REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady indywidualnych zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Prawo pracy w szczególny sposób reguluje zasady zwolnień grupowych. Wiele postanowień dotyczących tych zwolnień ma zastosowanie także do indywidualnych zwolnień z przyczyn nieleżących po stronie pracownika. O zwolnieniach indywidualnych możemy mówić wówczas, gdy zwolnienia z pracy obejmują mniejszą liczbę pracowników w zakładzie pracy, niż wynika to z limitów określonych w ustawie. Ponadto do zwolnienia musi dojść z przyczyny niedotyczącej pracowników. Zasady te obowiązują jedynie pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.
Jednemu z naszych pracowników wypowiedzieliśmy umowę o pracę z powodu małej efektywności pracy. Jednocześnie zlikwidowaliśmy jego stanowisko pracy i taką przyczynę również zawarliśmy w wypowiedzeniu. Czy w przedstawionej sytuacji pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna? Nasz zakład zatrudnia 37 pracowników.
Pracownikowi nie przysługuje odprawa pieniężna, ponieważ wyłącznym powodem zwolnienia z pracy nie są w tej sytuacji przyczyny niedotyczące pracowników. Zwolniliście bowiem Państwo pracownika również z jego winy. Zdaniem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z 10 października 1990 r., (I PR 319/90, OSNC z 1992 r. nr 11, poz. 204), sformułowanie, że przyczyny niedotyczące pracowników powinny stanowić wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy, należy rozumieć jako sytuację, w której bez zaistnienia tych przyczyn nie zostałaby podjęta przez kierownika zakładu pracy indywidualna decyzja o zwolnieniu pracownika.

Przykład
Pracownik kilkakrotnie był ostrzegany, że jego niewłaściwy sposób odnoszenia się do klientów firmy powinien ulec zmianie. Nie zmienił o­n jednak swojego postępowania. Po pewnym czasie pracownik otrzymał wypowiedzenie, w którym jako powód zwolnienia podano powyższą przyczynę. W tym samym czasie pracodawca zwolnił wszystkich pozostałych pracowników tego działu z powodu słabej sytuacji ekonomicznej zakładu pracy (zlikwidował całkowicie dział). Pracownik zwrócił się do pracodawcy o wypłatę odprawy.
Mimo że pracownik byłby zwolniony w najbliższym czasie z przyczyn niedotyczących pracowników, wypowiedzenie mu stosunku pracy nastąpiło z powodów leżących po jego stronie. W tej sytuacji nie będzie mu przysługiwało roszczenie o wypłatę odprawy pieniężnej. Zwolnienie pracownika nie zostało spowodowane wyłącznie likwidacją działu, lecz wynikało z niewłaściwego wykonywania obowiązków pracowniczych.
Zatrudniamy 22 pracowników. Dwóch z nich przebywa na urlopach wychowawczych, a jeden na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji pracownikowi zwolnionemu z powodu likwidacji stanowiska pracy przysługuje odprawa pieniężna?
Pracownikowi należy się odprawa pieniężna. Do wypłaty odpraw zobligowany jest pracodawca, który podlega przepisom ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Stosuje się ją do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.
Dotyczy to wszystkich pracowników zatrudnionych aktualnie w danym zakładzie pracy. Nie ma znaczenia fakt pozostawania np. na zwolnieniu lekarskim (nawet długotrwałym) czy urlopie wychowawczym.

WAŻNE!
Przy ustalaniu stanu zatrudnienia nie dokonujemy przeliczenia na pełne etaty. Bierzemy zawsze pod uwagę osobowy (ilościowy) stan załogi zakładu pracy.
W mniejszych zakładach pracy (zatrudniających poniżej 20 osób) w zakresie zwolnień należy stosować przepisy Kodeksu pracy bez względu na to, ile osób jest zwalnianych (jaki stanowi to procent załogi). Nie przewidują o­ne obowiązku wypłacania osobom zwalnianym z przyczyn leżących po stronie pracodawcy jakichkolwiek świadczeń pieniężnych mających charakter odszkodowania.
Zaproponowałem pracownikowi zmianę warunków pracy i płacy. Nie zgodził się i stosunek pracy uległ rozwiązaniu, a teraz pracownik ten domaga się odprawy. Czy faktycznie odprawa może mu przysługiwać (zatrudniam ponad 20 osób)?
Osobie, która nie przyjęła takiej propozycji, nie będzie przysługiwała odprawa, gdyż rozwiązanie stosunku pracy nie zostało spowodowane przyczynami niedotyczącymi pracowników. Jeżeli jednak nowe warunki pracy i płacy znacznie odbiegają od dotychczasowych, można domniemywać, że propozycja ta miała na celu obejście przepisów i ukrycie prawdziwej przyczyny zwolnienia. Pracodawca może bowiem zakładać, że dana osoba pewnych warunków na pewno nie przyjmie. W takim przypadku odprawa będzie przysługiwała pracownikowi.

Przykład
Pracownica była zatrudniona jako samodzielny specjalista, zarabiała 3500 zł miesięcznie. Pracodawca, chcąc zredukować zatrudnienie, postanowił zaproponować jej nowe warunki płacowe. Miałaby otrzymywać za tę samą pracę 1000 zł miesięcznie. Odmowa przyjęcia tej propozycji i w konsekwencji rozwiązanie stosunku pracy uprawnia pracownicę do otrzymania odprawy pieniężnej, gdyż można było przewidzieć, że pracownica najprawdopodobniej takich warunków nie przyjmie.
W czerwcu 2004 r. zwolniłem 4 osoby z przyczyn niedotyczących pracowników. Teraz ponownie zatrudniam pracowników w tej samej grupie zawodowej. Dwóch zwolnionych wcześniej pracowników domaga się ponownego zatrudnienia, twierdząc, że mam taki obowiązek. Czy to prawda?
Nie ma Pan obowiązku ponownego zatrudnienia zwolnionych wcześniej pracowników. Postanowień nakładających na pracodawcę obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionych uprzednio osób nie stosuje się do zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatrudnienie może więc nastąpić jedynie na zasadach ogólnych.

WAŻNE!
Jedynie pracownicy, którzy utracili pracę w wyniku zwolnienia grupowego, mają możliwość ubiegania się o ponowne zatrudnienie.
Aby zaktualizowało się ich roszczenie o ponowne zatrudnienie, muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
• pracodawca ponownie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej, w której pracowała zwolniona osoba,
• pracownik zgłosił zamiar ponownego podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu 12 miesięcy od dnia zwolnienia (w ramach zwolnienia grupowego).
Czy w przypadku zwolnień indywidualnych mogę przenieść do innej pracy (dać wypowiedzenie zmieniające) pracownicę w ciąży (muszę jej przy tym obniżyć wynagrodzenie)?
Nie można zwolnić definitywnie pracownicy w okresie ochronnym (chyba że zachodzą przesłanki do zwolnienia dyscyplinarnego), ale można (zarówno w przypadku zwolnień grupowych, jak i indywidualnych) wręczyć jej wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Pracownicy przysługiwać jednak będzie dodatek wyrównawczy, gdyż wypowiedzenie zmieniające spowoduje obniżenie jej wynagrodzenia. Przysługuje o­n do końca okresu, w którym pracownik podlega ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę i ma na celu rekompensatę obniżonego wynagrodzenia. W przypadku zwolnień indywidualnych ochrona pracowników jest więc mniej rygorystyczna.
Zatrudniam 43 osoby, dwie z nich muszę zwolnić, gdyż zmieniając profil działalności nie potrzebuję już ich usług. Czy mogę to zrobić w sytuacji, gdy osoby te są zatrudnione na czas określony (5 miesięcy)?
Przy zwolnieniach indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników (a takie będą tutaj zachodziły z powodu stanu zatrudnienia i liczby zwalnianych pracowników) istnieje możliwość rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem umów o pracę zawartych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Nie ma znaczenia długość okresu, na jaki została zawarta umowa. Jest to o tyle istotne, że na podstawie Kodeksu pracy umowy zawarte na czas określony mogą zostać wypowiedziane tylko wtedy, gdy:
• zostały zawarte na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
• strony przewidziały taką możliwość w umowie.
Może Pan więc zastosować wypowiedzenia umów o pracę w odniesieniu do obu pracowników zatrudnionych na czas określony, mimo braku wymienionych wyżej przesłanek.

•  art. 1, art. 5 ust. 3–7, art. 8–11 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.),
•  art. 42 Kodeksu pracy.
Marek Rotkiewicz
specjalista ds. zatrudnienia, Wojewódzki Urząd Pracy

Orzecznictwo uzupełniające:
•  Fakt dokonywania w zakładzie pracy zwolnień grupowych nie wyklucza rozwiązywania, w tym samym czasie, z pracownikami umów o pracę z powodów innych niż restrukturyzacja zakładu pracy, jak również różniących się od przyczyn, które zostały wskazane w układzie o zwolnieniach grupowych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2004 r., I PK 653/03, M. Prawn. 2004/23/1062)
•  Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 1 ust. 1 ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU z 1990 r. nr 4, poz. 19 ze zm.) na podstawie art. 10 tej ustawy nie traci charakteru indywidualnego przez fakt, że w okresie wypowiedzenia pracodawca rozpoczął zwolnienia grupowe. (Uchwała Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2002 r., III PZP 4/02, OSNP 2002/14/324)
• Odmowa przyjęcia przez pracownika wypowiedzenia zmieniającego, dotyczącego wyłącznie obniżenia wynagrodzenia, w zasadzie nie stanowi współprzyczyny rozwiązania z nim umowy o pracę (art. 10 ust. 1 ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU z 1990 r. nr 4, poz. 19 ze zm.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 lipca 2001 r., I PKN 521/00, OSNP 2003/10/244)


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

Będzie można dziedziczyć emeryturę po rodzicach. Ta zmiana to prawdziwa rewolucja. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Po śmierci rodziców emerytura przypadnie dzieciom. Regulujące te kwestie projekt ustawy jest już gotowy. W drugim kwartale tego roku dokumentem zajmie się rząd. Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich i z automatu. Obejmą tylko konkretną grupę

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Co najmniej 1900 zł miesięcznie dla każdego – niewiele osób wie o tym świadczeniu, które przysługuje, jeżeli nie spełniają warunków otrzymania emerytury lub renty! Wystarczy wniosek

Niewiele osób jest świadomych, iż niespełnienie wymogów ustawowych do otrzymania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie pozbawia ich całkowicie szansy na comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 1878,91 zł z budżetu państwa, które pozwoli im na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb życiowych. Co więcej – świadczenie to, nie jest „obwarowane” żadnymi szczególnymi kryteriami.

REKLAMA

Tysiące emerytów zyskają więcej pieniędzy. Ale to coś więcej niż tylko kwota: „To sprawa etyki i szacunku do drugiego człowieka. Bo teraz, tej etyki i szacunku brak”

Czym różni się emeryt od osoby pracującej? Zdaniem ustawodawcy - tym, że emeryt potrafi przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze. Chodzi o tzw. minimalny byt życiowy. To pojęcie bezpośrednio łączy się z kwotą wolną od potrąceń komorniczych. Ustawodawca stosuje różne limity, w zależności od tego, czy potrącenia dokonywane są z wynagrodzenia za pracę, czy ze świadczenia emerytalnego. Do Sejmu trafiła propozycja zmiany tych przepisów.

Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Ruszyły zwroty pieniędzy dla pracowników. To 3 tysiące złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Coraz wyższe rachunki za prąd i za gaz, coraz droższe zakupy rujnują domowe budżety… to sprawia, że coraz więcej Polaków szuka sposobów na tańszy urlop. Wakacje roku mogą kosztować mniej. Nawet 3 tysiące złotych dopłaty do urlopu czeka na pracowników. Ciągle nie wszyscy wiedzą, że po dofinansowanie mogą się ubiegać. Wachlarz możliwości jest szeroki i zróżnicowany. Od funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony turystyczne.

Czy dziś 20.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

To już połowa lipca - urlopy i wakacje w pełni. Pogoda nie dopisuje jednak, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy w domach i zapotrzebowanie na zakupy jest większe niż zwykle. Jak jest w ten weekend - sklep trzeba zaliczyć koniecznie w sobotę czy można je odłożyć na niedzielę, bo jeśli jest ona bez zakazu handlu, to w dogodnych godzinach czynne będą wszystkie sklepy.

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

REKLAMA