REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwolnienie lekarskie daje pracownikowi pełną ochronę przed wypowiedzeniem

REKLAMA

Zwolnienia lekarskie bywają wykorzystywane przez pracowników niezgodnie z przeznaczeniem. Zdarza się, że pracownicy, ostrzeżeni przez pracodawcę lub współpracowników o możliwości wypowiedzenia umowy o pracę, biorą zwolnienie lekarskie. Czy takie zwolnienie daje pracownikowi pełną ochronę przed wypowiedzeniem umowy o pracę?
 

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 41 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przepis ten jest powszechnie rozumiany jako stanowiący ochronę przed wypowiedzeniem w przypadku choroby pracownika i przebywania na zwolnieniu lekarskim.


Należy jednak zwrócić uwagę, że przesłanką ochrony jest nieobecność pracownika w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, a nie sama choroba.
Z tego powodu pracownik, który stawił się do pracy i świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy wskutek choroby, nie podlega ochronie przed wypowiedzeniem (wyrok SN z dnia 14 października 1997 r., I PKN 322/97). Początek okresu ochronnego rozpoczyna się od chwili przerwania pracy wskutek wystąpienia objawów chorobowych oraz nieobecności pracownika w pracy.


Nie zawsze jednak pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim i stawi się do pracy, będzie można skutecznie wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Ochronie będzie podlegał pracownik, który stawi się do pracy w innym celu niż wykonywanie obowiązków służbowych, np. jeżeli będzie chciał jedynie dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy. Ze względu na ochronę przewidzianą w art. 41 k.p. nie jest obojętne, czy pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę w czasie, gdy wykonywał pracę, czy też w dniu, w którym pracy nie świadczył, a jedynie przyniósł do zakładu pracy zwolnienie lekarskie (wyrok SN z dnia 17 listopada 1997 I PKN 366/97).


Warto podkreślić, że art. 41 nie chroni pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, zarówno z winy, jak i bez winy pracownika. Rozwiązanie umowy o pracę bez winy pracownika może nastąpić dopiero po upływie okresów ochronnych przewidzianych w art. 53 k.p., które w skrajnych przypadkach mogą trwać nawet do 9 miesięcy. Zgodnie z art. 53 k.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem niezdolnym do pracy wskutek choroby, jeżeli upłynie łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.


Pracodawca ma również możliwość rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika, w trybie art. 52 k.p., jeżeli zostaną spełnione przewidziane w nim przesłanki. Kiedy będzie to dopuszczalne? Na przykład w sytuacji wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem. Podjęcie przez pracownika pracy w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego spowoduje, że nieobecność pracownika w pracy stanie się nieusprawiedliwiona. Jest to przesłanka do skorzystania przez pracodawcę z możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Warto jednak podkreślić, iż nie w każdym przypadku wykonywanie dodatkowych czynności przez pracownika będzie kwalifikowane jako niezgodne z przeznaczeniem wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego. Ustalenie, że pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego uczestniczył w grze sportowej nie wystarcza do przypisania mu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych stanowiącego podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Natomiast wykonywanie innej pracy (prowadzenie innej działalności) w czasie zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, wówczas gdy pracownik swoim zachowaniem przekreśla cele zwolnienia lekarskiego – jak najszybszy powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do wykonywania pracy, przez co narusza interes pracodawcy polegający na gotowości pracownika do świadczenia pracy i na możliwości korzystania z pracy w pełni sprawnego fizycznie i psychicznie pracownika (wyrok SN z dnia 11 czerwca 2003 I PK 208/02).

Katarzyna Dulewicz
radca prawny
CMS Cameron McKenna

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA