REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ścisła definicja nieznacznej ilości narkotyków - niewskazana

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tworzenie ścisłej definicji określającej małe ilości narkotyków na użytek osoby zatrzymanej jest niewskazane, wiele zależy od decyzji specjalistów i oceny każdego przypadku - uznali uczestnicy debaty poświęconej zwalczaniu przestępstw narkotykowych.

W dyskusji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, poświęconej praktyce zwalczania przestępstw narkotykowych, udział wzięło kilkudziesięciu sędziów, prokuratorów oraz policjantów z całego kraju. O doświadczeniach zagranicznych mówili przedstawiciele wymiarów sprawiedliwości Wielkiej Brytanii, Portugalii i Szwajcarii.

REKLAMA

"Polskie prawo karne jest obecnie, obok bułgarskiego i słowackiego, jednym z najbardziej restrykcyjnych, jeśli chodzi o ściganie osób uzależnionych posiadających niewielkie ilości narkotyków; nowelizacja, która już wkrótce zacznie obowiązywać, w pewnym stopniu zmieni tą sytuację" - oceniła Katarzyna Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej Open Society Foundations - jednego z organizatorów debaty. Dodała, że celem dyskusji jest przygotowanie przedstawicieli polskiego wymiaru sprawiedliwości do tych zmian.

W początkach grudnia tego roku wejdzie w życie uchwalona ponad pół roku temu znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Według tych zmian, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadki, gdy dana osoba ma nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

Ponadto, gdy osoba uzależniona podda się leczeniu, prokurator będzie mógł wobec niej zawiesić postępowanie, jeśli nie zagraża jej kara wyższa niż do pięciu lat więzienia. Na mocy nowelizacji podniesiono natomiast maksymalne wymiary możliwej kary za posiadanie i wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających.

REKLAMA

"Jesteśmy przygotowani na tę nowelizację i na dokonywanie ocen, z kim wymiar sprawiedliwości ma do czynienia, jeśli chodzi o osoby zatrzymane" - powiedziała PAP koordynator ministra sprawiedliwości ds. krajowego programu przeciwdziałania narkomanii Barbara Wilamowska. Dodała, że decydowanie, czy zatrzymany jest użytkownikiem, czy dilerem, nie powinno należeć tylko do organów ścigania. "Ciężar oceny będzie spoczywał też na specjaliście terapii uzależnień" - powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wilamowska wskazała na jeden z przepisów znowelizowanej ustawy mówiący, iż jeżeli zachodzą wątpliwości, czy sprawca jest osobą uzależnioną, prokurator zarządza zebranie informacji przez specjalistę terapii uzależnień na temat używania przez oskarżonego środków odurzających lub substancji psychotropowych. "Nie ma problemu z zapewnieniem dostępu do specjalistów i terapeutów, przygotowywane jest odpowiednie rozporządzenie, planujemy, że w ciągu 48 godzin specjalista powinien wydać opinię w sprawie zatrzymanej osoby" - zaznaczyła.

Przedstawiciel Lizbońskiej Komisji Odwodzenia, Nuno Capaz, mówiąc o doświadczeniach portugalskich wskazał, iż w jego kraju opracowano specjalną tabelę określającą "nieznaczne ilości narkotyków". Według tych uregulowań jest to na przykład 25 gramów marihuany, dwa gramy kokainy lub jeden gram heroiny. "Tabela nie jest jednak wiążąca, wiele zależy od oceny konkretnego przypadku" - dodał. Portugalia 10 lat temu zniosła karalność posiadania narkotyków - osoby posiadające narkotyki, ale nie handlujące nimi, trafiają przed tzw. komisje odwodzenia, złożone z terapeutów, prawników i pracowników społecznych.

"Dyskusja odnośnie nieznacznych ilości narkotyków toczy się w całej Szwajcarii, w kantonie Sankt Gallen to pięć gram, jeśli chodzi o konopie, ale nie twierdzimy, że to wartość idealna i ostateczna" - mówił z kolei Ralph Hurni z tamtejszej policji.

Ostatnie zmiany w polskiej ustawie wywołały kontrowersje wśród polityków - krytykowały je PiS i PJN uznając, że de facto wprowadzają one legalizację posiadania narkotyków. Ministerstwo Sprawiedliwości, które było autorem projektu, podczas sejmowych dyskusji dowodziło, że głównym celem nowelizacji jest skuteczniejsze zwalczanie przestępczości narkotykowej - ściganie dilerów wprowadzających narkotyki do obrotu, a nie skazywanie osób uzależnionych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy nauczyciel może przejść w stan nieczynny?

W jakiej sytuacji nauczyciel może przejść w stan nieczynny? Czy dyrektor może samodzielnie podjąć taką decyzję wobec nauczyciela?

Tusk zapowiada rewolucję: uprościmy podatki i prowadzenie biznesu w Polsce

Podczas piątkowej konferencji prasowej, poprzedzającej posiedzenie rządu, premier Donald Tusk zapowiedział szeroko zakrojone działania mające na celu uproszczenie prowadzenia biznesu w Polsce, w tym gruntowną reformę systemu podatkowego. Jego słowa, pełne determinacji i świadomości skali wyzwań, padły w momencie, gdy polscy przedsiębiorcy coraz częściej apelują o zmniejszenie biurokratycznego ciężaru i stabilność regulacyjną.

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają?

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają? Prawdopodobnie tak. Ministerstwo Finansów przygotowuje gruntowną nowelizację przepisów regulujących polski rynek kapitałowy. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy (numer UC105), który ma na celu zmianę kluczowych aktów prawnych: ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Masz orzeczenie o niepełnosprawności? Co oznaczają symbole 01-U, 02-P, 03-L, 04-O, 05-R, 06-E, 07-S, 08-T, 09-M, 10-N, 11-I lub 12-C? Sprawdź, jakie ulgi i świadczenia Ci przysługują

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i zastanawiasz się, co oznacza symbol np. 02-P, 11-I, 12-C albo inny z katalogu? W 2025 roku każdy z tych symboli może dawać konkretne ulgi, świadczenia i przywileje, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, jak odczytać symbole przyczyny niepełnosprawności oraz co Ci przysługuje z ZUS, MOPS i PFRON. To nie tylko formalność, to konkretna pomoc.

REKLAMA

Gra w zagranicznym kasynie online: legalność, podatki i ryzyko utraty wygranej

W dobie globalizacji i rosnącej popularności internetowego hazardu wiele osób z Polski decyduje się na grę w zagranicznych kasynach online. Kuszące wygrane i łatwy dostęp to jednak tylko pozory – brak znajomości przepisów może kosztować cię nie tylko grzywnę, ale również całą wypłatę. Sprawdź, kiedy gra jest legalna, kiedy zapłacisz podatek, a kiedy... stracisz wszystko.

Dla tysięcy pracowników z ZUSu pieniądze wstecz: zasiłki, renty, odszkodowania. Resort zdrowia już ma przepisy

Rak jako choroba zawodowa i odszkodowania z ZUS? Prawdopodobnie tak, bo resor zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących chorób zawodowych, które znacząco zwiększą ochronę pracowników narażonych na działanie pewnych szkodliwych dla ich zdrowia czynników. Ta nowelizacja otwiera drogę byłym i obecnym pracownikom do ubiegania się o nowe świadczenia, takie jak odszkodowania i renty, w przypadku zdiagnozowania tych nowotworów w związku z wykonywaną w przeszłości pracą.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Dzięki nowym regulacjom w blokach będzie ciszej?

Od niemal roku obowiązują nowe przepisy dotyczące akustyki w budowanych domach i lokalach. Przyglądamy się tym regulacjom, które są rzadko opisywane.

REKLAMA

Cierpisz na niedosłuch? Sprawdź, czy należy Ci się orzeczenie o niepełnosprawności i renta

Cierpisz na niedosłuch i zastanawiasz się, czy należy Ci się orzeczenie o niepełnosprawności lub renta z ZUS? Dowiedz się, czym różni się niedosłuch przewodzeniowy, odbiorczy, jednostronny i centralny. Co daje orzeczenie o niepełnosprawności i jak dostać rentę na niedosłuch? Ile ona wynosi w 2025 roku i jakie wsparcie przysługuje dzieciom z niedosłuchem. Dowiedz się, jakie dokumenty przygotować i kiedy komisja ZUS uznaje trwały ubytek słuchu za niezdolność do pracy.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

REKLAMA