REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacyjna podróż bez stresu

ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jadąc na Ukrainę nie zapomnij wyposażyć apteczki w prezerwatywy, do Macedonii, lepiej nie jedź zbyt nowym modelem auta, w Chorwacji szczególnie uważaj na parkowanie, a we Włoszech na skrzyżowania ze światłami. - Przed wakacyjnym wyjazdem za granicę pamiętaj o sprawdzeniu przepisów obowiązujących w krajach do których jedziesz i przeglądzie technicznym swojego samochodu.

Prezerwatywy w apteczce samochodowej – absurd? W Polsce tak, ale na Ukrainie ich brak może kosztować cię 200 hrywien (ok. 80 zł). - Planując wakacyjny wyjazd za granicę zawsze warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w państwach przez które będziemy przejeżdżać – radzi Witold Rogowski, ekspert ProfiAuto, ogólnopolskiej sieci niezależnych sprzedawców części i serwisów samochodowych.

Pokuta za awarię

REKLAMA

Warto wiedzieć, że policjant w Niemczech może sprawdzić, czy nożyczki, które wozimy w apteczce mają minimum 14 milimetrów długości, w Chorwacji jeśli źle zaparkujemy, po powrocie nie zastaniemy blokady na kołach, ale możemy nawet nie zastać tam auta. Znalezienie parkingu, na który odholowano samochód może być całkiem stresującą i czasochłonna „przygodą”. W Czechach i na Słowacji zapytają nas o kamizelka odblaskową, a jeśli w razie awarii zatrzymamy się na poboczu autostrady i nie wezwiemy najpierw policji drogowej, to zamiast „dobry den” usłyszymy, że musimy płacić „pokutu” (mandat) ok. 1000 koron (150 zł).

Kierowca, który wybiera się do Grecji przez Macedonię, powinien wiedzieć, że z wymianą części w zbyt nowym modelu auta może mieć problem nawet w stolicy tego państwa, a we Włoszech z nerwową reakcją innych kierowców możemy się spotkać jeśli zbyt długo stoimy na… czerwonym świetle.

- Taką „przygodę” zaliczyłem rok temu w Milanie. Kiedy czekałem na zmianę świateł kierowca za mną zaczął nerwowo trąbić. Kiedy w końcu ruszyłem, mimo że światło jeszcze nie zmieniło się na zielone okazało się, że auto stojące za mną to radiowóz. Policjanci okazali mi swoje zdenerwowanie, że nie ruszyłem na czerwonym wcześniej – wspomina z uśmiechem Witold Rogowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A poważnie dodaje, że oprócz przepisów kraju, do którego się wybieramy warto też sprawdzić czy wymagana jest tam Zielona Karta oraz jakie są obowiązujące numery alarmowe. Warto też upewnić się, czy w danym kraju obowiązuje nasz assistance i czy w razie kolizji zapewnienia nam nocleg, samochód zastępczy, holowanie auta. Przydać może się też formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym w dwóch językach – polskim i angielskim (możesz go pobrać ze strony Polskiej Izby Ubezpieczeń lub Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych).

Warto też pamiętać o aktualnych przepisach obowiązujących w Polsce. W czerwcu tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące rowerzystów.

REKLAMA

- Obecnie na drodze mają oni w zasadzie taki sam status jak piesi. Kierowcy muszą ustępować im pierwszeństwa w każdej sytuacji. Rowerzyści mogą też wyprzedzać pojazdy jadące w korku z ich prawej strony, oraz jeździć po chodniku przy złej pogodzie. – mówi ekspert ProfiAuto.pl.

Od pierwszego lipca zmieniają się też przepisy dotyczące oznakowania i użytkowania fotoradarów. – Jednak fakt, że będzie ich mniej, bo z dróg znikną atrapy, nie oznacza, że w miejscach, w których stały możemy sobie już pozwolić na dociśnięcie gazu. Pamiętajmy, że to nadal miejsca, w których powinniśmy zachować szczególną ostrożność – mówi Witold Rogowski.

Przeglądy techniczne

Przed długim letnim wyjazdem warto zadbać o sprawność auta. Zadbajmy nie tyko by zabrać trójkąt ostrzegawczy i zapasowe żarówki (najlepiej cały komplet).
- Najlepiej przed wyjazdem po prostu wybierzmy się na dodatkowy przegląd. Większość mechaników zrobi nam go za darmo, a my będziemy mieli pewność, że np. poziomy płynów w aucie: hamulcowego, chłodniczego, oleju, są odpowiednie – mówi ekspert ProfiAuto.pl

W długiej trasie warto tez pamiętać o tym, by jeździć raczej nocą (mniejszy ruch i upały, odpoczywać - po pierwszych 2 godzinach jazdy ok. 15 minut, po kolejnych dłużej, pić wodę: szczególnie kiedy samochód nie ma klimatyzacji, zabrać ze sobą zmiennika.

źródło: ProfiAuto

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA