REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołany komornik może nie dostać opłat za wykonaną pracę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przepis, który odwołanemu komornikowi nie przyznaje ustalonych przez niego opłat egzekucyjnych, jest zgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Przyznał, że może to być krzywdzące dla odwołanego komornika, ale nie każda egzekucja musi przynosić zysk.

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał we wtorek skargę Zygmunta W., byłego komornika przy jednym z sądów rejonowych. W związku z jego przejściem na emeryturę, funkcję po nim objęła komornik Małgorzata B. Przed odejściem z urzędu Zygmunt W. wydał postanowienie w przedmiocie ustalenia kosztów postępowania. Postanowienie to uprawomocniło się po objęciu kancelarii przez Małgorzatę B. Gdy komornik odmówiła zapłaty na rzecz Zygmunta W. ustalonych opłat, ten wystąpił z pozwem o zapłatę.

REKLAMA

Sąd rejonowy oddalił powództwo byłego komornika. Wskazał, że art. 63 ust. 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji wyraźnie stanowi, że odwołanemu komornikowi należą się opłaty ustalone prawomocnie przed jego odwołaniem. Ponieważ w tej sprawie postanowienie stało się prawomocne dopiero po odwołaniu Zygmunta W., to jego roszczenie o żądanie zapłaty jest bezpodstawne - stwierdził sąd.

Były komornik złożył apelację, ale sąd okręgowy ją oddalił. Zygmunt W. złożył więc skargę do TK, kwestionując zgodność art. 63 ust. 5 ustawy z konstytucją. Argumentował, że w świetle tego przepisu komornik obejmujący kancelarię otrzyma opłaty za czynności, których nie wykonał, natomiast jego poprzednik nie tylko nie otrzyma opłat za wykonaną pracę, ale nie dostanie nawet zwrotu kosztów, jakie poniósł w związku z wykonanymi czynnościami.

We wtorkowym wyroku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 63 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji jest zgodny z konstytucją w zakresie, w jakim nie przyznaje odwołanemu komornikowi ustalonych przez niego opłat.

REKLAMA

Trybunał uznał, że choć przyjęte rozwiązanie może być w pewnych okolicznościach krzywdzące dla odwołanego komornika, to jednak powinno być oceniane w szerszym kontekście funkcjonowania i finansowania egzekucji sądowej. "Dochodem komornika jest nadwyżka opłat nad kosztami działalności egzekucyjnej w danym miesiącu, a nie nadwyżka opłaty egzekucyjnej nad kosztami postępowania egzekucyjnego w konkretnej sprawie" - zauważył Trybunał. "Ustawa nie zakłada, że każde jednostkowe postępowanie egzekucyjne musi przynosić komornikowi zysk" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał orzekł ponadto, że chybiony jest zarzut bezpodstawnego zróżnicowania sytuacji prawnej odwołanego i nowo powołanego komornika, bo prawo każdego komornika do opłaty egzekucyjnej jest ukształtowane identycznie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje z biurem podróży: co robić, gdy urlop zamienia się w walkę o zwrot pieniędzy?

Coraz więcej Polaków wybiera wakacje zorganizowane przez biura podróży. Choć taka forma wypoczynku daje komfort i oszczędność czasu, niesie też ryzyko rozczarowania. Sprawdź, co zrobić, gdy Twoje wakacje zostaną odwołane, standard hotelu nie zgadza się z ofertą lub firma ogłosi niewypłacalność.

Spółka partnerska w Wielkiej Brytanii jako alternatywa dla spółki limited

Wielka Brytania od lat przyciąga przedsiębiorców z całego świata nie tylko stabilnym systemem prawnym, ale również elastycznością form prowadzenia działalności gospodarczej. Choć najczęściej wybieraną strukturą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd), coraz więcej inwestorów interesuje się również mniej znaną, lecz bardzo atrakcyjną formą - spółką partnerską typu Limited Partnership (LP). Dla wielu może ona stanowić interesującą alternatywę - szczególnie w kontekście międzynarodowej optymalizacji podatkowej i działań inwestycyjnych.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Jak i kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku?

Zastanawiasz się, jak i kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku? W naszym przewodniku podpowiadamy, w którym miesiącu złożenie wniosku może przynieść największe korzyści, od automatycznej waloryzacji w marcu, przez bonusową "trzynastkę", po uwzględnienie czerwca w kalkulacji składek. Sprawdzamy, kiedy opłaca się przejść na emeryturę w 2025 roku. Jakie progi stażu i wieku trzeba spełnić, oraz jakie szanse daje ewentualne odroczenie wypłaty nawet o kilka lat? Przeczytaj dalej, by dowiedzieć się, kiedy przejść na emeryturę w 2025 r., aby zwiększyć swoje świadczenie.

REKLAMA

Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Pies na plaży? Ratownicy MOPR ostrzegają

Ratownicy przypominają, że psy i inne zwierzęta nie mają wstępu na mazurskie plaże pilnowane przez MOPR.

Energooszczędność, retencja, fotowoltaika. Jakie proekologiczne rozwiązania stosują deweloperzy w nowych projektach?

Jakie działania proekologiczne są obecnie stosowane w nowych projektach deweloperów? W jaki sposób wdrażanie ekologicznych rozwiązań wpływa na koszty zakupu mieszkań? Czy klienci przywiązują wagę do aspektów środowiskowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Jak ustalać progi dochodowe uprawniające do świadczeń z ZFŚS?

Czy przepisy określają sposób ustalania progów dochodowych na potrzeby ustalania wysokości świadczeń socjalnych? Prezentujemy najważniejsze zasady na praktycznym przykładzie.

REKLAMA

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla wszystkich balkonów w budynkach wielorodzinnych – co piąty Polak popiera taką zmianę. Czy właściciele mieszkań będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni?

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, że wszyscy właściciele nieruchomości z otwartymi balkonami (a więc nie balkonami typu loggia) zostaną zobligowani do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla balkonu, jeżeli mieszkanie znajduje się w budynku wielorodzinnym. Czy taka zmiana rzeczywiście jest planowana przez ustawodawcę i co na jej temat sądzą Polacy?

PIP z nowymi kompetencjami. Reformę zaplanowano na 2026 rok

Możliwość pozyskiwania danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i prowadzenia zdalnych kontroli - to najważniejsze uprawnienia, jakie uzyska Państwowa Inspekcja Pracy. Czy deregulacja wpłynie na ograniczenie liczby kontroli?

REKLAMA