REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie - tak, wina - nie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Długotrwała choroba pracownika może w konsekwencji spowodować rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, czyli z przyczyn przez niego niezawinionych.
Nie ulega wątpliwości, że długotrwała nieobecność pracownika w pracy, nawet jeśli spowodowana jest przyczynami od niego niezależnymi, może dezorganizować pracę, a także stanowić dodatkowe obciążenie dla współ- pracowników. Nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczanie zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 422/97, OSNP 1998/20/600).
Ustawodawca w Kodeksie pracy przewidział regulację, mającą stanowić rozwiązanie tego problemu. W tym celu należy odnieść się do przepisu art. 53 k.p.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
• jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
– dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
– dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
• w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Jak z tego widać, decydującą przesłanką, uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy w trybie nagłym, bez wypowiedzenia, jest długotrwała, przewlekła choroba pracownika. W przypadku gdy absencje w pracy pracownika są częste i długotrwałe, nie można od pracodawcy wymagać, aby brał pod uwagę możliwość poprawy zdrowia pracownika i od tego uzależniał wypowiedzenie mu umowy o pracę (wyrok SN z 21 października 1999 r., I PKN 323/99, OSNP 2001/5/157).
Ostrożnie z kumulacją okresów niezdolności
Przy obliczaniu okresu niezdolności pracownika do pracy dopuszczalne jest kumulowanie nieprzerwanych okresów niezdolności do pracy spowodowanych tą samą chorobą lub różnymi chorobami, a także jeśli przerwa między okresami niezdolności spowodowanymi tą samą chorobą nie przekraczała 30 dni. Sumowaniu nie podlegają natomiast okresy nieobecności w pracy spowodowane różnymi przyczynami.
przykład
Pracownica przez 2 miesiące przebywała na zwolnieniu lekarskim spowodowanym przewlekłą chorobą zakaźną. Dwa tygodnie po powrocie do pracy przez miesiąc korzystała z prawa do opieki nad chorym dzieckiem. W takiej sytuacji pracodawca nie może zwolnić pracownika w trybie art. 53 k.p., ponieważ nieobecność pracownicy w pracy spowodowana była odrębnymi od siebie przesłankami.
Należy przyjąć, że możliwe jest kumulowanie okresów innej niż choroba usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ale pod warunkiem, że ma o­na charakter ciągły.
ważne
Jeżeli okresy niezdolności do pracy, chociaż powtarzające się, nie podlegają kumulacji i trwają krócej niż okres przewidziany w art. 53 § 1 pkt 1 k.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę jedynie za wypowiedzeniem, powołując się na częste nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby.
Ponadto należy pamiętać, że okresy, po upływie których pracodawca może rozwiązać umowę o pracę, jak wynika z dosłownego brzmienia przepisu, dotyczą tylko zatrudnienia u tego pracodawcy, który zamierza rozwiązać umowę. Wątpliwości budzi natomiast przejście zakładu pracy na innego pracodawcę. Przytaczane jest orzeczenie sądu, w którym sąd negatywnie odniósł się do zaliczenia tego typu okresów pracy – „do okresu zatrudnienia przewidzianego w art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) k.p. nie wlicza się okresu zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy w przypadku przejścia pracownika do następnego zakładu pracy na podstawie porozumienia obu zakładów pracy” (uchwała SN z 20 maja 1977 r., I PZP 18/77, OSNC 1977/11/210).
W praktyce wydaje się jednak, że przejęcie zakładu pracy stanowi kontynuację tego samego stosunku pracy, na zasadzie następstwa prawnego pracodawcy, który wstępuje w uprawnienia i obowiązki poprzedniego pracodawcy. Stanowisko takie oznacza, że w przypadku przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę w trybie art. 231 k.p. i przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę wskutek śmierci poprzedniego okresy pracy u poprzedniego pracodawcy należy traktować jak pracę u tego pracodawcy, który zamierza rozwiązać umowę.
W przypadku zwolnienia po upływie okresu dłuższego niż łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku należy pamiętać, że zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 6 miesięcy, a jeżeli niezdolność została spowodowana gruźlicą – 9 miesięcy. Okresy te mogą zastać przedłużone nie dłużej jednak niż o 3 miesiące, gdy dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. O przedłużeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego decyduje na wniosek lekarza leczącego lekarz orzecznik ZUS. Okres zasiłkowy nie może być natomiast przedłużony w stosunku do osoby uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy. Dopiero po upływie tych okresów zasiłkowych pracodawca może podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę.
przykład
Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim i zasiłku chorobowym łącznie ponad 180 dni. Lekarz orzecznik ZUS zdecydował się przedłużyć okres zasiłkowy o kolejne 2 miesiące. W takiej sytuacji pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, któremu okres zasiłkowy został lub ma zostać przedłużony. Mimo upływu 180 dni pobierania łącznie wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przez pracownika ochrona jego stosunku pracy obejmuje okres zasiłkowy wydłużony zgodnie z decyzją lekarza orzecznika ZUS, nie dłużej jednak niż przez kolejne trzy miesiące.
Kiedy zakaz zwolnienia?
Po pierwsze – pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie jego choroby trwającej nie dłużej niż okresy wymienione w art. 53 k.p. Nie może tego zrobić również na podstawie art. 41 k.p., czyli w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (także z powodu choroby), jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Po drugie – o rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie nie może być mowy w przypadku, gdy nieobecność spowodowana jest odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną. Okres ochronny w tym przypadku obejmuje łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
Po trzecie – nieobecność pracownika w pracy wynikła ze sprawowania opieki nad dzieckiem. Okres ochronny obejmuje okres pobierania z tego tytułu zasiłku.
Po czwarte – rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyn nieobecności, czyli inaczej mówiąc, pracodawca nie może w tym trybie rozwiązać stosunku pracy po powrocie zdrowego pracownika.
Powracający pracownik, czy na pewno zdrowy?
Po ustaniu przyczyny nieobecności i jednoczesnym stawieniu się pracownika do pracy nie można go zwolnić bez wypowiedzenia. Nie jest to jednak do końca jednoznaczna kwestia, szczególnie gdy nieobecność spowodowana była długotrwałą chorobą. Po stawieniu się pracownika do pracy należałoby domniemywać, że jest zupełnie zdrowy. Odzyskanie zdolności do pracy musi jednak dotyczyć pracy (stanowiska), w zakresie której uprzednio została orzeczona niezdolność do pracy, a nie zdolności do jakiejkolwiek innej pracy. Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy – odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy, pozbawiające pracodawcę prawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 3 k.p., musi dotyczyć pracy, co do której uprzednio orzeczono niezdolność jej wykonywania, a nie innej pracy względnie tej samej pracy, ale w innych warunkach (wyrok z 18 kwietnia 2001 r., I PKN 357/00, OSNP 2003/2/40).
przykład
Kierowca, który stawił się do pracy, miał orzeczoną niezdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Po powrocie nie przedstawił o­n pracodawcy nowego orzeczenia lekarskiego zmieniającego poprzednie orzeczenie. W takiej sytuacji pracodawca może rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia, oczywiście po upływie okresów ochronnych.
Ponowne zatrudnienie
Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn przez niego niezawinionych zgłosi swój powrót do pracy i zrobi to niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn. Użyte przez ustawodawcę stwierdzenie „w miarę możliwości” nie stanowi oczywiście nakazu prawnego, odwołuje się raczej do moralności pracodawcy i zasad współżycia społecznego.
Warunkiem zastosowania tego rozwiązania jest nie tylko zgłoszenie w ciągu 6 miesięcy powrotu do pracy (wniosku o ponowne zatrudnienie), ale i ustanie w tym czasie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę. Odzyskanie zdolności do pracy musi jednak dotyczyć pracy (stanowiska), w zakresie której uprzednio została orzeczona niezdolność do pracy, a nie zdolności do jakiejkolwiek innej pracy.
Przedmiotem tego artykułu nie są kwestie proceduralne. Są o­ne analogicznie uregulowane jak w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego, które omówiłem w numerze 42 „Serwisu PP”. Krótko tylko przypomnijmy, że sam fakt zwolnienia musi zostać poprzedzony obligatoryjnymi konsultacjami ze związkami zawodowymi. Pracodawca zawiadamia zakładową organizację związkową o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Natomiast oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią.
dr Artur Malinowski


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
400 zł plus do emerytury dla seniorów w 2025 i w kolejnym roku. Dla kogo dodatkowe pieniądze z ZUS? Trzeba złożyć wniosek!

Seniorzy mogą zyskać nawet 400 zł więcej do emerytury, jeśli złożą jeden prosty wniosek do ZUS. Chodzi o podatek, którego wielu emerytów nie musi płacić, a który co miesiąc jest automatycznie potrącany z emerytury. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS i jak to załatwić? W artykule wyjaśniamy, jak działa formularz EPD-21 i udostępniamy gotowy wzór do pobrania.

Rząd wycofuje ważny przepis dla kredytobiorców: Znika zapis o szybszym zwrocie pieniędzy

Rząd rezygnuje z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu I instancji. Usunięcie przepisu oznacza, że na odzyskanie nadpłaconych środków trzeba będzie czekać aż do zakończenia sprawy w II instancji.

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści staną się zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

REKLAMA

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

WDT i stawka VAT 0%: Jak poprawnie udokumentować dostawę wewnątrz UE, by nie stracić na podatku?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) może być opodatkowana stawką VAT 0%, ale tylko pod warunkiem spełnienia określonych wymogów formalnych. Sprawdź, czym dokładnie jest WDT, jakie dokumenty są niezbędne, by transakcja była zgodna z przepisami i jak uniknąć pułapek, które mogą skutkować dodatkowymi kosztami podatkowymi.

Urlop na samozatrudnieniu (kontrakt B2B) - o czym warto wiedzieć?

Zmęczenie i potrzeba oddechu od maili, telefonów i projektów to uczucia, które dobrze zna nie tylko pracownik etatowy. Coraz więcej samozatrudnionych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze przyznaje wprost: chcieliby odpocząć, ale mają wątpliwości, co będzie się działo z ich firmą podczas dłuższej nieobecności. Często nie wiedzą nawet, jakie prawa do odpoczynku im przysługują. Wyjaśniamy, jakie mechanizmy prawne, podatkowe oraz organizacyjne mogą pomóc przedsiębiorcy złapać oddech.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

Ci emeryci nie dostaną 14. emerytury we wrześniu 2025. Sprawdź, czy należysz do tej grupy

Termin wypłaty 14. emerytury zbliża się wielkimi krokami. Jednak nie wszyscy otrzymają to dodatkowe świadczenie. Jego wysokość różni się w zależności od tego, ile wynosi bazowa kwota pobieranej emerytury. Z tego powodu niektórzy mogą nie dostać tego dodatkowego świadczenia. Sprawdź, czy należysz do tego grona!

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA