REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Notariusze: deregulacja niesie podobne zagrożenia jak parabanki

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy deregulacyjnej dotyczący notariuszy niesie podobne zagrożenia jak te, które dały znać o sobie w sprawie parabanków - przestrzega Krajowa Rada Notarialna w liście do marszałków Sejmu i Senatu oraz szefów klubów parlamentarnych.

Prezes KRN Tomasz Janik apeluje w piśmie do parlamentarzystów o współpracę z samorządem notariuszy w nowelizowaniu przepisów ich dotyczących.

REKLAMA

Resort sprawiedliwości w projekcie ustawy deregulacyjnej dotyczącym notariuszy proponuje "uelastycznienie" warunków powołania na notariusza dla osób wykonujących inne zawody prawnicze. Z wymogów odbycia aplikacji notarialnej, złożenia egzaminu notarialnego i minimalnego okresu dwóch lat pracy jako asesora notarialnego miałyby zostać zwolnieni wykonujący co najmniej trzy lata zawód komornika - o ile są prawnikami, a adwokaci, radcy prawni (także z Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa) chcąc zostać notariuszami nie musieliby się już legitymować 3-letnią praktyką. Aplikacja notarialna trwałaby nie 2,5 roku - jak obecnie, lecz dwa lata.

"W aferze parabanków zawiodło państwo, które pozwalało na ich działanie i w porę nie ostrzegło nieświadomych zagrożeń obywateli. Dlatego też, aby w przyszłości nie poczyniono nam zarzutu, że nie zwracaliśmy uwagi na ułomność proponowanych zmian w Prawie o notariacie, już na etapie procesu legislacyjnego zwracamy się do Pani Marszałek i wskazujemy, jak niebezpiecznym dla gwarancji obrotu prawnego jest projekt ustawy, który może niedługo trafić pod obrady Sejmu" - napisał Janik w liście do Kopacz.

Jego zdaniem analiza projektowanych zmian z tzw. ustawy deregulacyjnej prowadzi do stwierdzenia, że zapisy te "pod pozorem zwiększenia dostępu do zawodu tak naprawdę spowodują demontaż rzetelnego działania tej instytucji zaufania publicznego".

REKLAMA

"W konsekwencji obniży to zaufanie obywateli do instytucji państwa w tak ważnych dla każdego sprawach, bo dotyczących majątków, spraw spadkowych, przedsiębiorstw rodzinnych itp. Zauważyć przy tym należy, że proponowane zmiany w prawie dotyczą nie tylko działania instytucji zaufania publicznego jaką jest notariat, lecz w istocie dotyczą milionów osób i firm korzystających z usług polskiego notariatu, wykonującego władzę publiczną i występującego jako gwarant bezpieczeństwa obrotu oraz rzetelności - działającego de facto w imieniu państwa" - uważają rejenci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak mówi rzeczniczka KRN Joanna Greguła, politycy powinni zdać sobie sprawę, że obecnie polski notariat jest jednym z najbezpieczniejszych w Europie. "Wynika to głównie z bardzo dobrego przygotowania merytorycznego i doświadczenia osób wykonujących ten zawód. Jeśli skrócimy czas kształcenia młodych notariuszy i całkowicie zrezygnujemy z asesury, co proponuje obecnie minister Jarosław Gowin, do zawodu trafią ludzie bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego i praktycznego" - uważa.

Resort sprawiedliwości - uzasadniając zmiany w dostępie do zawodów prawniczych - wielokrotnie powtarzał, że nie ma przeszkód, aby zawody te uprawiały osoby profesjonalnie do tego przygotowane, po studiach prawniczych. Okres dwóch lat aplikacji (tyle mają trwać aplikacje nie tylko notariuszy, ale też adwokatów i radców prawnych) powinien - według resortu - wystarczyć, aby należycie przygotować kandydatów do zawodu.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

REKLAMA

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

400 zł plus do emerytury dla seniorów w 2025 i w kolejnym roku. Dla kogo dodatkowe pieniądze z ZUS? Trzeba złożyć wniosek!

Seniorzy mogą zyskać nawet 400 zł więcej do emerytury, jeśli złożą jeden prosty wniosek do ZUS. Chodzi o podatek, którego wielu emerytów nie musi płacić, a który co miesiąc jest automatycznie potrącany z emerytury. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS i jak to załatwić? W artykule wyjaśniamy, jak działa formularz EPD-21 i udostępniamy gotowy wzór do pobrania.

REKLAMA

Rząd wycofuje ważny przepis dla kredytobiorców: Znika zapis o szybszym zwrocie pieniędzy

Rząd rezygnuje z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu I instancji. Usunięcie przepisu oznacza, że na odzyskanie nadpłaconych środków trzeba będzie czekać aż do zakończenia sprawy w II instancji.

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści staną się zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA