkowej, dotyczy jednak prawa do skorygowania deklaracji po zakończeniu kontroli podatkowej, a przed wszczęciem postępowania podatkowego.
Nowy art. 14c ust. 1 mówi, że uprawnienie do korekty deklaracji podatkowej określone w art. 81 Ordynacji podatkowej ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego w zakresie objętym tym postępowaniem. Jednak zgodnie z ust. 2 kontrolowany może, w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli, o którym mowa w art. 290 Ordynacji podatkowej, skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Podatnik będzie miał więc 14 dni na zapoznanie się z protokołem kontroli i podjęcie odpowiednich decyzji. Zgodnie z przyjętymi zmianami, prowadzący kontrolę skarbową będzie musiał wskazać w protokole kontroli możliwość złożenia korekty deklaracji. Uprawnienie do skorygowania deklaracji będzie przysługiwać nadal po zakończeniu postępowania kontrolnego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Kontrolowany będzie miał obowiązek, nie później niż w terminie 3 dni, zawiadomić organ kontroli skarbowej o złożeniu korekty deklaracji do właściwego organu podatkowego. W pisemnym uzasadnieniu przyczyn korekty trzeba będzie wskazać, że korekta deklaracji jest związana z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej. Także organ podatkowy będzie zobowiązany do poinformowania właściwego organu kontroli skarbowej o złożeniu deklaracji korygującej zgodnie z art. 14c ust. 2.

Przepisy karne

Ze zmianą tą wiąże się nowelizacja kodeksu karnego skarbowego (Dz.U. z 1999 r. nr 83, poz. 930 z późn. zm.).
Zgodnie ze zmienionym art. 16a tej ustawy podatnik, który złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej (w rozumieniu Ordynacji podatkowej lub ustawy o kontroli skarbowej) wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie – nie będzie podlegał karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

Tajemnica skarbowa

Pozostałe ważniejsze zmiany w ustawie o kontroli skarbowej dotyczą obowiązków i uprawnień organów kontroli skarbowej zwłaszcza wywiadu skarbowego.
Do art. 34 dodane zostaną ust. 1a-1c. Uprawniają o­ne Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej (GIKS) do wyrażenia zgody na ujawnienie np. przez dyrektorów urzędów kontroli skarbowej określonych informacji będących tajemnicą skarbową. Zgoda będzie mogła nastąpić wyłącznie ze względu na ważny interes publiczny oraz gdy jest to konieczne dla osiągnięcia celów kontroli skarbowej lub jeżeli ujawnienie tych informacji urzeczywistni prawo obywateli do ich rzetelnego informowania o działaniach kontroli skarbowej i jawności życia publicznego. Chodzi o umożliwienie organom kontroli skarbowej m.in. reakcji na publikacje mediów dotyczące ich działalności czy odpowiedzi na pytania posłów i senatorów. Zgoda GIKS na ujawnienie tajemnicy będzie zawsze musiała mieć formę pisemną. Podobne uprawnienia ma prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Wywiad skarbowy

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 36 ust. 2 przeprowadzanie czynności wywiadu skarbowego ma polegać (z zawartymi w kolejnych przepisach zastrzeżeniami) na uzyskiwaniu, gromadzeniu, przetwarzaniu i wykorzystywaniu informacji o dochodach, obrotach, rzeczach i prawach majątkowych podmiotów podlegających kontroli skarbowej.
Nowy art. 36aa mówi, że pracownicy wywiadu skarbowego mogą obserwować i rejestrować zdarzenia w miejscach publicznych – wyłącznie w toku czynności podejmowanych w celu usta-lenia sprawców oraz uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstw skarbowych lub przestępstw dotyczących obrotu towarowego z zagranicą oraz korupcji.
Czynności te powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osoby, wobec której zostały podjęte. Osoba, wobec której zostały o­ne zastosowane będzie mogła w ciągu 7 dni od dnia powzięcia wia- domości o ich stosowaniu wnieść zażalenie do prokuratora generalnego.

Dane z billingów

Według zmienionego art. 36b operatorzy telekomunikacyjni mają ujawniać wywiadowi skarbowemu tzw. dane billingowe, ale tylko w celu ustalenia sprawców oraz uzyskania i utrwalenia dowodów wcześniej wymienionych przestępstw. Udostępnienie danych nastąpi na pisemny wniosek generalnego inspektora kontroli skarbowej lub upoważnionego przez niego pracownika wywiadu skarbowego. O wystąpieniu z wnioskiem powinien być niezwłocznie poinformowany minister finansów. Minister ten ma obowiązek nakazać niezwłoczne komisyjne i protokolarne zniszczenie danych uzyskanych od firmy telekomunikacyjnej, gdy uzna, że nie było uzasadnienia do wystąpienia o nie.
Teraz nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej czeka na podpis prezydenta.

Marcin Musiał
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA