REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duńska emerytura składa się z dwóch części

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Kozik

REKLAMA

Emerytura w Danii jest wypłacana po ukończeniu przez ubezpieczonego 65 lat. Składa się z dwóch części.
Duńska emerytura składa się z tzw. emerytury podstawowej i dodatkowej. Pierwsza, w pełnej wysokości, przysługuje po zamieszkiwaniu w Danii przez 40 lat. Druga zależy od wysokości opłacanych składek.

Emerytura podstawowa

Prawo do tej emerytury państwowej (podstawowej) przysługuje osobom, które ukończyły 65 lat i mieszkały w Danii co najmniej 40 lat, licząc od ukończenia 15 roku życia. Z kolei osobom, które mieszkały w Danii przez okres krótszy niż 40 lat, przysługuje 1/40 część pełnej emerytury za każdy rok pobytu w Danii od momentu ukończenia 15 lat. Emerytura państwowa składa się z kwoty podstawowej oraz dodatku obliczanego na podstawie łącznej sumy dochodów emeryta i jego współmałżonka lub partnera życiowego.

Podstawowa emerytura wynosi 58 032 DKK rocznie na osobę (kurs korony duńskiej to 0,48 złotego za jedną koronę). Dodatek emerytalny wynosi 58 416 DKK na rok na osobę dla osoby samotnej i 27 276 DKK dla osób pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim.

Dodatkowe świadczenie

Emerytura dodatkowa (ATP) jest wypłacana po osiągnięciu wieku emerytalnego na podstawie wpłacanych przez lata pracy składek. Fundusz składkowy jest tworzony przez wszystkie osoby pracujące w Danii i zatrudnione w wymiarze co najmniej 9 godzin tygodniowo. Składka płacona jest w 1/3 przez pracownika, a w 2/3 przez pracodawcę. Jej wysokość zależy od stawki godzinowej i liczby przepracowanych w miesiącu godzin. Każdy pracownik może na swoim Ló/nafregning, czyli rozliczeniu wynagrodzenia, sprawdzać na bieżąco stan swojego konta w ATP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie dla obywateli UE

REKLAMA

Pracownicy i osoby samozatrudnione, które są obywatelami UE (dotyczy też Polaków), Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Krajów Skandynawskich i Szwajcarii, wypracowują sobie prawo do emerytury przez cały okres zatrudnienia na terenie Danii. Minimalny okres zatrudnienia i zamieszkiwania w Danii upoważniający do nabycia praw emerytalnych wynosi jeden rok. Szczególne rozwiązanie jest przewidziane dla obywateli krajów skandynawskich. Nabywają oni prawo do duńskiej emerytury po minimum trzech latach pobytu, nawet gdy nie byli pracownikami czy osobami samozatrudnionymi.

Inaczej wygląda prawo do emerytury dla obywateli krajów, z którymi Dania podpisała Konwencję o Świadczeniach Emerytalnych. Są to Australia, Bośnia i Hercegowina, Chile, Izrael, Kanada, Macedonia, Maroko, Nowa Zelandia, Pakistan, Serbia i Czarnogóra, Słowenia, Szwajcaria i Turcja.

Obywatele Australii, Chile, Izraela, Kanady, Maroka, Nowej Zelandii i Turcji, aby nabyć choć częściowe prawo do duńskiej emerytury, muszą mieszkać na terenie Danii minimum trzy lata i być zatrudnieni w Danii minimum jeden rok. Z kolei obywatele Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii. Pakistanu, Serbii i Czarnogóry nabywają praw do częściowej emerytury, gdy mieszkają w Danii minimum pięć lat i byli zatrudnieni w Danii co najmniej jeden rok.

Obywatele państw nienależących do UE, EOG, Szwajcarii, krajów skandynawskich oraz niebędących sygnatariuszami konwencji, nie mogą otrzymać duńskiej emerytury w kraju swojego pochodzenia.

Wcześniejsza emerytura

W Danii można wcześniej opuścić rynek pracy i przejść na wcześniejszą emeryturę. Może to nastąpić po ukończeniu przez daną osobę 60 lat. Taką emeryturę otrzymuje się wtedy do momentu ukończenia 65 lat. O wcześniejszą emeryturę mogą się starać osoby, które mieszkają na stałe w Danii, ukończyły 60 lat i były członkiem tzw. A-kasy (ubezpieczenie na wypadek bezrobocia) minimum przez 25 lat. W sytuacji gdy emeryt zdecyduje się na powrót na rynek pracy, nie otrzyma powtórnie przyznanego świadczenia.

Krzysztof Kozik

gp@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując nową nieruchomość, możesz wpaść w finansową pułapkę i ponieść dodatkowy koszt rzędu nawet 50 tys. zł. Wszystko za sprawą nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Dają prawie 2 tysiące co miesiąc z ZUS. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wystarczy spełnić dwa proste warunki, żeby otrzymywać stałe przelewy

Zrezygnowały z pracy, żeby wychowywać gromadkę dzieci, albo w ogóle nie były zatrudnione. Po tych wszystkich latach ciężkiej harówki w domu nie miały żadnego prawa do emerytury. To się zmieniło kilka lat temu. Od 2029 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwane matczyne emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Żeby otrzymać comiesięczny przelew na bankowe konto, trzeba spełnić określone wymogi.

Czy 06.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Wakacje i letnie urlopy nabierają tempa. By odpoczywać beztrosko trzeba mieć pełną lodówkę i zapasy na tydzień. Kiedy po zakupy bez straty czasu i kolejek do kas: koniecznie dziś w sobotę 5 lipca czy może w niedzielę 6 lipca. Czy najbliższa niedziela jest handlowa, czy z zakazem handlu i Lidl, Biedronka oraz inne duże sklepy są nieczynne, w galerii handlowej zaś można się tylko napić kawy?

REKLAMA

Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy. Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Co z niedzielami handlowymi w 2025 roku: w grudniu trzy, a ile w pozostałe miesiące – co zmieni się w drugiej połowie roku

Niedziel handlowych miało być więcej, nawet dwie w miesiącu. Takie były zapowiedzi przed wyborami parlamentarnymi. Tymczasem mijają kolejne miesiące, nadchodzą kolejne niedziele i wszystkie niemal są z zakazem handlu. Nie ma mowy o zakupach w Lidlu, nie są otwarte sklepy w galeriach handlowych, a spragnieni pilnych zakupów skazani są tylko na sklepy sieci Żabka lub inne małe.

REKLAMA

Dofinansowanie do wymiany dachu 2025 - jak uzyskać? Komu przysługuje? Jakie dopłaty do wymiany dachu w 2025 roku?

Masz dach do wymiany? W 2025 roku możesz skorzystać z różnych form dofinansowania – zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych. Sprawdź, jakie programy obejmują dopłaty do wymiany pokrycia dachowego, kto może z nich skorzystać i gdzie złożyć wniosek. Lista programów.

Wakacyjne promocje na paliwo 2025 – gdzie zatankujesz najtaniej?

Pierwszy wakacyjny weekend to czas intensywnych wyjazdów – sprawdź, gdzie zatankujesz najtaniej dzięki tegorocznym promocjom na paliwo. Oto zestawienie największych zniżek, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na jednym baku.

REKLAMA