REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK a umowa zlecenie

PPK a umowa zlecenie/fot. shutterstock
PPK a umowa zlecenie/fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ramach PPK mogą oszczędzać pracownicy. Czy dotyczy to także zlecenia? Ważne jest, aby od zatrudnienia pracownika odprowadzano składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Czy zatem zleceniobiorcy mogą być uczestnikami PPK?

Osoby uprawnione do oszczędzania w ramach PPK

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych definiuje pojęcie „osób zatrudnionych”, które mogą stać się uczestnikami PPK, a więc zacząć oszczędzać w ramach nowego programu. Zatrudnieni to z pewnością osoby wykonujące swoją pracę na podstawie umowy o pracę. Co więcej, zgodnie z  art. 2 Kodeksu pracy pracownik to osoba zatrudniona na podstawie:

- umowy o pracę,

- powołania,

- wyboru,

- mianowania,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- spółdzielczej umowy o pracę.

Wyjątki od kodeksowego rozumienia pracownika

Ustawa o PPK do zatrudnionych nie zalicza jednak:

- pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla o których mowa w art. 11b ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz

- młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 Kodeksu pracy.

Należy podkreślić, iż Kodeks pracy zalicza powyższe dwie grupy osób do pracowników. Na potrzeby ustawy o PPK wyłącza się je jednak spod pojęcia „osób zatrudnionych”. W związku z tym, ani młodociani, ani pracownicy przebywający na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla nie będą mogli przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Kolejnymi grupami, które przedmiotowa ustawa zalicza do „osób zatrudnionych”, są:

- osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 303 § 1 Kodeksu pracy (warunkiem jest ukończenie przez nie 18 roku życia);

- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, o których mowa w art. 138 i art. 180 ustawy Prawo spółdzielcze;

- osoby fizyczne świadczące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

- członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji;

- wszystkie „osoby zatrudnione” (z wyjątkiem członków rad nadzorczych), które przebywają na urlopach wychowawczych bądź pobierają zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe

REKLAMA

Podstawowym warunkiem uprawniającym „osoby zatrudnione” w rozumieniu ustawy o PPK do rozpoczęcia oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych jest obowiązkowe podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Rzeczypospolitej Polskiej. Od umowy zlecenia obowiązkowo odprowadza się składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

W świetle art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej „zleceniobiorcami”, oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4. Wspomniane zastrzeżenie dotyczy uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów do ukończenia 26 roku życia. Osoby te nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Zleceniobiorca

Wyjaśniając pojęcie „osób zatrudnionych”, ustawa jednoznacznie przyznaje prawo do gromadzenia oszczędności na imiennych rachunku w ramach programu PPK także zleceniobiorcom. Aby osoba świadcząca pracę na podstawie umowy zlecenia mogła stać się uczestnikiem PPK, musi spełniać następujące warunki:

1. być osobą zatrudnioną przez podmiot objęty PPK (w zależności od liczby zatrudnionych w danej jednostce organizacyjnej obowiązują różne terminy wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych);

2. być osobą pełnoletnią (automatycznemu zapisowi do PPK podlegają osoby zatrudnione w wieku 18-54 lat);

3. podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Jeśli zleceniobiorca spełnia wszystkie powyższe wymogi, zostanie automatycznie włączony do programu. Wybrana przez pracodawcę instytucja finansowa utworzy dla niego imienny rachunek, na który co miesiąc będą przekazywane wpłaty.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

Będzie drożej. W 2025 r. zapłacimy 59,50 zł podatku za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom. W 2020 r. było to 40,50 zł i 121,50 zł.

Będzie drożej. Wiemy to, bo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku wzrósł o 2,7 proc. Zapłacimy 59,50 zł za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom.

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Fiskus bierze się za samozatrudnionych. Pod lupą skarbówki zamiana etatów na działalność gospodarczą

Czujność skarbówki obudziła jedna ze spółek składających wniosek o wydatnie opinii zabezpieczającej. Miała się ona odnosić do zamiany etatów na umowy o współpracy, tak zwane B2B. Odmawiając wydania takiej opinii Szef KAS zawyrokował, że to próba unikania opodatkowania.

REKLAMA

Sprzątali w biurowcu i kradli wartościowe rzeczy

Para zatrudniona do sprzątania w warszawskim biurowcu po godzinach kradła wartościowe przedmioty. Skradzione rzeczy oszacowany na blisko 15 tys. zł. 

Narkotyki warte 1,2 mln zł przemycał... w żołądku

35-letni Nigeryjczyk usiłował przemycić blisko 1,2 kokainy w żołądku. Przemyt udaremnili funkcjonariusze KAS na Lotnisku Chopina. Co teraz grozi mężczyźnie?

Renta wdowia - jeśli będzie, to w jeszcze skromniejszej wysokości. Do redukcji 800 plus, mniejsze pieniądze dla emerytów w 2025 i latach następnych

To pewne: budżet 2025 i w następnych latach musi być ograniczony w zakresie wydatków na cele socjalne.  Nie wiadomo jeszcze, czy ograniczenia obejmą wszystkie grupy społeczne, czy wybrane. Dopiero projektowane świadczenia jak renta wdowia czy obejmujące najwyższe kwoty wypłat: 800 plus, 13 i 14 emerytury. Kiedy poznamy szczegóły?

1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Za mało kontra za dużo. Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Co teraz?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. W związku z tym rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA