REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkrótce zniknie ponad 100 sądów grodzkich

Subskrybuj nas na Youtube
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przystąpiło do likwidacji sądów grodzkich. W pierwszym etapie zlikwidowanych zostanie ponad sto sądów, w których orzeka do 20 sędziów.

Gazeta Prawna dotarła do projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów grodzkich. Wynika z niego, że od lipca planuje się zniesienie ponad 100 wydziałów grodzkich na terenie całego kraju. Będzie to pierwszy etap likwidacji sądów grodzkich. Resort przygotował bowiem także projekt nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych, który przewiduje zniesienie wszystkich 292 wydziałów grodzkich.

O resortowych planach zlikwidowania sądów grodzkich Gazeta Prawna informowała już w lutym. Wówczas MS chciało znieść 120 wydziałów grodzkich. Obecny projekt przewiduje zmniejszenie liczby likwidowanych jednostek.

– Projekt rozporządzenia przesłany do konsultacji prezesom sądów okręgowych w kwietniu 2009 r. różni się od poprzednio przedstawionej im wersji. Planuje się bowiem czasowe odstąpienie od zniesienia kilkunastu zamiejscowych wydziałów grodzkich – mówi Joanna Dębek z biura informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nowy projekt różni się także tym, że wyznacza datę likwidacji sądów grodzkich.

– Wejście w życie rozporządzenia planowane jest z dniem 1 lipca 2009 r. – mówi Joanna Dębek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sędziowie uważają, że lipcowy termin wejścia w życie rozporządzenia spowoduje duże trudności organizacyjne w sądach. Ich zdaniem decyzja o likwidacji została ogłoszona zbyt późno.

– Trzeba pamiętać, że lipiec jest to miesiąc urlopowy. Termin wejścia w życie rozporządzenia może więc spowodować duże trudności organizacyjne w wydziałach, do których zostaną przekazane sprawy z likwidowanych jednostek – tłumaczy sędzia Rafał Puchalski.

Z taką argumentacją nie zgadza się resort sprawiedliwości.

– Projekt rozporządzenia został przedstawiony prezesom sądów okręgowych z odpowiednim wyprzedzeniem – odpiera zarzuty Joanna Dębek.


Jej zdaniem nie należy spodziewać się wydłużenia czasu oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy, gdyż sędziowie orzekający obecnie w wydziałach grodzkich, podobnie jak pracownicy administracyjni, zasilą inne wydziały macierzystych sądów rejonowych.

Zgodnie z projektem zniesione zostaną sądy grodzkie, w których orzeka od 11 do 20 sędziów i asesorów.

REKLAMA

– Podjęcie decyzji o zniesieniu wydziału grodzkiego lub zamiejscowego wydziału grodzkiego poprzedzone jest wnikliwą analizą nie tylko liczby etatów w danej jednostce, ale również obciążenia sędziów pracą orzeczniczą oraz warunków funkcjonowania związanych z wielkością wpływu spraw – uzasadnia zmianę Joanna Dębek.

Dodaje, że zniesienie niektórych wydziałów grodzkich wynika z braku potrzeby funkcjonowania dodatkowych wydziałów poza cywilnym i karnym do rozpoznawania spraw cywilnych, karnych i wykroczeniowych.

Z taką argumentacją nie zgadzają się sędziowie. Statystyki wskazują bowiem, że wydziały grodzkie odgrywają niezwykle istotną rolę w strukturze sądowej.

– Z 2,25 mln spraw wpływających rocznie do sądów wydziały grodzkie rozpoznają 1,2 mln – informuje Rafał Puchalski.

O ile można zgodzić się z likwidacją jedno-, dwuosobowych wydziałów z niewielkim wpływem spraw, o tyle trudno jest racjonalnie wytłumaczyć łączenie potężnych, wieloosobowych wydziałów grodzkich, rozpoznających tysiące spraw, z wydziałami karnymi.

Wczoraj resort sprawiedliwości przedstawił projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych, który przewiduje m.in. zniesienie wszystkich wydziałów grodzkich w sądach. W sądach rejonowych będą tworzone tylko dwa wydziały: cywilny, który będzie rozpoznawał także sprawy rodzinne i nieletnich, oraz wydział karny.

2,25 mln spraw wpływa rocznie do sądów

1,2 mln spraw rocznie rozpoznają sądy grodzkie

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Emerytura dla nauczyciela 2025 – które rozwiązanie wybrać? ZUS podpowiada

Nauczyciele, którzy chcą zakończyć aktywność zawodową mają do wyboru kilka możliwości – od powszechnej emerytury, przez wcześniejsze przejście na świadczenie z Karty Nauczyciela, aż po tzw. nową emeryturę nauczycielską. Wybór zależy m.in. od wieku, stażu pracy i spełnienia określonych warunków.

100 zł miesięcznie dodatku do energii elektrycznej dla tej grupy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioski można składać od 11 lipca 2025 r.

Od 1 lipca 2025 roku więcej osób będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd”, Obszar E. Wsparcie w formie dodatku na opłaty za energię elektryczną przysługuje osobom korzystającym z koncentratora tlenu lub respiratora w warunkach domowych.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy, bo wydawałoby się, że pracodawca może w skład wynagrodzenia zasadniczego wliczać różnego rodzaju dodatki, tym bardziej w budżetówce. No nie zawsze!

Zestawienie i omówienie 61 korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym 4 prawomocnych

Orzecznictwo w sprawach art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. Również w ramach orzeczeń korzystnych, można zaobserwować spore różnice.

REKLAMA

Asystent osobisty tylko do 65. roku życia? Rządowy projekt wyklucza niepełnosprawnych seniorów. Eksperci alarmują

Czy starsze osoby z niepełnosprawnością zostaną pozbawione prawa do asystenta osobistego? Rządowy projekt ustawy o asystencji osobistej, nad którym obecnie pracuje Komitet Stały Rady Ministrów, budzi ogromne kontrowersje. Według Rządowego Centrum Legislacji (RCL), proponowane przepisy wykluczają z pomocy osoby, które utraciły sprawność po ukończeniu 65. roku życia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie zamierza jednak zmieniać tej regulacji.

Unia zakaże kotłów gazowych? Tak, ale nie od 2040 roku. Ekspert wyjaśnia

- Od dwóch lat ze zmiennym natężeniem pojawiają się w mediach teksty o rzekomym zakazie przez Unię Europejską montażu kotłów gazowych oraz zakazie od 2040 r. wykorzystania gazu do ogrzewania. Warto może wyjaśnić zaniepokojonym klientom, że takie doniesienia to brednie i manipulacja – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Bartosz Kwiatkowski, Dyrektor Generalny, Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP)

REKLAMA