REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo rozliczyć dochody zagraniczne

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy w 2007 roku zarabiali za granicą, muszą liczyć się z tym, że będą musieli wykazać to także w polskim zeznaniu. Jak prawidłowo to zrobić?

 

Przy takim rozliczeniu ważne będą miejsce zamieszkania, długość pobytu za granicą oraz metoda unikania podwójnego opodatkowania przewidziana w umowie między Polską a krajem, w którym praca była wykonywana.

Przedstawiamy na przykładach rozwiązania najbardziej typowych problemów zwiazanych z rozliczaniem dochodów uzyskanych za granicą.

 

Czy żołnierz za granicą uwzględni diety

Korzystam ze statutu członka korpusu służby zagranicznej. Uzyskałem stopień dyplomatyczny attaché obrony, wojskowego, morskiego i lotniczego w Ambasadzie RP za granicą. Czy przysługują mi diety z tytułu podróży zagranicznej?

Nie

Wolne od podatku dochodowego są: część przychodów osób o nieograniczonym obowiązku podatkowym, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Jednak zwolnienie to nie ma zastosowania do wynagrodzenia: pracownika odbywającego podróż służbową poza granicami RP; pracownika w związku z jego pobytem poza granicami Polski w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku; uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej.

W omawianej sytuacji, ponieważ pełniąc służbę w ataszacie obrony w Ambasadzie RP podatnik korzysta ze statusu członka służby zagranicznej, to nie będzie miało zastosowania zwolnienie dotyczące diet z tytułu podróży służbowej.

Podstawa prawna

- Art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy zagraniczne zarobki trzeba przeliczać

Rozliczając zagraniczne zarobki w Polsce, trzeba wypełnić PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. Czy uzyskane przychody trzeba przeliczać na złote?

Tak

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu kupna do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Podstawa prawna

- Art. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy dochody szwedzkie są zwolnione z PIT

W 2007 roku w związku z delegacjami służbowymi przebywałem w Szwecji. Oprócz wynagrodzenia otrzymywałem zapłatę za delegacje. Całość wynagrodzenia otrzymywałem od pracodawcy. Przekroczenie 183 dni pobytu w Szwecji w okresie 12 miesięcy rozpoczynających się lub kończących w danym roku spowodowało obowiązek płacenia podatku w Szwecji. Czy dochody szwedzkie są zwolnione z PIT w Polsce?

Tak

Jeżeli podatnik uzyskał przychody z tytułu pracy najemnej wykonywanej w Szwecji, które są tam opodatkowane, podwójnemu opodatkowaniu tego dochodu zapobiega się poprzez zastosowanie konwencji między Polską a Szwecją, która przewiduję metodę wyłączenia z progresją, jako metodę unikania podwójnego opodatkowania. Dlatego też metoda wyłączenia z progresją przy obliczeniu podatku dochodowego za 2007 rok będzie miała zastosowanie, o ile na mocy konwencji polsko-szwedzkiej uzyskany przez podatnika dochód z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Szwecji był zwolniony od podatku.

Przy zastosowaniu tej metody unikania podwójnego opodatkowania, dochód podatnika opodatkowany w Szwecji wyłącza się z podstawy opodatkowania, a uwzględnia się go jedynie do ustalenia stopy procentowej, według której oblicza się podatek od pozostałych dochodów.

Podstawa prawna

- Art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

- Konwencja między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Sztokholmie 19 listopada 2004 r. (Dz.U. z 2006 r. nr 26, poz. 193).

Czy bez umowy nie ma rozliczenia w Polsce

Mieszkam w Polsce, ale w 2007 roku uzyskiwałem przychody (dochody) ze stosunku pracy wypłacane przez firmę usytuowaną na Wyspie Guernsey. Podlegam w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów. Z Wyspą Guernsey Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy w związku z tym nie muszę zagranicznych dochodów rozliczać w kraju?

Nie

Jeżeli podatnik o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a z państwem, w którym dochody są osiągane, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Zatem przychody osiągnięte na Wyspie Guernsey podlegają opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych, tj. według obowiązującej skali podatkowej, po odliczeniu kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie.

Podstawa prawna

- Art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy zarobki z Nigerii rozlicza się w Polsce

Pracowałem w 2007 roku w Nigerii. Wykonuję swoje obowiązki służbowe na podstawie dwuletniego kontraktu. W Nigerii obowiązuje forma kontraktu jako pisemne uzgodnienie i zobowiązanie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Nie stosuje się innej formy umowy na piśmie. Wypłatę pobieram w gotówce na miejscu. Czy te dochody muszę wykazać w Polsce?

Tak

Przy rozliczaniu dochodu uzyskanego w Nigerii będzie miała zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego. Wszystko dlatego, że Polska z Nigerią umowę podpisała, ale jej nie ratyfikowała. W związku z tym, w przypadku gdy nie obowiązuje umowa między Polską a danym krajem, zastosowanie ma metoda odliczenia proporcjonalnego.

Zatem podatnik z uwagi na uzyskanie w 2007 roku dochodu z pracy w Nigerii zobowiązany jest w terminie do 30 kwietnia 2008 r. złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-36 wraz z informacją o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku PIT/ZG, zarówno w przypadku gdy nie uzyskał w Polsce dochodów podlegających opodatkowaniu, jak i w przypadku osiągnięcia w Polsce dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych i zastosować metodę odliczenia proporcjonalnego.

Podstawa prawna

- Art. 3, art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy trzeba płacić PIT od umowy o dzieło

Mam możliwość osiągania dodatkowych dochodów poprzez okresowe wykonywanie projektów dla firmy niemieckiej, która nie posiada swojego oddziału w Polsce i nie jest powiązana z moim polskim pracodawcą. Na wystawianych rachunkach będzie widniała kwota brutto podana w euro. Czy trzeba płacić PIT od umowy o dzieło?

Tak

Do dochodów uzyskanych przez podatnika w Polsce z tytułu umowy o dzieło zawartej z niemieckim zleceniodawcą będzie miała zastosowanie zasada, zgodnie z którą podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. z tytułu umowy o dzieło, są zobowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.

Podatnicy uzyskujący dochody bez pośrednictwa płatnika m.in. z tytułu działalności wykonywanej osobiście są zobowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować zamiast stawki 19-proc. wyższą stawkę podatkową określoną w skali, tj. 30 lub 40-proc. Zwiększenie stawki nie jest jednak uzależnione od wysokości dochodu uzyskanego w danym miesiącu bez pośrednictwa płatnika.

Podstawa prawna

- Art. 44 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Ewa Matyszewska

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

QUIZ Historia sztuki. Te informacje wypada znać. Dasz radę zdobyć 6/10?
Co to są rubensowskie kształty? A tycjanowski kolor? Kto namalował "Śniadanie na trawie"? Znasz odpowiedzi na te pytania? W takim razie jest duża szansa na komplet punktów.

REKLAMA