REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działkowcy chcą bronić ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

REKLAMA

Polski Związek Działkowców będzie bronił ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, która została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiadają przedstawiciele związku. Ma to być główne zadanie władz, które mają zostać wybrane na nową kadencję.

W Warszawie w dniach 16-17 grudnia br. odbywa się IX Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców (PZD). W programie jest m.in. wybór nowych władz związku, uchwalony ma być też program na lata 2012-2015.

REKLAMA

"Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 2005 r. zapewnia działkowcom szereg fundamentalnych praw, dzięki którym mogą bezpiecznie korzystać ze swoich działek" - powiedział prezes PZD Eugeniusz Kondracki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Zgodnie z przepisami ustawy wszystkie ogrody działkowe w Polsce oraz ich użytkownicy muszą należeć do PZD. W myśl przepisów prawo do gruntów jest przypisane nie samym działkowcom, tylko związkowi. Gdy m.in. władze gminne lub wojewódzkie chcą zlikwidować ogródek, bo na przykład zamierzają tam zbudować drogę, muszą uzyskać zgodę związku. Nawet sami działkowcy nie mogą bez zgody PZD dysponować swoimi działkami. Nawet wtedy, gdy chcą przekazać działkę dzieciom lub krewnym, muszą mieć na to zgodę związku.

To właśnie był jeden z głównych powodów, dla których profesor Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego, zaskarżył w ub.r. całą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W uzasadnieniu argumentował, że ustawa nie chroni prawa własności samych działkowców, ogranicza je samorządom i Skarbowi Państwa oraz "przymusza obywateli do zaspokajania ich potrzeb w ramach odgórnie tworzonej korporacji o uprzywilejowanym statusie prawnym".

REKLAMA

Związek odebrał zaskarżenie ustawy jako zamach na działki i sam związek. "Chodzi o to, że działkowcy mają w posiadaniu bardzo atrakcyjne grunty w miastach. Stawką w tej walce są 44 tys. hektarów bardzo cennej ziemi" - powiedział PAP w piątek Kondracki. Dodał, że związek reprezentuje prawie pięć milionów ogrodów, z których korzysta blisko milion rodzin. W związku z rozwijającym się w Europie i Polsce kryzysem znaczenie ekonomiczne działek zyskuje na znaczeniu - przekonywał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większość ogródków działkowych w Polsce znajduje się w miastach. Najchętniej korzystają z nich mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, np. Warszawy, Katowic, Wrocławia, Szczecina, Gdańska, Poznania, Łodzi czy Krakowa.

Stanowisko PZD popiera Międzynarodowe Biuro Ogrodów Działkowych z siedzibą w Luksemburgu, które skupia 15 narodowych związków zrzeszających ponad 3 mln działkowców.

Polski Związek Działkowców jest pozarządową organizacją społeczną. Działa w oparciu o ustawę z lipca 2005 roku o rodzinnych ogrodach działkowych. Zarządza prawie 5 tys. rodzinnych ogrodów działkowych. 38 tys. hektarów zajętych przez działki leży w miastach. Związek zrzesza blisko 965 tys. osób.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA