REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wszyscy analitycy przewidują dalszy spadek cen mieszkań

REKLAMA

Od dłuższego czasu spadają ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Część analityków przewiduje dalsze spadki, a niektórzy - utrzymanie ich obecnego poziomu.

Wrześniowa prognoza Home Broker w perspektywie najbliższych 12 miesięcy wskazuje na spadek średnio o 2,2 proc. w największych miastach Polski.

Home Broker, jak co miesiąc, zapytał swoich doradców (w badaniu ankietowym bierze udział ponad 300), o ile mogą zmienić się ceny mieszkań w najbliższych 12 miesiącach. Średnia z uzyskanych odpowiedzi dała odpowiedź, że średnio ceny spadną o 2,2 proc. Wynik jest uśredniony dla wszystkich miast, typów budownictwa, rynku wtórnego i pierwotnego, a także wielkości i standardu mieszkań. Daje więc tylko ogólny obraz sytuacji.

"Spadek cen najpierw będzie bardziej widoczny na rynku pierwotnym, ale za nim szybko pójdzie rynek wtórny" - powiedział PAP Bartosz Turek z Home Broker.

REKLAMA

Sytuacja w każdym z miast będzie inna: w Poznaniu prognozowany jest spadek o 3,4 proc., we Wrocławiu 2,7 proc. W Warszawie ma to być 2,6 proc., a w Trójmieście tylko 0,9 proc. Są też miasta, gdzie spodziewany jest wzrost cen - np. w Katowicach o 1,3 proc.

Wśród czynników bezpośrednio związanych z rynkiem nieruchomości badani wskazują bardzo dużą podaż lokali na rynku pierwotnym oraz głęboki spadek dostępności mieszkań na kredyt z rządową dopłatą (wygaszanie programu Rodzina na Swoim stymulowało popyt na mieszkania w ostatnich miesiącach; wielu kupujących przyspieszyło decyzje). Nowym czynnikiem, który oddziałuje na rynek pozytywnie, jest z kolei zwiększony ruch, z jakim mamy co roku do czynienia w okresie jesiennym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kazimierz Kirejczyk, prezes REAS twierdzi, że formułowanie długoterminowych prognoz dotyczących cen na rynku mieszkaniowym jest dziś obarczone wyjątkowo dużym ryzykiem - tak duża jest liczba możliwych scenariuszy kształtowania się czynników wpływających na rynek. Jednym z nich jest to, jak na rynek, w tym na ceny, wpłynie ustawa deweloperska, która czeka w tej chwili na podpis prezydenta (zacznie obowiązywać po okresie pół roku od dnia ogłoszenia). "Sądzę, że do końca tego roku na rynku pierwotnym deweloperzy będą się starali utrzymać ceny na obecnym poziomie, zapewne wykorzystując w tym celu promocje lub inne zachęty kierowane do nabywców" - powiedział PAP.

Jeśli chodzi o rynek wtórny, to zdaniem analityków wiele zależy od lokalizacji i segmentu. "W dużych miastach takich jak Warszawa nie obserwujemy spadków cen transakcyjnych i nie należy się ich spodziewać zwłaszcza w segmencie małych mieszkań. Co innego z dużymi lokalami, zwłaszcza jeśli przybędzie ich na rynku - ich ceny na pewno spadną" - powiedział PAP Marcin Jańczyk z agencji Metrohouse i Partnerzy SA.

Jego zdaniem dużo zależy tu od rynku pierwotnego - jeśli oferta deweloperów stanie się konkurencyjna dla rynku wtórnego, wówczas ceny mieszkań na rynku wtórnym będą spadać.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA