REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowe podanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

REKLAMA

Prawidłowe podanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w razie sporu przed sądem pracy często decyduje o wyniku procesu. Dlatego też warto zwrócić uwagę, jak powinna być wskazana przyczyna wypowiedzenia oraz jakie okoliczności uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.
Pracodawca wypowiadając umowę zawartą na czas nieokreślony musi wskazać konkretną przyczynę rozwiązania umowy. Obowiązek ujawnienia przyczyny wypowiedzenia ma istotne znaczenie praktyczne, gdyż umożliwia pracownikowi obronę przed postawionymi mu zarzutami, a sądowi pracy – sprawdzenie zasadności oraz zgodności wypowiedzenia z prawem. Realizacja powyższego celu wymaga więc podania przyczyny w sposób konkretny, chociaż art. 30 § 4 k.p. wyraźnie tego nie przewiduje.

Jednak w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów niższych instancji utrwalił się już pogląd, według którego, jeżeli dla dokonania określonej czynności wymagana jest przyczyna uzasadniająca tę czynność, to powinna być o­na wskazana w taki sposób, by możliwe było sprawdzenie jej istnienia i zasadności. Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 1985 r. (sygn. akt III PZP 10/85), gdzie wskazano, że konkretność przyczyny wypowiedzenia wymaga jej sprecyzowania. Nie wystarczy natomiast ogólnikowy zwrot (np. brak przydatności) lub powtórzenie wyrażeń ustawowych (np. naruszenie obowiązków pracowniczych), jeżeli nie jest to połączone z wykazaniem konkretnych okoliczności, które taki ogólny wniosek uzasadniają. Tak też uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2000 r. (sygn. akt I PKN 481/99), stwierdzając, że naruszenie art. 30 § 4 k.p. może polegać na niewskazaniu w ogóle przyczyny rozwiązania umowy o pracę lub na pozornym, niewystarczająco jasnym i konkretnym jej wskazaniu. Brak zaś wskazania konkretnej przyczyny wypowiedzenia może skutkować uwzględnieniem powództwa pracownika i uznaniem przez sąd wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywróceniem pracownika do pracy, czy ewentualnie zasądzeniem na jego rzecz odszkodowania. A zatem pracodawcy przygotowując wypowiedzenie umowy o pracę powinni opisać konkretnie okoliczności, będące podstawą takiej decyzji, tak aby uniknąć później zarzutu braku konkretności tej przyczyny.

Decyduje treść wypowiedzenia

Przedmiotem oceny sądu, czy pracodawca spełnił obowiązek podania konkretnej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, jest treść wypowiedzenia umowy o pracę złożonego pracownikowi. Dlatego też bezskuteczne są próby późniejszej konkretyzacji wypowiedzenia, np. już w czasie procesu przed sądem. Podobnie też uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 listopada 1998 r. (sygn. akt I PKN 423/98) stwierdzając, że pracodawca nie może uzupełnić braku wskazania konkretnej przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 30 § 4 w zw. z art. 52 § 1 pkt 1 k.p.) po wniesieniu powództwa o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie. A zatem sądowa ocena zasadności przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę nie może wykraczać poza fakty podane w oświadczeniu pracodawcy. Potwierdzał to Sąd Najwyższy także w uzasadnieniu wyroku z 25 stycznia 2005 r. (sygn. akt II PK 171/04).

PRZYKŁAD
Spółka X złożyła wypowiedzenie umowy o pracę Leokadii B. wskazując, że przyczyną wypowiedzenia jest niewypełnianie obowiązków. Leokadia B. wniosła powództwo do sądu pracy żądając zasądzenia odszkodowania. Wskazała, że w istocie nie wie, co było powodem wypowiedzenia jej umowy o pracę. Spółka X w odpowiedzi na pozew wskazała na różne przykłady braku należytego realizowania obowiązków przez Leokadię B. Sąd jednak uwzględnił powództwo i zasądził na rzecz Leokadii B. odszkodowanie, przyjmując, że wypowiedzenie narusza przepis art. 30 § 4 k.p.

Kiedy wypowiedzenie jest uzasadnione

Rozwiązując umowę o pracę w drodze wypowiedzenia należy pamiętać, że wypowiedzenie to musi być uzasadnione. Konieczność wykazania zasadności wypowiedzenia umowy o pracę jest istotnym ograniczeniem swobody pracodawcy w kształtowaniu własnej polityki kadrowej. Nie może o­n bowiem całkiem swobodnie zwolnić z pracy pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, gdyż w razie sporu musi wykazać zasadność złożonego wypowiedzenia umowy o pracę. Trzeba jednak podkreślić, że wypowiedzenie umowy o pracę jest zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę, nie jest więc konieczne, aby jego podstawy były jakimiś okolicznościami szczególnymi czy nadzwyczajnymi, co warto podnosić w postępowaniu przed sądem pracy.

Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 6 grudnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 715/00) podnosząc, że wypowiedzenie umowy o pracę stanowi zwykły sposób jej rozwiązania. Przyczyna wypowiedzenia nie musi w związku z tym mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości.

Ogólne wskazówki dotyczące określenia, kiedy wypowiedzenie umowy o pracę jest uzasadnione, zawiera wskazana powyżej uchwała z 27 czerwca 1985 r. Zgodnie z najważniejszymi jej tezami ocena zasadności wypowiedzenia umowy o pracę powinna być dokonana z uwzględnieniem słusznych interesów pracodawcy oraz przymiotów pracownika związanych ze stosunkiem pracy. Inne okoliczności dotyczące pracownika, nie związane ze stosunkiem pracy (np. dotyczące jego sytuacji rodzinnej, materialnej, stanu zdrowia lub wieku), mogą tylko w wyjątkowych okolicznościach stanowić podstawę do uznania, że wypowiedzenie było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Przy czym na zasady współżycia społecznego może powoływać się tylko ten pracownik, który sam przestrzegał prawa i tych zasad, a w szczególności sumiennie i starannie wykonywał swoje obowiązki.

Oznacza to, że oceniając zasadność wypowiedzenia umowy o pracę, sąd pracy bada w pierwszej kolejności interes pracodawcy oraz cechy pracownika związane z jego zatrudnieniem, tj. jego kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz dotychczasowy stosunek do pracy, natomiast inne warunki pracownika niedotyczące jego pracy (czyli przede wszystkim jego sytuację rodzinną i majątkową, czy możliwości zdobycia nowej pracy) sąd bierze pod uwagę w dalszej kolejności, raczej tylko jako przesłankę dodatkową i jedynie w stosunku do pracowników, którzy dotąd nienagannie wypełniali swoje obowiązki. Jako przykład nieuzasadnionego ze względu na zasady współżycia społecznego wypowiedzenia umowy o pracę można wskazać tezę wyroku Sądu Najwyższego z 19 grudnia 1996 r. (sygn. akt I PKN 46/96), gdzie podano, że sprzeczne jest z zasadami współżycia społecznego (art. 8 k.p.) wypowiedzenie umowy pracownikowi z przyczyn ekonomicznych dotyczących pracodawcy, jeżeli jego sytuacja osobista jest wyraźnie gorsza od sytuacji innych pracowników o podobnej przydatności zawodowej, którym nie wypowiedziano umów.

Warto jednak zaznaczyć, że nie narusza zasad współżycia społecznego pracodawca, który wypowiada umowę o pracę ze względu na brak dyspozycyjności pracownika, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy w czasie na nią przeznaczonym. Uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia byłyby więc częste absencje pracownika spowodowane złym stanem jego zdrowia lub dzieci, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności, które nie tylko powodują konieczność organizowania nagłych zastępstw, ale także nie pozwalają oczekiwać, że w razie potrzeby pracownik ten będzie mógł zastąpić innego pracownika. Tak też twierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 października 2005 r. (sygn. akt I PK 61/05).

Dla oceny zasadności wypowiedzenia umowy o pracę decydujące znaczenie ma rodzaj i ciężar podanych przyczyn wypowiedzenia.
Przy czym mogą to być zarówno przyczyny zawinione przez pracownika, jak np. niesumienne wykonywanie poleceń przełożonych, jak i niezawinione, np. spowodowane jego złym stanem zdrowia.

Podana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia musi być przyczyną prawdziwą, czyli zgodną ze stanem faktycznym. Jako przykłady sytuacji, w których wypowiedzenie umowy o pracę zostało uznane przez orzecznictwo sądowe za uzasadnione, można wskazać na następujące zdarzenia:
• częsta nieobecność w pracy spowodowana chorobą, która dezorganizuje sprawne funkcjonowanie zakładu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., sygn. akt I PKN 422/97),
• liczne, mniej poważne uchybienia w pracy, będące następstwem niedbalstwa pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 1977 r. sygn. akt I PRN 105/77), naruszanie przez pracownika zasad i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (uchwała Sądu Najwyższego z 11 stycznia 1980 r., sygn. akt I PZP 45/79),
• naruszanie przez pracownika materialnie odpowiedzialnego obowiązku rzetelnego wydawania i przyjmowania towarów (wyrok Sądu Najwyższego z 2 marca 1983 r., sygn. akt I PRN 25/83).

PRZYKŁAD
Józef J. był zatrudniony na stanowisku suwnicowego w spółce X. Z powodu choroby kręgosłupa często korzystał ze zwolnień lekarskich. Pracodawca zmierzając do ograniczenia kosztów działalności wprowadził zmiany organizacyjne. Zdecydował się też na zmniejszenie zatrudnienia i wypowiedział Józefowi J. umowę o pracę wskazując jako przyczynę konieczność zmniejszenia zatrudnienia oraz dezorganizowanie pracy wydziału wywołane jego częstą i długotrwałą absencją w pracy. Józef J., nie godząc się z takim rozwiązaniem umowy o pracę, złożył pozew w sądzie pracy domagając się przywrócenia do pracy. Sąd jednak oddalił jego powództwo uznając, że wypowiedzenie było uzasadnione, a wybór właśnie Józefa J. do zwolnienia prawidłowy.


Podstawą uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę jest także naruszenie obowiązku dbałości o dobro pracodawcy przejawiające się np. popieraniem przez pracownika szkodzących pracodawcy działań zmierzających do ogłoszenia jego upadłości, a zwłaszcza do przejęcia maszyn i urządzeń przez spółkę, której pracownik jest udziałowcem. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 28 kwietnia 1997 r. (sygn. akt I PKN 118/97). Przyczyną wypowiedzenia może być też utrata zaufania do niekompetentnego zawodowo pracownika, który obiektywnie nie radzi sobie z wymaganiami niezbędnymi do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, co uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 1 października 1998 r. (sygn. akt I PKN 363/98) stwierdzając, że rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z nieprzydatnymi zawodowo lub nieporadnymi pracownikami, którzy nawet z przyczyn niezawinionych nie mogą sprostać obowiązkom pracowniczym, jest uzasadnione. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 15 kwietnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 14/99), gdzie stwierdzono, że niezawiniony przez pracownika brak umiejętności pracy w zespole może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia jest także likwidacja stanowiska pracy i brak możliwości zatrudnienia pracownika na innym stanowisku. Zwracał na to uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z 12 grudnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 733/00) stwierdzając, że likwidacja stanowiska pracy stanowi rzeczywistą przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli decyzja o likwidacji jest na tyle zaawansowana realizacyjnie, że nie ma wątpliwości co do jej wykonania.

Ryszard Sadlik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA