REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z konta bankowego w internecie jest bezpieczne

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Banki wdrażają coraz nowsze i bardziej bezpieczne metody zabezpieczania dostępu do kont bankowych przez internet. Aktualnie stosowane zabezpieczenia w zakresie ochrony kont klientów korzystających z bankowości elektronicznej są w większości dobre i gwarantują bezpieczeństwo.  

Warunki bezpieczeństwa

- Zabezpieczenia bankowości internetowej stosowane przez polskie banki należą do jednych z najlepszych na świecie i nie mamy się tutaj czego wstydzić - mówi Michał Macierzyński z portalu Bankier.pl.

Jego zdaniem daleko za nami pozostają Amerykanie, gdzie narodziła się bankowość internetowa.

- Jako dystrybutor mamy bardzo wielu klientów, wiele dokumentów, wiele faktur. Automatyzacja rozliczeń płatności stanowi po prostu konieczność - mówi Krzysztof Derkowski, kierownik kontrollingu w Torfarmie, wiodącym dystrybutorze farmaceutycznym.

Torfarm sprzedaje do aptek. Musi mieć informacje o­n-line o saldzie klienta, o wykorzystaniu limitu kredytowego, aby podejmować decyzje o sprzedaży nienarażające firmy na ryzyko, a zarazem spełniające potrzeby klienta.

Do zalogowania się do systemu bankowości elektronicznej konieczna jest znajomość identyfikatora (NIK - numer identyfikacyjny klienta) lub nazwy użytkownika. Jest to ciąg znaków, który otrzymuje każdy użytkownik (w banku) korzystający z pakietu bankowości elektronicznej. Identyfikator może składać się zarówno z liter, jak i cyfr. Jego składnia uzależniona jest od zasad panujących w danym banku.

Prawa dostępu

Logowanie do systemu przy pomocy identyfikatora oraz hasła PIN to uwierzytelnianie. Ma o­no na celu sprawdzenie tożsamości użytkownika i jego praw dostępu do systemu. W podstawowej formie polega o­no na wprowadzeniu numeru NIK oraz hasła PIN. Jest to tak zwane uwierzytelnianie proste, które wystarcza do korzystania z usług pasywnych, czyli takich, które nie powodują zmian na rachunku oraz do wykonywania przelewów na rachunki wcześniej zdefiniowane przez użytkownika. Forma bardziej zaawansowana, zwana uwierzytelnianiem silnym, polega na posłużeniu się (przy wykonywaniu operacji bankowej) smsKodem, tokenem lub hasłem jednorazowym. Token lub kody są udostępniane użytkownikowi systemu bankowości elektronicznej przez bank.

Uwierzytelnianie silne potrzebne jest wtedy, kiedy zamierzamy korzystać z usług aktywnych.

Token jest elektronicznym urządzeniem szyfrującym. Jego zadaniem jest generowanie jednorazowych, niepowtarzalnych kodów będących rodzajem elektronicznego podpisu, którym potwierdzane są operacje wykonywane w ramach bankowości elektronicznej.

Na naszym rynku banki wydają swoim klientom dwa główne rodzaje tokenów. Pierwszy charakteryzuje się tym, że do jego uruchomienia wymagane jest wprowadzenie na jego klawiaturze hasła PIN, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo korzystania z niego i uniemożliwia posłużenie się urządzeniem przez kogoś niepowołanego.

Drugi rodzaj (aktualnie dominujący) nie wymaga wpisywania kodu. Takie tokeny są cały czas aktywne i co 60 sekund zmienia się generowane i wyświetlane przez nie hasło. Korzystając z tego urządzenia można składać dyspozycje operacji bankowych na dowolne rachunki oraz dopisywać dane kontrahentów do listy odbiorców (tworzą tzw. przelewy zdefiniowane), dzięki czemu nie ma potrzeby każdorazowego wpisywania ich do formularza przelewu. Ponieważ token podnosi poziom bezpieczeństwa transakcji, umożliwia zwiększenie dziennego limitu transakcji.

- Najbezpieczniejszym sposobem autoryzacji jest wykorzystanie tokena - twierdzi Michał Macierzyński.

Generuje o­n każdorazowo nowe hasło - co minutę nowe lub po wpisaniu odpowiednich cyfr, podanych na ekranie komputera przez bank.

Zdaniem Michała Macierzyńskiego jest to jednak najdroższy sposób zabezpieczenia konta - zarówno dla banku, jak i klienta. W rzeczywistości statystyczny klient wykonuje tylko kilka przelewów zewnętrznych, na wcześniej zdefiniowane rachunki. Dlatego w codziennym życiu nie potrzebuje aż tak zaawansowanego zabezpieczenia.

Kody sms

SmsKod to bezpieczna, tania i łatwa w obsłudze metoda zatwierdzania transakcji bankowych. SmsKod jest unikatowy i aktywny przez krótki czas, np. przez 3 minuty, dzięki czemu żadna niepowołana osoba nie jest w stanie go wykorzystać. Z tego właśnie względu daje o­n większą swobodę w zarządzaniu rachunkiem - stosując go, można wykonywać dowolne przelewy.

Iwona Jabłońska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

Nieoczekiwana sierpniowa waloryzacja emerytur - emeryci i renciści muszą tego dopilnować, żeby otrzymać wyższe świadczenia

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest raz w roku, w dniu 1 marca. Na wskaźnik waloryzacji, który decyduje o kwocie podwyżki świadczeń - ma wpływ kilka czynników (w tym zwłaszcza ubiegłoroczna inflacja). Dotychczas nie była jednak zagwarantowana minimalna kwota takiej corocznej waloryzacji. Stan ten - ma ulec zmianie już niebawem, bo w sierpniu 2025 r.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Jak złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności?

Umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 roku daje prawo do wielu przywilejów – od skróconego czasu pracy, przez dodatkowy urlop, po zasiłki, dofinansowania i wsparcie z PFRON. Osoby posiadające orzeczenie mogą skorzystać także z turnusów rehabilitacyjnych czy ulg podatkowych. Sprawdź, co dokładnie przysługuje osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i jak krok po kroku złożyć wniosek o orzeczenie.

REKLAMA

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

REKLAMA

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA