REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Starostowie dostaną więcej czasu na spisanie nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd chce, by starostowie powiatów mieli czas do połowy maja 2013 roku na uzupełnienie niekompletnego dziś wykazu nieruchomości należących do Skarbu Państwa i samorządów. W tym celu przyjął projekt ustawy przedłużający dotychczasowe terminy.

Chodzi o zmianę ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa ta weszła w życie 19 listopada 2007 r. i nałożyła na starostów obowiązek utworzenia wykazów nieruchomości państwowych i samorządowych na poziomie powiatowym.

REKLAMA

Początkowo dano starostom na to tylko sześć miesięcy, potem po protestach samorządowców Sejm wydłużył ten termin do 18 miesięcy. Starostowie zaczęli tworzyć i uzupełniać wykazy, ale nadal nie można powiedzieć, że obejmują one wszystkie nieruchomości należące do państwa i do samorządów. To z kolei utrudnia w pełni skuteczne przeprowadzenie akcji ujawniania prawa własności tych nieruchomości w księgach wieczystych.

Dlatego w przyjętym we wtorek projekcie rząd proponuje nowy końcowy termin uzupełniania przez starostów wykazów nieruchomości państwowych i samorządowych. Starostowie mieliby 66 miesięcy, czyli 5,5 roku (liczonych od 19 listopada 2007 r.) na to, by uzupełnić niekompletny wykaz i przekazać go wojewodom, marszałkom województw, wójtom, burmistrzom i prezydentom miast oraz innym organom reprezentującym Skarb Państwa. Wszyscy oni z kolei mieliby obowiązek współpracy ze starostami.

Do 72 miesięcy, czyli sześciu lat (licząc od 19 listopada 2007 r.), zostałby wydłużony termin na złożenie w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Nowe uprawnienia zyskaliby wojewodowie. Mogliby oni żądać od starostów uzupełnienia wykazu. Wojewodowie kontrolowaliby również składanie w sądach wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego, a także składanie wniosków o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez Skarb Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raz w roku minister administracji i cyfryzacji przedstawiałby rządowi informację o uaktualnionym zestawieniu zbiorczym. Na podstawie tego zestawienia główny geodeta kraju musiałby sporządzić do końca 2015 r. wykaz nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, dla których nie złożono wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności - informuje w komunikacie CIR.

Projekt trafi teraz do parlamentu. Ustawa, po jej uchwaleniu i podpisaniu przez prezydenta, miałaby wejść w życie po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

7 kroków, by dostać orzeczenie o niepełnosprawności. Co daje w 2025 roku? Ulgi, dodatki i pomoc z ZUS

Czy codzienne funkcjonowanie sprawia Ci trudność z powodu problemów zdrowotnych? Czy szukasz wsparcia, które realnie poprawi jakość Twojego życia i otworzy drzwi do nowych możliwości? Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w Polsce to nie tylko dokument, to dostęp do szeregu udogodnień, ulg i świadczeń, które mają na celu realne wsparcie osób zmagających się z różnymi schorzeniami i ograniczeniami funkcjonalnymi. Dlatego warto wiedzieć, jak krok po kroku uzyskać orzeczenie i z jakich benefitów można skorzystać. Ten artykuł przeprowadzi Cię przez cały proces i przedstawi najważniejsze informacje dotyczące ulg, dodatków oraz pomocy dla niepełnosprawnych. Nie pozwól, aby biurokracja Cię zniechęciła, dowiedz się, jak działać skutecznie!

REKLAMA

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści

Powstał bardzo ciekawy raport zawierający informacje dotyczące tego, że: DANE W HANDLU SĄ CORAZ MOCNIEJSZĄ „WALUTĄ”. Jak to możliwe? Okazuje się, że Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści.

"Nie jest pan niezdolny do pracy" – orzekł lekarz orzecznik ZUS? Sprawdź, jak się skutecznie odwołać i nie stracić renty

"Nie jest pan niezdolny do pracy", co oznacza taka decyzja lekarza orzecznika ZUS? Czy rzeczywiście zamyka Ci drogę do renty lub innych świadczeń? Czy można się od niej odwołać, a jeśli tak to w jakim terminie? Co zrobić, jeśli decyzja jest niezgodna z dokumentacją medyczną? Podpowiadamy też, jak napisać skuteczny sprzeciw i zawalczyć o swoje prawa w 2025 roku.

420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

REKLAMA

Wypłata 14. emerytury już we wrześniu 2025. Ile wyniesie czternastka brutto i netto? Oto kwoty

Projekt Ministerstwa Pracy dotyczący harmonogramu wypłat czternastej emerytury został już zamieszczony w wykazie prac rządu. Zgodnie z rozporządzeniem, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci świadczenie w terminie, który jest już znany seniorom. Jaki to termin? Oto szczegóły.

800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy wejdzie?

Pojawiają się kolejne głosy i wiadomości od Czytelników w sprawie tzw. dodatku emerytalnego (czy nawet przedemerytalnego) z tytułu wychowania dziecka. Miałoby to być tzw. 800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy taka regulacja wejdzie w życie? Czekamy na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP.

REKLAMA