REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPO chce, by banki miały pełnomocników ds. osób starszych

Subskrybuj nas na Youtube
© gilles lougassi - Fotolia.com
© gilles lougassi - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz zapowiedziała, że wystąpi do Związku Banków Polskich, by zarekomendował bankom powołanie pełnomocników ds. osób w podeszłym wieku. RPO chce też wprowadzenia certyfikatów dla banków przyjaznych takim osobom.

Lipowicz poinformowała o swojej inicjatywie podczas poniedziałkowej debaty pt. "Osoby starsze jako konsumenci na rynku usług bankowych". Jej zdaniem posiadanie pełnomocnika ds. osób starszych (powyżej 70-tego roku życia) przez banki powinno być elementem dobrych praktyk bankowych. "Pozwoliłoby to na spersonalizowanie relacji, które stały się zbyt anonimowe" - dodała.

Lipowicz powiedziała, że rocznie do RPO trafia ok. 400 skarg dotyczących dyskryminacji osób starszych przez banki. Poinformowała, że od studentów, którzy mieli praktyki w bankach, dowiedziała się, iż są banki, w których pracowników zachęca się do "wciskania osobom starszym produktów finansowych, na które te osoby nie stać".

Według niej zdarzają się przypadki samobójstw osób po 80. roku życia, które wpadły w pułapkę kredytową, ponieważ "wróciły z supermarketu z kredytem".

Lipowicz dodała, że wystąpi też do organizacji zrzeszających seniorów z inicjatywą utworzenia koalicji, która będzie przyznawała bankom np. certyfikat instytucji przyjaznej osobom starszym. Dokument taki informowałby klientów na przykład o tym, że w danej placówce jest specjalne stanowisko, które obsługuje osoby w podeszłym wieku; jest też wieszak, na którym można powiesić ubranie; osoby starsze mogą siedzieć podczas rozmowy z pracownikiem banku.

Zwróciła uwagę, że osób w podeszłym wieku jest w Polsce coraz więcej, ponieważ coraz dłużej żyjemy, tymczasem "państwo i instytucje gospodarcze jest ślepe na tych ludzi".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z przedstawionych podczas konferencji wyników badań pt. "Wykluczenie osób starszych na rynku bankowym" przeprowadzonych przez studentów socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że osoby po 50. roku życia narzekają, iż są traktowane przez banki jak klienci drugiej kategorii. Zwracają m.in. uwagę, że w placówkach bankowych jest za gorąco, przy czym brakuje wieszaków na okrycia wierzchnie; ponadto umowy są pisane małą czcionką.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział, że wszystkie uwagi wobec banków zostaną im zaprezentowane. "Będziemy dyskutować, jak możemy się z tym zmierzyć, bo to leży w naszym interesie" - zadeklarował.

"Są różni seniorzy i są różne banki. Trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do uogólnień" - zastrzegł. Poinformował, że w Polsce działa 650 banków, które mają 15 tys. placówek, więc każdy - jak mówił - ma wybór.

"Banki konkurują między sobą i dostosowują ofertę, ale są restrykcyjnie regulowane i restrykcyjnie nadzorowane" - powiedział Pietraszkiewicz. Przyznał, że umowy są coraz bardziej obszerne, ale to wynika z narzuconych bankom nadmiernych regulacji. Wyjaśnił, że z nadmiaru regulacji wynikają też częste zmiany regulaminów. Szef ZBP zapewnił, że ostatnich latach w bankach - z nielicznymi wyjątkami - nie ma umów z drobnym drukiem.

Obecny na konferencji senator Kazimierz Kutz (83 lata) powiedział, że banki powinny wyjść z inicjatywą wobec ludzi starych, którzy czują się bezbronni. "Przyciągnięcie tej grupy ludności może być świetną reklamą dla banku" - mówił.

Prezes Federacji Konsumentów Kamil Pluskwa-Dąbrowski poinformował, że w zeszłym roku na 130 tys. zgłoszeń konsumentów jedna czwarta dotyczyła usług finansowych, w tym 40 proc. pochodziło od osób starszych. Ze skarg wynika m.in., że pracownicy banków posługują się w rozmowach z osobami w podeszłym wieku niezrozumiałym językiem, proponują im usługi, których oni nie oczekują, a umowy i regulaminy są pisane zbyt drobnym drukiem.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

REKLAMA

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Przelałeś pieniądze na złe konto? Liczy się każda minuta – zobacz, jak je odzyskać!

Jedna pomyłka, a Twoje pieniądze lądują u nieznajomego. Co wtedy? Zaskakująco wiele zależy od Twojej reakcji. Dowiedz się, jak szybko działać, by odzyskać środki – i jak uniknąć podobnych błędów na przyszłość.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

Wieczór Wyborczy DGP Infor. Druga tura: Trzaskowski vs. Nawrocki [NA ŻYWO]

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna. Transmisja rozpocznie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r. o godz. 20:50.

REKLAMA