REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatki z tytułu pracy w niedzielę

Niezrekompensowanie dniem wolnym pracy w niedzielę może stanowić problem z wyliczeniem pracownikowi wynagrodzenia za pracę w taki dzień.

Postanowienia umowy o pracę – nieprawidłowe klauzule

Błędne zapisy w umowie o pracę mogą spowodować poważne konsekwencje dla pracodawcy, jeżeli będzie chciał je zastosować. W niektórych przypadkach, np. w umowach o zakazie konkurencji, mogą one unieważnić całą umowę.

Czas pracy kierowców po nowelizacji

Od 28 czerwca br. zaczęły obowiązywać zmiany w zakresie czasu pracy kierowców. Nowe przepisy ograniczyły możliwość wydłużenia czasu pracy kierowców do 12 godzin na dobę w przypadku wykonywania przez nich pracy w porze nocnej.

Praca niepełnosprawnego w godzinach nadliczbowych

Pracownicy niepełnosprawni co do zasady nie mogą świadczyć pracy w godzinach nadliczbowych. Ten zakaz nie jest zakazem bezwzględnie obowiązującym. Oznacza to, że w określonych sytuacjach niepełnosprawny może zostawać po godzinach.

REKLAMA

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego i w rozmowie ze mną zażądała obniżenia wymiaru czasu pracy do 2/3 etatu przez okres 12 miesięcy na podstawie art. 1867 k.p. Czy mam jej ustne żądanie potraktować jako wniosek o obniżenie wymiaru czasu, czy raczej powinna ten wniosek złożyć na piśmie? Czy z takim wnioskiem pracownica może wystąpić „z dnia na dzień”?

Zmianowy czas pracy

Praca zmianowa polega na wykonywaniu pracy według z góry ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory świadczenia pracy przez poszczególne osoby po upływie określonej liczby godzin, dni, tygodni.

Jak rozliczać godziny nadliczbowe

Pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca jest zobowiązany zrekompensować pracownikowi czasem wolnym albo dodatkowym wynagrodzeniem. Udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty pracownikowi 50% lub 100% dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ile czasu powinna trwać przerwa na posiłek

Jestem pracownicą firmy zajmującej się księgowością. Wiem, że na 6 godzin pracy przypada 15 minut przerwy na posiłek. Jestem zatrudniona w równoważnym systemie czasu pracy. Jakiej długości przerwa przysługuje mi w takiej sytuacji?

REKLAMA

Urlopy okolicznościowe

Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego tylko wtedy, gdy pracownik złoży odpowiedni wniosek.

Co zrobić, żeby nie spędzać 60 proc. czasu pracy na zebraniach

Jestem nowo mianowanym menedżerem. Pracuję w dużej międzynarodowej firmie. Każdego dnia odbywa się wiele spotkań, zebrań, konferencji, w których muszę brać udział. Od momentu, kiedy kilka miesięcy temu awansowałem, obserwuję, że większą część dnia spędzam na różnych spotkaniach, konsekwencją tego jest coraz dłuższe siedzenie w pracy, bo przecież po spotkaniach muszę wypełniać swoje obowiązki. Jako szef też często prowadzę zebrania. Jak najefektywniej przygotować się i przeprowadzić spotkanie, żeby uczestnicy wyszli z poczuciem, że czas na to przeznaczony został dobrze wykorzystany, a zebranie faktycznie było potrzebne?

Obliczanie dodatków za nadgodziny

Dodatek za pracę nadliczbową powinien być obliczany co do zasady od kwoty wynagrodzenia wynikającej ze stawki osobistego zaszeregowania, która obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny - jeżeli został przyznany.

System równoważnego czasu pracy


System równoważnego czasu pracy ma zastosowanie wtedy, kiedy konieczne jest uelastycznienie czasu pracy i przedłużenie czasu pracy ponad przewidziane prawem 8 godzin dziennie w stałych godzinach.

Składanie zeznań na policji w związku z interwencją służbową a czas pracy

Pracownicy ochrony naszego sklepu podczas służbowej interwencji wdali się w bójkę z klientem. W związku z tym zostali przewiezieni do komisariatu policji, aby złożyć wyjaśnienia. Tego dnia (środa) mieli zaplanowane 10 godzin pracy od 6.00 do 16.00, a pracę faktycznie wykonywali w godz. od 6.00 do 15.00. Później pojechali do komisariatu, który opuścili o godz. 19.00. Pracownicy żądają, aby zaliczyć im do czasu pracy 4 godziny między 15.00 a 19.00, które spędzili na wyjaśnianiu zajścia. Czy mają rację?

Jaki system czasu pracy wprowadzić dla kierowcy zajmującego się przewozem osób w firmie

Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowcy jednego z dyrektorów naszej firmy. Jego praca polega na tym, że wozi dyrektora na spotkania służbowe. Często jednak czeka na dyrektora w miejscach, do których go zawozi, nie wykonując w tym czasie pracy. Czasami taki czas oczekiwania trwa nawet kilka godzin. Jaki system czasu pracy najkorzystniejszy dla firmy ustalić temu pracownikowi? Zatrudniamy go w systemie podstawowym czasu pracy, ale nie jesteśmy z tego zadowoleni, ponieważ płacimy pracownikowi za czas, kiedy odpoczywa w samochodzie, czekając na dyrektora.

Jak wyliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc pracownika zatrudnionego na część etatu

Pracownik był zatrudniony na 1/3 etatu w podstawowym systemie czasu pracy. Pracował u nas do 14 maja br. i przepracował w tym miesiącu tylko 24 godziny. Pracownikowi przysługuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 426 zł. Czy wyliczając jego stawkę godzinową należy przyjąć nominalny czas pracy, jaki jest do przepracowania w maju br., czy tylko liczbę godzin właściwą do przepracowania w maju dla 1/3 etatu?

Czas pracy pracowników samorządowych

Ustawą o pracownikach samorządowych wprowadzono nowe zasady rozliczania czasu pracy tej grupy pracowników. Przyjęte uregulowania znacznie uelastyczniają ich czas pracy.

Czy w jednym zakładzie można ustalić różne pory nocne

Chcemy wprowadzić w naszej firmie różne pory nocne dla poszczególnych grup pracowników. Inne pory nocne obowiązywałyby pracowników pracujących w biurze, inne pracujących na produkcji, a jeszcze inne wykonujących pracę w terenie. Czy jest dopuszczalne ustalenie w regulaminie pracy różnych pór nocnych obowiązujących w tym samym zakładzie?

Zadaniowy system czasu pracy


Zadaniowy system czasu pracy jest stosowany najczęściej wtedy, gdy pracodawca nie może na bieżąco kontrolować naszej pracy. Wprowadza zatem wtedy tzw. system zadaniowy i rozlicza nas ze zleconych zadań. Taki system najczęściej spotykany jest u przedstawicieli handlowych.

Wynagrodzenie dla nauczyciela za egzamin maturalny

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy nauczyciel jest zobowiązany realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, w tym również uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

Pół etatu na wychowawczym i ochrona przed zwolnieniem

Przebywam na urlopie wychowawczym. Zastanawiam się jednak nad powrotem do pracy na pół etatu, abym mogła spędzać więcej czasu z córką i jednocześnie uzyskiwać dochody. Czy w tej sytuacji będę chroniona przed zwolnieniem tak jak podczas urlopu wychowawczego?

Ciąża a praca w godzinach nadliczbowych

Obowiązki pracodawcy związane z rodzicielstwem zaczynają się już w okresie ciąży pracownicy. Stosunek pracy kobiet w ciąży podlega szczególnej ochronie.

Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, w zależności od jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Nie ma on jednak prawa do dodatku z tego tytułu.

Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, w zależności od jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Nie ma on jednak prawa do dodatku z tego tytułu.

Czy pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych

Jestem kierownikiem biura w gminie. Pracownik zatrudniony na stanowisku referenta wykonywał w środę pracę poza normalnymi godzinami funkcjonowania urzędu. Były to jednocześnie jego godziny nadliczbowe. Teraz wystąpił o wypłatę dodatku za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych. Czy mogę mu wypłacić taki dodatek?

Indywidualny rozkład czasu pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy, pamiętając jednak o tym, iż nie może naruszać przepisów o czasie pracy.

Czy harmonogram czasu pracy powinien być uzgadniany ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić dotychczasowy zwyczaj, który polega na konsultowaniu ze związkami zawodowymi harmonogramu czasu pracy naszych pracowników (ponad 100 osób) i wywieszaniu go na tablicy ogłoszeń. Związki nie wyrażają zgody na inną formę powiadamiania pracowników o ich planie pracy. Czy możemy im się sprzeciwić i powiadamiać pracowników indywidualnie o ich grafikach pracy bez uzgodnień ze związkami zawodowymi?

Zatrudnianie kadry menedżerskiej w godzinach nadliczbowych

Zatrudnienie na stanowisku kierowniczym często wymaga wykonywania pracy ponad ustawowe normy czasu pracy. Pracodawcy korzystają z możliwości, jakie daje kodeks pracy, i zobowiązują kadrę zarządzającą do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia, argumentując, że jest to potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Czy menedżerowie powinni pracować nadliczbowo bez limitów i bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia?

Czas pracy w ruchu ciągłym

Jakie jest maksymalny czas pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym?

Tryb ustalania systemów i rozkładów czasu pracy

Czas pracy pracowników jest jednym z najtrudniejszych problemów kadrowych, z jakim musi się zmierzyć pracodawca. Powinien on zatem zwrócić szczególną uwagę na przepisy normujące tę dziedzinę, aby właściwie wprowadzać systemy i rozkłady czasu pracy.

Czy w niedzielę 3 maja pracownicy mogą pracować w placówkach handlowych

Prowadzę sklep, w którym zatrudniam 3 pracowników. Sklep jest czynny każdego dnia. Czy w święto 3 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, mogę nakazać pracownikom przyjść do pracy?

Czas pracy pracowników delegowanych do krajów UE

Pracownicy delegowani do pracy w Unii Europejskiej w zakresie czasu pracy powinni mieć zapewnione co najmniej tak samo dobre warunki jak pracownicy świadczący pracę w kraju.

Dodatek dla niepełnoetatowca za godziny ponadwymiarowe

Jeśli umowa o pracę tak przewiduje, osobom zatrudnionym na części etatu przysługuje wynagrodzenie odpowiadające wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych mimo pracy poniżej 8 godzin na dobę.

Zakaz zatrudniania kobiet w ciąży

Zatrudniam pracownicę, która świadczy pracę w systemie skróconego tygodnia pracy, wykonując swoje obowiązki od poniedziałku do czwartku po 10 godzin dziennie. Pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan ciąży. Czy ciąża wymusza jakieś zmiany w zakresie czasu pracy pracownicy?

Indywidualny rozkład czasu pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy. Musi przy tym pamiętać, aby nie naruszać przepisów o czasie pracy.

W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za pracę w porze nocnej w zakładzie budżetowym

Jesteśmy jednostką samorządową. Czy obliczając wynagrodzenie za pracę w porze nocnej powinniśmy wziąć za podstawę wynagrodzenie zasadnicze pracowników, czy wynagrodzenie minimalne? Prosimy o przykładowe obliczenie wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, jeśli godziny nocne wystąpiły w styczniu 2009 r.

Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Prezes zarządu naszej spółki, ze względu na potrzeby firmy, w lutym 2009 r. pracował średnio do godziny 2.00 w nocy. W regulaminie jest zapis, że pora nocna przypada między godz. 22.00 a 6.00. W lutym 2009 r. prezes wystąpił o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych, ale odmówiliśmy. Według nas osoba zarządzająca zakładem pracy nie ma prawa do takiego dodatku, a wysokie wynagrodzenie prezesa rekompensuje także ewentualną pracę w nadgodzinach. Czy mamy rację?

Jaki jest czas pracy w Norwegii

Norweski kodeks pracy przewiduje pewne limity czasu pracy, których przekraczanie jest niedopuszczalne. Jak większość kodeksu pracy reguluje także pracę w godzinach nadliczbowych.

Praca przy dozorze urządzeń

System czas pracy przy dozorze urządzeń jest jednym z rodzajów równoważnego czasu pracy.

Jak zatrudnić niepełnoetatowca, aby wykonywał pracę przez 2 dni w tygodniu

Chcemy zatrudnić pracownika na pół etatu. Pracę będzie u nas wykonywał tylko przez 2 dni w tygodniu (w środę i piątek), ponieważ w pozostałe dni ma zajęcia na uczelni. Chcemy, aby pracownik pracował w te 2 dni po 10 godzin. Jak to uwzględnić w umowie o pracę? Czy trzeba napisać, w jakie dni pracownik będzie pracował i po ile godzin? W jakim systemie czasu pracy powinniśmy go zatrudnić? Co zrobić, jeżeli w środę lub w piątek przypadnie święto? Czy wtedy pracownik może pracować w inny dzień?

Co należy się pracownikowi za godziny nadliczbowe?

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Jakie uprawnienia przysługują wtedy pracownikowi?

Czy przerwanie odpoczynku dobowego pracownika powoduje, że należy go liczyć od nowa

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. We wtorek 3 lutego 2009 r. po przepracowaniu 8 godzin został wezwany dodatkowo do pracy na godz. 19.00, aby przygotować pilny raport. Pracował jeszcze tego dnia do godz. 22.00. Następnego dnia przyszedł do pracy na godz. 8.00. Czy w takim przypadku doszło do naruszenia odpoczynku dobowego przysługującego pracownikowi? Jeśli tak, to jak powinniśmy go pracownikowi zrekompensować?

Wynagrodzenie za czas dyżuru i za czas interwencji w trakcie dyżuru

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest inaczej za czas dyżuru, w sytuacji gdy pracownik pozostaje tylko w gotowości do pracy, a inaczej, w przypadku gdy w jego trakcie dojdzie do interwencji.

Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych nie jest kodeksowym obowiązkiem pracowniczym. Niemniej jednak, pracownik musi stosować się do poleceń pracodawcy, który może nakazać pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zatem pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Czy można zmienić ustalone ze związkami zawodowymi w regulaminie pracy dni wolne od pracy w 2009 r.

Ustaliliśmy ze związkami zawodowymi aneks do regulaminu pracy w sprawie dodatkowych dni wolnych w 2009 r. w naszym zakładzie pracy. Będą to wszystkie wolne soboty, a za święto przypadające 15 sierpnia wyznaczyliśmy dzień wolny 17 sierpnia, natomiast za święto 26 grudnia dzień wolny pracownicy odbiorą 21 grudnia. Czy te 2 dni będzie można ewentualnie w późniejszym terminie zmienić już bez uzgodnienia ze związkami, tylko na podstawie zarządzenia prezesa spółki?

Za które święta w 2009 r. trzeba wyznaczyć pracownikom dodatkowe dni wolne

Chcemy przekazać pracownikom informację dotyczącą dni wolnych z tytułu świąt w 2009 r. Praca w naszym zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku. Pracownicy mają soboty i niedziele wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Za jakie święta przypadające w 2009 r. należy wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy, a za które święta taki dzień nie przysługuje?

Czy można polecić pracę w niedzielę i święta pracownikowi, który zajmuje się naprawą telefonów

Nasza firma zajmuje się naprawą telefonów stacjonarnych. Czy pracownikom, którzy naprawiają telefony, możemy polecić pracę w niedzielę i święta? Dodam, że praca w naszym zakładzie nie odbywa się w systemie zmianowym.

Ewidencja czasu pracy

Czas pracy pracowników musi być rejestrowany przez pracodawcę w ewidencji czasu pracy. Za brak takiego dokumentu odpowiada pracodawca.

Jak określić w umowie o pracę wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy stanowi istotny element umowy o pracę. Obejmuje on kwestie dotyczące ustalenia okresu rozliczeniowego pracownika, jak i systemu pracy, któremu podlega pracownik.

Kogo nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych

Praca wykonywana poza obowiązującymi pracownika godzinami pracy wymaga od pracownika zwiększonego wysiłku. Polecenie wykonywania takiej pracy jest dla pracownika nie wiążące i nie może odmówić jego wykonania. Obowiązkiem pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, a pozostawanie i wykonywanie pracy po godzinach jest tego przykładem. Jednak nie każdemu pracownikowi można zlecić pracę po godzinach.

Jakie dodatki za pracę w porze nocnej

W przypadku wykonywania przez pracownika pracy w porze nocnej, przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia. Wysokość tego dodatku została określona w kodeksie pracy i wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

REKLAMA