REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy o egzaminie notarialnym są zgodne z konstytucją

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasady dopuszczenia do egzaminu notarialnego oraz formy jego zdawania są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Krajowej Rady Notarialnej (KRN), w którym Rada kwestionowała rozwiązania zawarte w ustawie - Prawo o notariacie.

Po pierwsze, chodziło o możliwość zdawania egzaminu notarialnego przez osoby, które nie odbyły aplikacji notarialnej. Możliwość taką daje art. 12 § 2 pkt 3 ustawy. Warunek jest tylko taki, by po ukończeniu wyższych studiów prawniczych, przez co najmniej pięć lat, kandydat na notariusza praktykował w kancelarii notarialnej, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

REKLAMA

KRN argumentowała, że przepis ten nie spełnia wymogów konstytucji. Z art. 17 ust. 1 konstytucji wynika bowiem, że Krajowa Rada Notarialna jako samorząd zawodowy sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu notariusza "w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony".

Rada zwracała też uwagę na to, że nie ma żadnej możliwości sprawdzenia, w jakim faktycznie wymiarze czasu kandydat na notariusza praktykował w kancelarii notarialnej na podstawie umowy cywilnoprawnej, na przykład umowy zlecenia. To również powoduje, że samorząd zawodowy nie może sprawować pieczy nad tymi osobami w rozumieniu art. 17 ust. 1 konstytucji.

Kwestionowane przepisy "nie są dotknięte na tyle poważną wadą, która wymagałaby ingerencji w postaci stwierdzenia ich niekonstytucyjności" - stwierdził w środę Trybunał Konstytucyjny (sygn. K 1/10).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał dodał, że jeśli umowa cywilnoprawna, na przykład umowa zlecenia, nie wskazuje na wymiar czasu, w jakim kandydat na notariusza zdobywał doświadczenie w kancelarii notarialnej, to przewodniczący komisji kwalifikacyjnej wzywa do usunięcia braku formalnego wniosku o dopuszczenie do egzaminu notarialnego (w trybie art. 64 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego).

REKLAMA

Przy tym - jak dodał TK - umowa cywilnoprawna nie jest jedynym dowodem potwierdzającym odpowiednie doświadczenie zawodowe. "Przedłożenie odpowiedniego zaświadczenia wystawionego przez notariusza również będzie spełnieniem ustawowego wymogu przedłożenia dokumentu potwierdzającego co najmniej pięcioletnią praktykę w zawodzie" - stwierdził Trybunał.

Drugie zastrzeżenie Krajowej Rady Notarialnej dotyczyło tego, że ustawodawca zrezygnował z ustnej formy egzaminu notarialnego i poprzestał jedynie na egzaminie pisemnym (art. 74 § 4 ustawy). Zdaniem KRN, rodzi to ryzyko dopuszczania do zawodu notariusza osób, które nie będą wykonywać zawodu w sposób prawidłowy. Tymczasem - jak przekonywała Rada - samorząd notarialny powinien mieć możliwość "chociażby elementarnego weryfikowania podstawowych umiejętności leksykalnych osób zdających egzamin, zwłaszcza tych, które nie odbywały wcześniej aplikacji notarialnej."

Również i w tym zakresie Trybunał nie dopatrzył się naruszenia konstytucji. "Forma egzaminu notarialnego (pisemna, ustna) nie mieści się w zakresie normowania art. 17 ust. 1 konstytucji" - stwierdził.

"Pominięcie części ustnej egzaminu notarialnego jest świadomym wyborem prawodawcy. Ustawodawca działał w zakresie przysługującej mu swobody, realizując obowiązek zgodności z konstytucją wprowadzonych rozwiązań poprzez zapewnienie odpowiedniego wpływu samorządu zawodowego na treść i przebieg egzaminu notarialnego" - napisano w komunikacie wydanym po rozprawie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd znalazł sposób na likwidację emerytur groszowych, kto skorzysta na zmianie zasad wypłaty świadczeń z ZUS

Coraz więcej osób, bo setki tysięcy a liczba nieustannie rośnie, otrzymuje z ZUS co miesiąc emeryturę w wysokości kilkuset złotych. Niekiedy jest to jeszcze mniej, bo nawet kilka złotych. Nie bez powodu emerytury te określane są mianem emerytur groszowych.

Orzeczenie o niepełnosprawności a ulga rehabilitacyjna – jakie zasady obowiązują?

Jeżeli masz ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub utrzymujesz osobę niepełnosprawną, możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć od podatku wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem, od adaptacji mieszkania, aż po turnusy rehabilitacyjne, zabiegi leczniczo‑rehabilitacyjne czy opiekę pielęgniarską w domu. Zastanawiasz się, jak obliczyć ulgę rehabilitacyjną, ile wynosi limit na leki i artykuły higieniczne albo jakie dokumenty będą potrzebne do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej? Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić PIT/O, by maksymalnie wykorzystać swoje prawo do odliczenia i obniżyć podatek!

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

REKLAMA

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

ZUS ogłosił 7 ważnych zmian dla emerytów od 1 sierpnia 2025!

Sierpień 2025 roku przynosi różne zmiany w świadczeniach emerytalnych - niektóre z nich to działania planowanie, inne to trwające procesy. ZUS informuje o siedmiu zmianach, które mają ułatwić życie seniorom - od nowych zasad wypłat emerytur, aż po projekty ustaw zwiększające realne dochody emerytów. Każda z tych zmian może znacząco wpłynąć na budżet seniorów. Sprawdź, co się zmienia od 1 sierpnia 2025 i jak to może Cię dotyczyć.

ZUS renta wdowia 2025: prawie 90 000 odrzuconych wniosków. Jak prawidłowo złożyć wniosek o rentę wdowią?

Renta wdowia z ZUS to świadczenie, na które wdowy i wdowcy czekali z niecierpliwością. Program ten ruszył od 1 lipca 2025 roku. Jednak do tej pory około 90 000 wniosków o rentę wdowią zostało odrzuconych. Jeśli zastanawiasz się, kto może składać wniosek o rentę wdowią, komu przysługuje renta wdowia i jak poprawnie wypełnić formularz, ten artykuł jest dla Ciebie. Wyjaśniamy, jakie warunki musi spełnić zainteresowany, jakie pułapki czyhają przy składaniu wniosku o rentę wdowią i jak uniknąć najczęstszych błędów, by otrzymać ten dodatek.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Zmiany w harmonogramie wypłat emerytur w sierpniu 2025. ZUS podał nowe terminy. Niektórzy dostaną pieniądze szybciej!

W sierpniu 2025 roku ZUS wprowadza modyfikacje w harmonogramie wypłat emerytur, które wpłyną na setki tysięcy seniorów w całej Polsce. Powodem tych zmian jest zbieżność terminów wypłat z drugim weekendem sierpnia oraz Świętem Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia. Oto szczegóły.

Wakacje z biurem podróży: co robić, gdy urlop zamienia się w walkę o zwrot pieniędzy?

Coraz więcej Polaków wybiera wakacje zorganizowane przez biura podróży. Choć taka forma wypoczynku daje komfort i oszczędność czasu, niesie też ryzyko rozczarowania. Sprawdź, co zrobić, gdy Twoje wakacje zostaną odwołane, standard hotelu nie zgadza się z ofertą lub firma ogłosi niewypłacalność.

REKLAMA