REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotuj się na PPK – co podmiot zatrudniający może zrobić przed 1 lipca 2020

REKLAMA

Materiały prasowe

  1. Rozważyć założenie PPE

Tzw. mali przedsiębiorcy mają jeszcze czas na to, by utworzyć PPE, które po spełnieniu wymaganych  warunków (minimalna składka 3,5 proc. pensji, udział w PPE min. 25 proc. pracowników) pozwolą nie tworzyć PPK. Pierwsze składki trzeba opłacić w czerwcu 2020. Pracownicy często wolą tę formę oszczędzania, bo gromadzone środki nie pochodzą z ich wpłat, a tylko z wpłat pracodawcy. Ponadto pracodawca musi szacować, że o ile w przypadku PPK szacuje się wzrost kosztów zatrudnienia na ok. 0,9 proc., to w przypadku PPE zwiększą się one o ok. 2,2 proc. Pracownik z kolei musi wiedzieć, że w odróżnieniu od PPK środki zgromadzone w PPE nie tak łatwo wypłacić, a poza tym środki gromadzone w PPK są własnością uczestników i podlegają dziedziczeniu oraz są elementem wspólnoty majątkowej, czego w PPE nie ma.

  1. Opracować harmonogram wdrażania PPK, by bez zbędnej zwłoki zacząć go realizować (terminy wyboru instytucji finansowej, zawarcia umowy o zarządzanie, zawarcia umowy o prowadzenie itp.)
  2. Opracować szacunkowo budżet na wdrażanie PPK
  3. Oszacować z pomocą działu HR, jaki będzie poziom uczestnictwa w programie. Określić, ile osób pozostanie w PPK, ile zrezygnuje, ile będzie chciało do nich przystąpić, bo z racji wieku nie zostali zapisani automatycznie (55-70 lat).
  4. Szacując liczbę uczestników PPK, warto przeliczyć, czy poza wpłatą podstawową pracodawca chce też wpłacać składkę dodatkową.

Czy PPK w firmie to faktycznie tak duży wzrost kosztów pracy?

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych spowoduje zapewne wzrost kosztów pracy, ale pamiętać trzeba, że wpłaty pracodawcy do PPK to koszty uzyskania przychodu i są odliczane od przychodu pracodawcy, pomniejszając tym samym podstawę naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych.

Do kosztów, z którymi na pewno pracodawca będzie musiał się liczyć należą operacyjne koszty wdrażania i obsługi. Mogą one wynikać z różnych kwestii:

a) konieczności zakupu nowego oprogramowania do obsługi systemu kadrowo-płacowego i finansowo-księgowego lub dostosowania posiadanego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) konieczności obsługi tego systemu przez firmę IT (wewnętrzną/zewnętrzną)

c) potrzeby zatrudnienia dodatkowej osoby do wdrażania i obsługi PPK lub przekazania obowiązków obecnym pracownikom

d) posiadania odpowiednich warunków do archiwizacji dokumentów lub też tworzenia ich na nowo.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia mocno okrojona. Maksymalnie 25% drugiego świadczenia

Jest nowa propozycja rządowa dotycząca renty wdowiej. Renta wdowia, czyli drugie świadczenie po śmierci współmałżonka ma być wypłacane od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15%, a od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25%. Zatem jest istotnie mniej niż wcześniej proponowano.

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

REKLAMA

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. 15% drugiego świadczenia wypłacane przez półtora roku. Stanowisko Rady Ministrów inne niż projekt obywatelski

Rada Ministrów na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgrzyty w koalicji. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy będzie porozumienie co do składki zdrowotnej i kredytu 0 proc.?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Pilne: nowa renta wdowia. Będzie poparta przez rząd, ale obywatelski projekt ustawy wymaga uzupełnień, jakich

Rząd na wtorkowym - 23 lipca br. posiedzeniu Rady Ministrów, przyjął kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA