REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od odsetek z zagranicy fiskus pobiera PIT

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Polski podatnik, który otrzymuje odsetki z konta bankowego prowadzonego za granicą, musi rozliczyć je w kraju. Krajowy, 19-proc. PIT z odsetek można pomniejszyć, odliczając od niego podatek zapłacony za granicą. Polacy, którzy dotychczas nie rozliczyli podatku z zagranicznych odsetek, nie będą mogli skorzystać z abolicji podatkowej.

Każdy polski podatnik, uzyskujący dochód z odsetek bankowych, powinien rozliczyć go w polskim urzędzie skarbowym. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy inwestujemy pieniądze w zagranicznych bankach w celach zarobkowych, jak i przy otrzymywaniu odsetek od posiadanych na zagranicznym koncie środków, np. wpłacanej przez pracodawcę pensji. Oznacza to, że problemy z krajowym fiskusem mogą mieć wszystkie osoby pracujące legalnie za granicą.

REKLAMA

Praktycznie zawsze jednym z warunków zatrudnienia poza krajem jest założenie konta z siedzibą w kraju, w którym się pracuje. Zagraniczny szef przesyła wypłatę na takie konto. Jest ono oprocentowane, a więc podatnik otrzymuje odsetki od posiadanych na koncie środków. Odsetki to dochód podlegający opodatkowaniu zarówno w kraju wypłaty (zazwyczaj), jak i w Polsce. Co z takim dochodem zrobić?

Podatnik, będący rezydentem podatkowym w Polsce, powinien uzyskany dochód z odsetek wykazać w polskim PIT i opodatkować go 19-proc. stawką podatkową. Od podatku płaconego w Polsce można odliczyć podatek zapłacony od tych odsetek za granicą.

Ci, którzy nie rozliczyli się z odsetek w Polsce, powiedzą: przecież dano nam abolicję podatkową. Rzeczywiście, to prawda. Jest jednak jedno ale... abolicja nie obejmuje dochodów z odsetek. To z kolei oznacza, że polscy emigranci znów mogą mieć dług wobec polskiego fiskusa, który trzeba zapłacić wraz z należnymi odsetkami. Dodatkowo mogą dojść kary wynikające z kodeksu karnego skarbowego.

Zasady są jednakowe

REKLAMA

W przypadku polskich rezydentów czasowo pracujących za granicą i uzyskujących dochody z tytułu odsetek od lokat bankowych obowiązują takie same zasady opodatkowania jak te, które dotyczą odsetek od zagranicznych lokat bankowych otrzymywanych przez osoby zamieszkałe w Polsce. Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW, tłumaczy w rozmowie z nami, że dochody te podlegają opodatkowaniu zarówno w państwie, na terytorium którego zostały uzyskane, jak i w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalnie dochodów z tego tytułu nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Dochody te podlegają opodatkowaniu zryczałtowanemu - tj. bez uwzględnienia ewentualnych kosztów ich uzyskania - podatkowi w wysokości 19 proc. Przy czym od zryczałtowanego podatku obliczonego od uzyskanych dochodów odlicza się kwotę odpowiadającą podatkowi zapłaconemu (zazwyczaj pobranemu przez zagranicznego płatnika odsetek) już za granicą. Z tym jednak, że z istotnym ograniczeniem - odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych dochodów przy zastosowaniu stawki 19 proc.

- Oznacza to w praktyce, że odliczyć można maksymalnie 19 proc. kwoty dochodu z tytułu odsetek. Jeżeli zagraniczny podatek był niższy - odliczyć można go w całości, lecz jeżeli zagraniczny podatek był wyższy - nadwyżki ponad 19 proc. nie można odliczyć. W przypadku gdy zagraniczny podatek był obliczony i pobrany według stawki niższej niż 19 proc. - będzie trzeba dopłacić polskiemu fiskusowi obliczoną różnicę - podkreśla dr Janusz Fiszer.

Ważna rezydencja

Z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, należy zapłacić zryczałtowany 19-proc. podatek. Omawiając zasady rozliczenia odsetek, trzeba rozważyć dwa scenariusze. Po pierwsze, odsetki z zagranicznego konta może otrzymywać Polak, który przestał w Polsce podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na skutek zmiany rezydencji podatkowej. Zdaniem Michała Zdyba, eksperta podatkowego, taka osoba, jeżeli w ogóle nie uzyskuje dochodów ze źródeł położonych w Polsce, nie ma żadnych obowiązków wobec polskiego fiskusa.

- Jeżeli dochody z polskich źródeł występują, należy je dla celów podatkowych wykazać oraz opodatkować w Polsce. W żadnym jednak wypadku taka sytuacja nie daje prawa polskiemu fiskusowi do opodatkowania odsetek uzyskanych przez taką osobę z tytułu posiadania środków pieniężnych na zagranicznym koncie. Osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP - tłumaczy Michał Zdyb.

Druga sytuacja będzie mieć miejsce, gdy Polak pomimo wyjazdu za granicę nie wyzbył się polskiej rezydencji podatkowej, co oznacza, że nadal podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (na potrzeby ustawy abolicyjnej resort finansów szacował, że rezydencje zmieniło około 30 proc. emigrantów zarobkowych).

W takiej sytuacji - jak podkreśla Michał Zdyb - odsetki z zagranicznego konta będą podlegać opodatkowaniu w Polsce. Przy czym, jak wskazuje art. 30a ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, uzyskujące poza granicami RP przychody (dochody) z tytułu odsetek zgromadzonych na zagranicznym koncie bankowym, odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą.

- Takie odliczenie nie może jednak przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19-proc. - zaznacza nasz rozmówca.

Możliwa obniżka stawki

Odsetki uzyskiwane poza granicami Polski przez osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce są zasadniczo tu opodatkowane. Katarzyna Rzeżnicka, doradca podatkowy, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers, zwraca uwagę, że umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania podpisane przez Polskę zawierają z reguły postanowienia, na mocy których w państwie, w którym odsetki są uzyskiwane, może zostać pobrany tzw. podatek u źródła. Podatek ten nie może przekroczyć określonej kwoty (zazwyczaj 5 lub 10 proc. kwoty odsetek).

- Polscy rezydenci podatkowi, którzy uzyskali odsetki w innych państwach, są zobowiązani do wykazania tych przychodów w polskim zeznaniu podatkowym i do zapłaty należnego w Polsce podatku. Podatek oblicza się według zryczałtowanej stawki podatkowej w wysokości 19 proc. Od kwoty podatku zapłaconego w Polsce odlicza się przeliczony na złote podatek zapłacony za granicą (do kwoty limitu podatku określonego we właściwej umowie) - mówi Katarzyna Rzeżnicka.

Wskazuje też, że podatek należny od zagranicznych odsetek wykazywany jest w polskiej deklaracji podatkowej (PIT-36, ewentualnie PIT-38), którą składa się w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

- Warto zwrócić uwagę, że abolicja podatkowa, która obowiązuje od 6 sierpnia, nie będzie obejmowała dochodów z odsetek uzyskanych za granicą - ostrzega Katarzyna Rzeżnicka.

Zeznanie roczne

Również Justyna Bauta-Szostak, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, tłumaczy, że odsetki i inne przychody od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku (lub w innych formach oszczędzania) otrzymywane przez polskich podatników nieprowadzących działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu 19-proc. zryczałtowanym PIT. Jeśli odsetki otrzymywane są z zagranicy, gdzie podlegały również opodatkowaniu w chwili wypłaty (tzw. podatkiem u źródła), od podatku polskiego można odliczyć kwotę podatku zapłaconego od tych odsetek za granicą.

- Te ogólne zasady mogą być odpowiednio modyfikowane przez umowę dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania lub dyrektywę unijną w sprawie opodatkowania przychodów z oszczędności, jaka może mieć zastosowanie w danej sprawie. Odsetki z zagranicy wykazywane są w zeznaniu rocznym i podatek należy wpłacić w terminie złożenia zeznania rocznego - podsumowuje Justyna Bauta-Szostak.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie dochodów z odsetek zagranicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Resort finansów, którym kieruje Jacek Rostowski, zapomniał przy tworzeniu ustawy abolicyjnej uwzględnić w niej dochody z odsetek

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
11 lipca 2025 nowym świętem państwowym w Polsce. Czy będzie dniem wolnym od pracy? Co mówi ustawa?

Od lipca 2025 roku w polskim kalendarzu pojawia się nowe święto państwowe – 11 lipca. Tego dnia obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa OUN-UPA. Czy oznacza to dzień wolny od pracy? Sprawdź, co dokładnie uchwalono i dlaczego wybrano właśnie tę datę.

Znieważenie córki prezydenta elekta K. Nawrockiego w internecie. Już 6 postępowań prokuratorskich, kilkaset zawiadomień czeka na rozpatrzenie. Rzecznik: „skala jest ogromna"

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta. Każde postępowanie dotyczy wpisów na osobnej platformie internetowej – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

30-krotność ZUS 2025. Limit 30-krotności - ile wynosi? Kogo dotyczy przekroczenie składek ZUS? Co zrobić jeśli nastąpi przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek ZUS?

W 2025 roku limit składek ZUS na ubezpieczenia emerytalne i rentowe został już ustalony. Po jego przekroczeniu składki nie są już naliczane – ale uwaga: za błędy w rozliczeniach może odpowiadać pracownik. Sprawdź, co oznacza 30-krotność ZUS, jak się liczy limit, kto go pilnuje i co zrobić, gdy opłaciłeś składki ponad próg.

Co daje orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym? Wszystkie świadczenia, ulgi i wsparcie w 2025 roku!

Zastanawiasz się, jakie realne korzyści niesie ze sobą posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności? W 2025 roku to klucz do szerokiego pakietu wsparcia, które może radykalnie ułatwić życie. W naszym kompleksowym przewodniku znajdziesz wszystkie informacje – od wysokości świadczeń pieniężnych i ulg podatkowych, przez codzienne przywileje, aż po znaczące dofinansowania z PFRON, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przeczytaj i dowiedz się, jak w pełni wykorzystać przysługujące Ci prawa!

REKLAMA

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

Wystarczy powiedzieć: boli i nie czekasz w kolejce. Absurdalny przepis NFZ w gabinetach stomatologicznych

Nie musisz być umówiony na wizytę. Wystarczy, że zgłosisz się do gabinetu dentystycznego powiesz, że boli Cię ząb. Dentysta musi się Tobą zająć poza kolejką. Tak działa przepis, który miał ułatwiać dostęp do leczenia, ale stał się furtką dla cwaniactwa. Dentyści biją na alarm: pacjenci wykorzystują system, a my jesteśmy za to karani finansowo.

Będzie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Duże zmiany w przepisach od 2026 roku

W dniu 7 lipca 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowej ustawy o kredycie konsumenckim przygotowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy maja wdrożyć do polskiego prawa przepisy dwóch unijnych dyrektyw. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2225 z 18 października 2023 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki oraz uchylającej dyrektywę 2008/48/WE, zwanej dalej „dyrektywą 2023/2225”, oraz przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2673 z 22 listopada 2023 r. zmieniającej dyrektywę 2011/83/UE w odniesieniu do umów o usługi finansowe zawieranych na odległość oraz uchylającej dyrektywę 2002/65/WE, zwanej dalej „dyrektywą 2023/2673”. Nowa ustawa o kredycie konsumenckim ma zostać uchwalona jeszcze w 2025 roku, a jej przepisy mają być stosowane najpóźniej od 20 listopada 2026 r.

Emerytura matczyna a zamieszkiwanie za granicą i domicyl

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, tzw. emerytura matczyna, emerytura dla matek (mama 4 plus) ma charakter specjalny - ma za zadanie przeciwdziałać ubóstwu grupie uprawnionych do niego osób, zapewniając im określone (niezbędne) środki po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Ale czy zawsze i każdy ma bezwzględne prawo do tego świadczenia? Czy fakt zamieszkiwania w Polsce ma znaczenie? Czy dodatkowe świadczenie do emerytury powinno przysługiwać każdemu bez względu na liczbę dzieci w rodzinie?

REKLAMA

Ważny komunikat PFRON: Nawet 600 zł na prąd dla dużej grupy niepełnosprawnych pacjentów. Wnioski od 11 lipca

Używasz koncentratora tlenu lub respiratora w domu? Od 11 lipca możesz otrzymać nawet 600 zł zwrotu za prąd. PFRON rozszerza zasady programu "Aktywny samorząd". Nowe grupy pacjentów również mogą składać wnioski o dofinansowanie. Sprawdź, kto skorzysta i jak uzyskać pieniądze.

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

REKLAMA