REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podniesienie akcyzy na olej napędowy, zmiany w PFRON, FP do komisji finansów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Sejm odesłał w środę do sejmowej komisji finansów publicznych projekt ustawy okołobudżetowej. Zgłoszono do niej kilkanaście poprawek. Projekt zawiera zmiany w innych ustawach, konieczne do realizacji budżetu państwa w 2012 r.

Najważniejsze poprawki dotyczą podniesienia akcyzy na olej napędowy, zmiany zapisów dotyczących Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych, Funduszu Pracy oraz finansowania zadań własnych samorządu.

Komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę, przywracającą możliwość dofinansowania z budżetu samorządom do 100 proc. kosztów realizacji takich zadań własnych jak wypłata zasiłków stałych i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne korzystającym z tych zasiłków. Obecny przepis mówi o dofinansowaniu do 80 proc. tych wydatków.

REKLAMA

Poprawki zakładające niewprowadzanie od początku 2012 r. wyższej akcyzy na olej napędowy złożyły kluby SLD i PiS. Argumentowały, że spowoduje to poważny impuls inflacyjny, głównie przez wyższe koszty transportu i w efekcie uderzy we wszystkich obywateli.

Poseł PiS Henryk Kowalczyk postulował, żeby - wbrew wytycznym UE - akcyzy nie podnosić. "Możemy poczekać, najwyżej Komisja Europejska wezwie nas do tego" - mówił. Efektem podwyżki akcyzy będzie najdroższy, w stosunku do zarobków, olej napędowy w całej UE - wtórował mu poseł SLD Ryszard Zbrzyzny. To będzie impuls inflacyjny, spadek siły nabywczej i spadek poziomu życia - mówił.

Przyrost inflacji z powodu podniesienia akcyzy na olej napędowy szacujemy na ułamki procent - odpowiadała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne poprawki opozycji zakładają wycofanie się z propozycji zmian dotyczących Funduszu Pracy i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt zakłada wpisanie stałego mechanizmu finansowania z Funduszu Pracy staży i szkoleń dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. Dotychczas obowiązywał tzw. zapis incydentalny, odnawiany co rok.

W 2012 r. zakłada się przeznaczenie na ten cel 717 mln zł. Opozycja podnosiła, że to próba obciążenia FP zadaniami innymi niż wpisana do jego statutu walka z bezrobociem i dlatego zapis powinien zostać wykreślony. To jest o prawie 720 mln zł mniej na aktywną walkę z bezrobociem, nakłady na ten cel w latach 2010-2012 spadają o połowę - mówił Zbrzyzny, zgłaszając poprawkę zakładającą wycofanie się z tego rozwiązania.

Sytuacja wymusza elastyczne potraktowanie finansowania tych zadań, nie jest to sprzeczne z ideą przeznaczania środków z FP na pewne cele - replikowała wiceminister Majszczyk.

REKLAMA

Zgłoszono też poprawkę, która zakłada wycofanie się ze zmiany przepisów w ustawie o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, która obniża poziom dofinansowania z PFRON kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do co najwyżej 30 proc. Dotychczas również był to odnawiany zapis incydentalny, mówiący o poziomie do 55 proc. "Niższa dotacja to mniejsza chęć zatrudniania, bo dotacja to istotny motyw" - mówił poseł Kowalczyk, zgłaszając poprawkę likwidującą ten zapis.

Wiceminister Majszczyk stwierdziła, że mimo funkcjonującego od kilku lat zapisu o maksymalnym dofinansowaniu na poziomie 55 proc., faktycznie nie przekraczało ono 30 proc. "Proponowana kwota jest zbieżna z oczekiwaniami PFRON; mamy sygnały, że Fundusz ma pomysły, by opierając sie na zmniejszonej kwocie zwiększyć niektóre świadczenia" - mówiła Majszczyk.

Opozycja zgłosiła też poprawkę, która zakłada wycofanie się z zamrożenia wysokości zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, argumentując, że korzystają z nich najmniej zarabiający.

Poprawkami do projektu ustawy okołobudżetowej zajmie się teraz komisja finansów publicznych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

REKLAMA