REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy pracownik wyrządzi szkodę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

REKLAMA

Pracodawca może domagać się od pracownika odszkodowania w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik swoim zachowaniem spowodował szkodę w mieniu zakładu pracy.
 
Pracownicy wykonując swoją pracę, nawet wówczas gdy bardzo się starają, mogą pracodawcy wyrządzić szkodę. Zasady odpowiedzialności pracownika za działanie lub niepodjęcie stosownego działania w odpowiednim momencie, których skutkiem jest uszczerbek w mieniu pracodawcy, uregulowane zostały przepisami Kodeksu pracy. Pracownik ma obowiązek naprawienia tylko tej szkody, którą wyrządził pracodawcy w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem swoich obowiązków.
Aby pracownika można było pociągnąć do odpowiedzialności, muszą jednocześnie wystąpić 4 elementy:
• szkoda,
• wina pracownika,
• bezprawność zachowania pracownika,
• związek przyczynowy między działaniem lub zaniechaniem pracownika a powstałą szkodą.
Szkoda
Szkoda o charakterze majątkowym to nic innego jak uszczerbek w składnikach majątkowych osoby poszkodowanej, a więc pracodawcy. Przejawia się ona w różnicy między aktualnym stanem majątkowym pracodawcy a tym, jaki posiadałby, gdyby nie doszło do wyrządzenia szkody.
Szkoda może obejmować nie tylko samą faktyczną stratę w mieniu, ale i utracone na skutek tej szkody korzyści.
Przykład
Z powodu zepsutej maszyny zmniejszeniu ulega na pewien okres wielkość produkcji, a tym samym sprzedaży. Szkodą w tym wypadku będzie nie tylko koszt naprawy lub zakupu nowej maszyny, ale i utracone korzyści związane ze zmniejszeniem produkcji, a tym samym zmniejszone zyski ze sprzedaży.

WAŻNE!
Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę. Oznacza to, że pracodawca nie może dochodzić od pracownika utraconych korzyści.
Obowiązkiem pracownika będzie tylko wyrównanie szkody rzeczywistej.
Wysokość szkody ustala się uwzględniając ceny z daty ustalenia odszkodowania, natomiast, w przypadku gdy odszkodowanie przysługuje w walucie obcej – odszkodowanie ustala się według średniego kursu waluty obowiązującego w dniu ustalania odszkodowania (wyroki SN z 24 lutego1989 r., III PRN 1/89, OSP 1990/7/279; z 19 kwietnia 1983 r., IV PR 65/83, OSP 1984/5/103). Jeżeli wyrządzona szkoda będzie obejmować wyroby (produkty) pracodawcy – jej wysokość ustala się według cen hurtowych (wyrok SN z 31 sierpnia 1979 r., IV PR 229/79, OSNC 1980/2/34).

Wina pracownika

Wina pracownika może występować w dwóch postaciach, tj. jako wina umyślna oraz nieumyślna. Z winą umyślną mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik skutki swojego czynu objął bezpośrednim zamiarem wyrządzenia szkody (np. kradzież mienia) lub też przewidując wystąpienie szkody godził się na to.
Wina nieumyślna zaś może przybrać postać lekkomyślności (pracownik zdaje sobie sprawę z możliwości powstania szkody, lecz bezpodstawnie uważa, że jej uniknie) oraz niedbalstwa (pracownik nie przewidział powstania szkody, chociaż mógł i powinien).
Bezprawność działania to niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków przez pracownika. Zgodnie z art. 100 § 1 k.p. pracownik powinien wykonywać pracę sumiennie i starannie z dołożeniem wszelkich starań, zgodnie z posiadanymi siłami i umiejętnościami. Ponadto art. 100 § 2 pkt 4 k.p. nakłada na pracownika obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy i ochrony jego mienia. A zatem obowiązkiem pracownika będzie nie tylko staranne i sumienne wykonywanie obowiązków, ale i poszanowanie mienia pracodawcy, które pozostaje w jego dyspozycji.
Jak podkreśla się w literaturze, nie dojdzie do bezprawności działań, jeżeli pracownik np. nie wykona polecenia sprzecznego z prawem, pracodawca wyraził zgodę na zachowanie pracownika, którego skutkiem było powstanie szkody lub pracownik nie miał możliwości wykonania określonego działania.
Związek przyczynowy
Kolejnym niezbędnym elementem dochodzenia odszkodowania od pracownika jest związek przyczynowy, który musi zachodzić między jego działaniem lub zaniechaniem a powstałą szkodą. W literaturze przedmiotu definiowany jest on jako obiektywna więź między zachowaniem pracownika a uszczerbkiem majątkowym. Kwestie związku przyczynowego uregulowane zostały w art. 115 k.p., w myśl którego pracownik odpowiada tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

WAŻNE!
Okoliczności, które uzasadniają odpowiedzialność danego pracownika lub pracowników, wykazuje pracodawca.
Kiedy pracownik nie ponosi odpowiedzialności
Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za powstałą szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca albo inna osoba przyczyniły się do powstania tej szkody albo jej zwiększenia.
Do osób, które mogą przyczynić się ze strony pracodawcy do powstania szkody, można zaliczyć np. osoby zarządzające lub działające w imieniu pracodawcy.
Pracownik nie ponosi również ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, jak też za szkodę, która wynikła w związku z jego działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka. O dopuszczalnym ryzyku możemy mówić wówczas, gdy powstałej szkody nie można przypisać pracownikowi – np. pracownik, który działając w interesie zakładu pracy, poświęca mniejsze dobro dla ratowania większego, nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie dobra mniejszej wartości (wyrok SN z 8 października 1981 r., IV PR 301/81, OSNC 1982/ 2-3/43).

Szkoda wyrządzona przez kilku pracowników

W razie gdy szkodę wyrządzi kilku pracowników, odpowiedzialność ponosi każdy z nich. Jednak tylko za tę część szkody, którą wyrządził – stosownie do wielkości w jakiej przyczynił się do powstania tej szkody oraz stopnia jego winy. Jeżeli ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody jest niemożliwe, wówczas odpowiadają oni w częściach równych.
Ograniczenia odszkodowania
Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu, w którym została wyrządzona szkoda.
Jeżeli pracownik wyrządził szkodę z winy umyślnej, ma obowiązek naprawienia szkody w pełnej wysokości obejmującej zarówno rzeczywistą stratę, jak i utracone korzyści.
Roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wyrządzeniu szkody przez pracownika – jednak nie później niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Natomiast w przypadku szkody wyrządzonej umyślnie do przedawnienia roszczeń dojdzie z upływem 10 lat od wymagalności roszczenia.


Beata Naróg
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kupując nową nieruchomość, możesz wpaść w finansową pułapkę i ponieść dodatkowy koszt rzędu nawet 50 tys. zł. Wszystko za sprawą nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Dają prawie 2 tysiące co miesiąc z ZUS. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wystarczy spełnić dwa proste warunki, żeby otrzymywać stałe przelewy

Zrezygnowały z pracy, żeby wychowywać gromadkę dzieci, albo w ogóle nie były zatrudnione. Po tych wszystkich latach ciężkiej harówki w domu nie miały żadnego prawa do emerytury. To się zmieniło kilka lat temu. Od 2029 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwane matczyne emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Żeby otrzymać comiesięczny przelew na bankowe konto, trzeba spełnić określone wymogi.

Czy 06.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Wakacje i letnie urlopy nabierają tempa. By odpoczywać beztrosko trzeba mieć pełną lodówkę i zapasy na tydzień. Kiedy po zakupy bez straty czasu i kolejek do kas: koniecznie dziś w sobotę 5 lipca czy może w niedzielę 6 lipca. Czy najbliższa niedziela jest handlowa, czy z zakazem handlu i Lidl, Biedronka oraz inne duże sklepy są nieczynne, w galerii handlowej zaś można się tylko napić kawy?

Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy. Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Co z niedzielami handlowymi w 2025 roku: w grudniu trzy, a ile w pozostałe miesiące – co zmieni się w drugiej połowie roku

Niedziel handlowych miało być więcej, nawet dwie w miesiącu. Takie były zapowiedzi przed wyborami parlamentarnymi. Tymczasem mijają kolejne miesiące, nadchodzą kolejne niedziele i wszystkie niemal są z zakazem handlu. Nie ma mowy o zakupach w Lidlu, nie są otwarte sklepy w galeriach handlowych, a spragnieni pilnych zakupów skazani są tylko na sklepy sieci Żabka lub inne małe.

Dofinansowanie do wymiany dachu 2025 - jak uzyskać? Komu przysługuje? Jakie dopłaty do wymiany dachu w 2025 roku?

Masz dach do wymiany? W 2025 roku możesz skorzystać z różnych form dofinansowania – zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych. Sprawdź, jakie programy obejmują dopłaty do wymiany pokrycia dachowego, kto może z nich skorzystać i gdzie złożyć wniosek. Lista programów.

REKLAMA

Wakacyjne promocje na paliwo 2025 – gdzie zatankujesz najtaniej?

Pierwszy wakacyjny weekend to czas intensywnych wyjazdów – sprawdź, gdzie zatankujesz najtaniej dzięki tegorocznym promocjom na paliwo. Oto zestawienie największych zniżek, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na jednym baku.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

REKLAMA