REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatycznie odnawiane umowy ubezpieczenia OC będzie można rozwiązać

REKLAMA

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w czwartek m.in. za umożliwieniem wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC, gdy klient ma podpisaną już nową umowę.

Komisja opowiedziała się za wprowadzeniem do projektu poprawki likwidującej tzw. podwójne ubezpieczenie w umowach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, OC rolników oraz obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych.

Zgodnie ze zmianą wprowadzoną wcześniej przez komisję, posiadacz pojazdu mógłby co prawda wypowiedzieć starą umowę, ale tylko wtedy, gdy posiadane umowy ubezpieczenia byłyby zawarte na ten sam okres, pokrywałyby się ze sobą co do dnia. Zdaniem autorów noweli zawężałoby to możliwość zwrotu podwójnych ubezpieczeń. Wiceminister finansów Wiesław Szczuka przyznał, że należy umożliwić wypowiedzenie starej umowy, aby uniknąć sytuacji, w której ktoś będzie miał jednocześnie nową umowę i automatycznie, nieświadomie - przedłużoną starą umowę.

Komisja pozytywnie zaopiniowała też poprawkę określającą przypadki, kiedy przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Przygotowany przez rząd projekt zakłada rozwiązanie problemu podwójnego ubezpieczenia, które pojawia się np. przy sprzedaży jednego samochodu i zakupie drugiego. W przypadku zawarcia nowej umowy ubezpieczenia OC, bez wypowiedzenia w odpowiednim terminie poprzedniej, trzeba płacić podwójne składki. Po zmianach zakład ubezpieczeń zostanie zobowiązany, by przesłać klientom, najpóźniej na 14 dni przed końcem ubezpieczenia, informację z propozycją ubezpieczenia na kolejny okres wraz z wysokością składki, jaka miałaby obowiązywać.

W przypadku sprzedaży pojazdu, umowa ubezpieczenia jego wcześniejszego posiadacza nie będzie mogła być automatycznie odnowiona. Dzięki temu klienci nie będą wpadać w pułapkę wielokrotnego odnawiania się starych umów.

Projekt doprecyzował, że przy wypowiedzeniu ubezpieczenia obowiązkowego drogą pocztową, za datę wypowiedzenia będzie się uważało datę stempla pocztowego. Klient zawierający umowę OC w formie elektronicznej będzie mógł wydrukować potwierdzenie jej zawarcia i okazywać je jako dowód posiadanego ubezpieczenia.

Zmieniony ma być sposób zwrotu składki ubezpieczeń obowiązkowych. Ma on przysługiwać za każdy dzień niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej, a nie - jak obecnie - za każdy pełny miesiąc. Wysokość opłat za niespełnienie obowiązku ubezpieczeniowego ma być uzależniona od wielokrotności minimalnego wynagrodzenia, a nie kursu euro. Kara za brak OC na auto osobowe ma stanowić równowartość dwukrotności płacy minimalnej, na samochód ciężarowy i autobus - trzykrotności, na pozostałe pojazdy - jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia.

Natomiast negatywną opinię uzyskała m.in. poprawka, która dotyczy możliwości podwyższenia w określonych okolicznościach przez zakład ubezpieczenia składki ubezpieczeniowej. Zgodnie jej treścią zakład mógłby wezwać do zapłaty podwyższonej składki "niezwłocznie, nie później niż do końca trwania umowy ubezpieczenia". Autorzy zapisu zapewniali, że poprawka ma charakter prokonsumencki, bo w aktualnym zapisie ubezpieczyciel może wezwać klienta do zapłaty bez ograniczeń czasowych.

Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r.

(PAP)

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA