REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne atesty kluczem do odszkodowania

REKLAMA

Ubezpieczając mieszkanie zadeklarowałeś, że drzwi i zamek są atestowane? Sprawdź więc, czy certyfikat potwierdzający ich antywłamaniowe właściwości jest ważny. Jeśli nie, ubezpieczyciel może obniżyć odszkodowanie. Na szczęście jest szansa, że w przypadku sporu sąd przyzna nam rację.

Zmorą klientów firm ubezpieczeniowych jest odmowa wypłaty odszkodowania czy jego ograniczenie ze względu na nieodpowiednie zabezpieczenie mieszkania czy domu.
– Jeśli trafia do nas sprawa z zakresu ubezpieczeń mieszkań, to zwykle dotyczy właśnie kwestii posiadania odpowiednich zabezpieczeń czy braku śladów włamania przez okno – mówi Krystyna Krawczyk, dyrektor w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych.
Winę za problemy z wypłatą po włamaniu do mieszkania ponoszą też agenci, którzy nie uprzedzają klientów o konieczności posiadania odpowiednich zabezpieczeń. To klient deklaruje ich posiadanie i jakość, podpisując wniosek o ubezpieczenie. I to już jego problem, jeśli po szkodzie okazuje się, że nie miały o­ne wymaganych atestów.

Uwaga na atesty

– Atest powinien być ważny w dniu szkody – precyzuje Katarzyna Dudzin, rzecznik Ergo Hestii.
Podobne stanowisko zajmują również przedstawiciele innych towarzystw. Z jednej strony, jest to zrozumiałe, bo złodzieje doskonalą swoją technikę i stąd zamek stary, na który atest nie został odnowiony, może stanowić gorsze zabezpieczenie. Tymczasem firmy, które zaprzestały produkcji lub sprzedaży określonych modeli zamków czy drzwi, nie przedłużają na nie już atestów ze względu na koszty. Z drugiej strony, klienci nie mają świadomości, że atesty są wydawane na 2-4 lata. Dlatego po szkodzie mogą wpaść w pułapkę. Można się z niej jednak wyplątać, bo żadne z towarzystw, których warunki przejrzeliśmy, nie precyzuje, czy atest powinien być ważny w dniu zakładania np. drzwi, w dniu podpisania umowy ubezpieczenia czy też może w dniu szkody.
– Sąd, rozpatrując taki spór, będzie tłumaczył wszelkie niejasności na korzyść klienta towarzystwa ubezpieczeniowego, jest więc szansa, że uda się obronić przed obniżeniem wypłaty odszkodowania – uważa Krystyna Krawczyk.
Pocieszające jest, że ubezpieczyciele nie wymagają trzymania wszystkich certyfikatów potwierdzających właściwości okien, drzwi czy zamków, czy rachunków zakupu.
– Jeśli nie ma tych dokumentów, trzeba poszukać na wyrobie nazwy producenta, oznaczeń charakteryzujących wyrób i sprawdzić, czy dla danego wyrobu był wydany certyfikat i co o­n potwierdza – doradza Ewa Dołowy, ekspert w biurze ubezpieczeń indywidualnych i samochodowych Warty.

W grę wchodzą trzy opcje

Można to zrobić na przykład na stronach internetowych ośrodków certyfikujących. Jeśli atesty wygasły, albo wygasają w trakcie trwania umowy ubezpieczenia, mamy kilka wyjść. Można wymienić zabezpieczenie, co kosztuje, ale jest o tyle korzystne, o ile nowe z certyfikatem, na pewno będzie trudne do sforsowania. Można też zadeklarować, że nie ma o­no atestów i pogodzić się z wyższą składką. Standardem jest bowiem, że za tego typu zabezpieczenia przyznaje się dodatkowe zniżki. Pokusa jest duża, bo za posiadanie atestowanych zamków czy drzwi można dostać nawet 20–30 proc. zniżki. Problem w tym, że po szkodzie odszkodowanie może być obniżone o taki sam procent, jeśli okaże się, że certyfikaty straciły ważność.
Trzecią opcją jest poszukiwanie innego towarzystwa, które stosuje łagodniejsze wymogi. Będzie to jednak trudne, bo jak widać z naszego zestawienia (patrz ramka) standardem jest posiadanie przynajmniej dwóch zamków. Ciekawostką jest, że Allianz wymaga tylko jednego zamka przy ubezpieczeniu w wariancie minimum, który jednak nie obejmuje wcale ryzyka kradzieży z włamaniem. Problem może też powstać, gdy drzwi są wyposażone w dwa zamki, ale otwierane jednym kluczem, co zdarza się coraz częściej. Nie ulega wątpliwości, że wymóg został spełniony, ale cel jego wprowadzenia został ominięty. Chodzi o to, żeby złodziej musiał pokonać dwa rodzaje zamków czy dorobić dwa różne klucze, a tak ma łatwiejsze zadanie. Z tym problemem poradziły sobie tylko Allianz i Compensa, które doprecyzowały, że wymagają dwóch różnych zamków.
Jeżeli chcesz dostać pełne odszkodowanie po włamaniu do mieszkania, pamiętaj, że:
• drzwi i okna muszą spełniać wymogi warunków ubezpieczenia. Jeśli po włamaniu okaże się, że atesty nie były ważne, trzeba się liczyć z próbą obniżenia odszkodowania i ewentualnym sporem z towarzystwem;
• wychodząc z domu, trzeba zamykać okna – pamiętać o tym powinni posiadacze plastikowych okien. Gdy nie są o­ne dokładnie zamknięte łatwo je otworzyć bez pozostawienia śladów;
• trzeba mieć komplet kluczy wydawanych do danego modelu zamków;
• nie można samodzielnie usuwać śladów włamania (np. sforsowanych zamków, zbierać szkła z rozbitej szyby) – trzeba poczekać do przybycia policji.

Marcin Jaworski


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA