REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie dokumenty musi złożyć w ZUS przedsiębiorca, który chorował przez część miesiąca

Prowadzę działalność gospodarczą. W marcu 2008 r. chorowałem przez 14 dni i otrzymałem z ZUS zasiłek chorobowy. Jakie dokumenty powinienem złożyć w ZUS za marzec i od jakiej podstawy wymiaru naliczyć składki?

Jakie są zasady przyznawania emerytury górniczej

W listopadzie 2007 r. ukończyłem 55 lat. W Polsce przepracowałem na pełny etat ponad 11 lat, w tym 10 lat w górnictwie pod ziemią. W 1982 r. podjąłem pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w kopalni uranu pod ziemią jako górnik na Węgrzech. Byłem tam zatrudniony 7,5 roku. Przepracowałem w górnictwie (polskim i węgierskim) 17 lat i 6 miesięcy. W 1990 r., ze względu na stan zdrowia, musiałem odejść z pracy w kopalni, po czym pracowałem jeszcze w 7 miejscach przez ponad 10 lat. Od 2001 r. pobieram węgierską rentę socjalną. Na emeryturę górniczą na Węgrzech mogę przejść w wieku 59 lat, ale z tego, co wiem, powinienem otrzymać część polskiej emerytury górniczej za lata przepracowane w Polsce. Czy mogę ubiegać się o taką emeryturę? Nie mogę odnaleźć moich dokumentów zarobkowych za lata 1980 - 1982, gdy pracowałem przed wyjazdem na Węgry w jednej z polskich kopalni. Czy ZUS może w tym przypadku przyjąć zarobki zastępcze, np. mojego kolegi, z którym pracowałem?

Jak uwzględnić "trzynastkę" w zaświadczeniu wystawianym do celów rozliczenia emeryta z ZUS

Od 1 stycznia 2007 r., z krótką przerwą w czerwcu 2007 r., zatrudniamy emeryta, który ma ustalone prawo do emerytury od 1 czerwca 2007 r. Wynagrodzenie wypłacamy mu w tym samym miesiącu, za który przysługuje. W lutym br. otrzymał od nas „trzynastkę” za poprzedni rok. Czy w zaświadczeniu o przychodzie za 2007 r., które musimy wydać emerytowi w celu rozliczenia się z ZUS, mamy uwzględnić ten składnik? Jeśli tak, to czy podać pełną wysokość „trzynastki”, czy tylko za okres, w którym pracownik miał prawo do emerytury?

Termin powiadomienia pracodawcy o przejściu na emeryturę

W roku 2009 chciałabym przejść na emeryturę. W jakim terminie muszę powiadomić o tym fakcie mojego pracodawcę?

REKLAMA

Reforma emerytalna

Dokończenie reformy emerytalnej wymaga przeprowadzenia wielu prac legislacyjnych, które muszą zakończyć się w 2008 r.

Cztery kroki po fundusze

Chcesz pozyskać fundusze pomocowe UE dla swojej działalności ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, to ten tekst jest dla Ciebie.

Fundusze są dla ludzi

Pozyskiwanie funduszy europejskich nie jest dziedziną wiedzy tajemnej. Przy odrobinie wysiłku każdy może spróbować swoich sił na tym polu. Trzeba też posiąść sporą dawkę wiedzy. Zacznijmy od podstawowych pojęć i wiadomości.

Wspólnik spółki cywilnej, który faktycznie nie wykonuje działalności, nie podlega ubezpieczeniom

Wspólnicy spółki cywilnej podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli faktycznie prowadzą działalność w ramach spółki. Wykonywanie działalności przez pozostałych wspólników i/lub pracowników spółki cywilnej nie przesądza o obowiązku ubezpieczeń wspólnika, który tej działalności nie prowadzi (wyrok Sądu Najwyższego z 26 marca 2008 r., sygn. akt I UK 251/07).

REKLAMA

Dyskryminacja - przegląd orzecznictwa

Problematyka dyskryminacji pracownika była niejednokrotnie przedmiotem zainteresowania Sądu Najwyższego. Najczęściej analizowanym przypadkiem była dyskryminacja ze względu na wiek i sposób wynagradzania.

Zatrudnienie w szczególnych warunkach

Ustalanie okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na podstawie art. 32 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodne z Konstytucją RP.

Emerytura nauczycielska w trzech wariantach

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy 1 stycznia 1999 r. posiadają okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy - mogą przejść na emeryturę wcześniejszą w obniżonym o 5 lat wieku emerytalnym.

Zmiany w przepisach o działalności gospodarczej

Wniosek o wydanie wiążącej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych oraz możliwość zawieszenia działalności gospodarczej - to najnowsze zmiany w przepisach dotyczące ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Praca za granicą a emerytura w Polsce

Często pojawia się pytanie, jaki wpływ na emeryturę ma praca za granicą. Zalezy to od kraju, w którym praca była wykonywana. Znaczenie ma także okres wykonywanej pracy. Prezentujemy najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami eksperta.

Wypłata odprawy emerytalnej

Jeden z naszych pracowników przechodzi na emeryturę (odchodzi za porozumieniem stron). W jakim terminie powinniśmy wypłacić mu odprawę emerytalną - w terminie rozwiązania umowy czy dopiero w momencie, gdy udokumentuje nam przyznanie emerytury przez ZUS?

Dwie odprawy

Pracownikowi odchodzącemu na emeryturę w ramach zwolnień grupowych należy się zarówno odprawa emerytalna, jak i odprawa z tytułu zwolnień grupowych. Dla pracodawcy oznacza to, że taki pracownik może otrzymać nawet 4-miesięczne wynagrodzenie.

Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 2)

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zrefunduje osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składek.

O jakich przychodach powiadomić ZUS (cz. 1)

Zarówno płatnik, jak i świadczeniobiorca mają obowiązek powiadomienia ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i wysokości osiąganego przychodu przez emeryta lub rencistę.

Czas na rady pracowników

Już niedługo skończy się vacatio legis dla pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. 24 marca 2008 r. powinna rozpocząć się procedura wyboru rady pracowników u tych pracodawców.

Zakaz zrzeczenia się odprawy emerytalnej

Pracownicy odchodzący na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mają prawo do otrzymania odprawy pieniężnej od swoich pracodawców. Odprawa ta korzysta z ochrony takiej jak wynagrodzenie.

Ochrona ze względu na wiek

Zapisy kodeksowe stanowią, że stosunek pracy pracownika będącego w wieku przedemerytalnym nie jest chroniony wówczas, gdy podstawą nawiązania z nim stosunku pracy jest umowa terminowa.

Odprawa pieniężna nauczyciela

Jestem nauczycielem w szkole podstawowej i mam 30-letni okres zatrudnienia, w tym jako nauczyciel 25 lat. Podczas badań okresowych lekarz stwierdził, że jestem niezdolny do pracy na stanowisku nauczyciela. Pracodawca rozwiązał ze mną stosunek pracy i wypłacono mi odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Złożyłem wniosek o emeryturę, którą uzyskałem. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić o odprawę emerytalną dla nauczycieli?

Zaniżona wartość wynagrodzenia

Jestem na emeryturze od ponad 3 lat. W tym roku zorientowałem się, że pracodawca, kompletując dokumenty do ZUS, podał zaniżoną wartość mojego wynagrodzenia otrzymywanego w okresie ostatnich 3 lat (nie wliczył dodatku stażowego). Chciałbym wystąpić o ponowne naliczenie emerytury i żądać odszkodowania od pracodawcy. Czy mam szanse?

Nauczyciel emerytem (cz. 1)

Rok 2008 to ostatni rok, który daje możliwość skorzystania z przejścia na wcześniejszą emeryturę, obliczaną według dotychczasowych zasad, zapewne znacznie korzystniejszych od nowych.

ZUS doliczy do emerytury pracę w USA i Kanadzie

Około 70 tys. osób, które pracują lub pracowały w USA lub Kanadzie, będzie mogło uwzględnić ten okres przy ubieganiu się o emeryturę w ZUS.

Obowiązek tworzenia rad pracowników

Zatrudnienie w mojej firmie waha się. W niektórych miesiącach na początku miesiąca zatrudnialiśmy ponad 60 pracowników, a pod koniec tego miesiąca już tylko niespełna 50 osób. Obecnie mamy zatrudnionych 53 pracowników. Jak mam w takim przypadku obliczyć liczbę zatrudnionych z danego miesiąca, aby ocenić, czy mam obowiązek przekazać pracownikom informację o możliwości utworzenia rady pracowników?

Cele i zkres działania dyrektywy usługowej

Do 28 grudnia 2009 r. kraje Unii mają czas na przyjęcie dyrektywy dotyczącej świadczenia usług na rynku wewnątrzwspólnotowym, której głównym celem jest ujednolicenie rynku usług w UE.

Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn

Mężczyźni urodzeni przed 1949 r., którzy ukończyli lub w tym roku ukończą 60 lat oraz posiadają 35-letni staż pracy, będą mogli skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę.

Druki ubezpieczeniowe

Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Dokonałam zgłoszenia siebie jako osoby ubezpieczonej i jako płatnika składek. Proszę o informację na temat druków rozliczeniowych, które mnie obowiązują - pyta Czytelniczka z Grudziądza.

II filar-obowiązkowy

Uczestnictwo w otwartych funduszach emerytalnych jest obowiązkowe, a obowiązek ten jest zgodny z konstytucją - tak orzekł Sąd Najwyższy.

Prawo do emerytury a praca za granicą (cz. 2)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszczyna postępowanie w sprawie emerytur podlegających koordynacji wspólnotowej, po złożeniu przez osobę zainteresowaną wniosku do właściwej jednostki organizacyjnej ZUS.

Prawo do emerytury a praca za granicą (cz. 1)

Osoby zamieszkałe w Polsce mogą składać wnioski o emeryturę z tytułu okresów ubezpieczenia lub zamieszkania przebytych w Polsce, jak również w jednym lub kilku państwach członkowskich.

Uprawnienia nauczycieli do emerytury bez względu na wiek

Emerytura bez względu na wiek - określona w art. 88 Karty Nauczyciela - przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy - na wniosek nauczyciela.

Konsultacje z pracownikami

Jestem prezesem związku zawodowego działającego na Politechnice Wrocławskiej. Od dłuższego czasu mamy wątpliwości, czy do naszej uczelni mają zastosowanie przepisy ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji?

Potrącenia ze świadczeń emerytalno-rentowych

Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS przewidują możliwość dokonywania potrąceń ze świadczeń przyznanych ubezpieczonemu.

Emerytura górnicza (cz. 2)

Prawo do emerytury górniczej, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat.

Samozatrudnienie-obowiązki rejestracyjne i podatkowe

Obowiązki wynikające z rejestracji działalności gospodarczej, ale również pewne przywileje, jak np. możliwość wyboru podatku liniowego czy uwzględnienia w pełnej wysokości kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodu, związane są z samozatrudnieniem.

Emerytura górnicza (cz. 1)

Z dniem 1 stycznia 2007 r. zostały zmienione zasady przyznawania prawa do emerytur z tytułu wykonywania pracy górniczej. Na starych zasadach można przejść na emeryturę górniczą do 31 grudnia 2008 r.

Kto sprawuje nadzór nad fundacjami i stowarzyszeniami

Działalność stowarzyszeń i fundacji podlega dość szeroko określonemu nadzorowi. Zakres nadzoru, organy nadzorujące oraz metody i podstawy sprawowania nadzoru są różne dla obu rodzajów jednostek. Ustawa o fundacjach nie posługuje się, co prawda, wprost pojęciem kontroli lub nadzoru, jednak na podstawie treści jej poszczególnych postanowień można ustalić organy kontroli i nadzoru oraz ich uprawnienia w tym zakresie. W ustawie Prawo o stowarzyszeniach wprost określono zarówno zakres, jak i organy sprawujące nadzór.

Kto ma prawo do odprawy

Każdemu pracownikowi, który spełnia warunki przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, przysługuje odprawa. Stosunek pracy musi ustać w związku z przejściem pracownika na rentę lub emeryturę.  

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Prezentujemy Kalendarz obowiązkowych działań pracodawcy w zakresie BHP autorstwa Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Praca przy komputerze a emerytura

Dostaję dodatek szkodliwy za pracę przy komputerze, czy będzie to miało w przyszłości (za 4 lata) jakiś wpływ na moja emeryturę?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku osobie, która prowadzi działalność gospodarczą

Od 5 lat prowadzę zakład krawiecki. Od początku prowadzenia działalności podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Od 23 kwietnia do 30 maja br. otrzymałam zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 5-letniego syna. Obecnie jestem w ciąży, termin porodu jest przewidziany na początek października br. Jak ZUS ustali mi podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzę w terminie? Czy ZUS weźmie pod uwagę okres pobierania zasiłku opiekuńczego?

Rozpoczynamy własną działalność gospodarczą

Masz już pomysł na własną działalność gospodarczą i trochę pieniędzy na start? Możesz założyć jakąś spółkę z przyjaciółmi albo wybrać indywidualną działalność.Poradnik ten jest przeznaczony dla tych indywidualistów, którzy chcą być sami sobie sterem, żeglarzem i okrętem na szerokim morzu przedsiębiorczości.

Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym to silna broń w rękach wierzyciela. Na jej podstawie wierzyciel może ustanowić zabezpieczenie jak również po uprawomocnieniu się wszcząć egzekucję. Jak zatem przedsiębiorca może się bronić przed nakazem.

Co powinieneś wiedzieć o sądowym postępowaniu gospodarczym?

Kodeks postępowania cywilnego (kpc) przewiduje specjalny tryb rozwiązywania sporów pomiędzy przedsiębiorcami. Postępowanie w sprawach gospodarczych jest obwarowane wieloma rygorami, a wszystkie pomyłki są bezwzględnie wychwytywane zarówno przez przeciwników procesowych jak i sądy. Dlatego też przy sporach sądowych z innymi przedsiębiorcami warto korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Podstawowe kwestie trzeba jednak znać samemu, choćby po to, by umieć rozmawiać z radcą prawnym lub adwokatem.

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Pożyczamy od znajomych i rodziny na rozruch firmy

Trudno jest zebrać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W takich sytuacjach często zwracam się o pożyczkę do rodziny i znajomych. Jak rozliczyć podatkowo taką pożyczkę.

Kto może handlować w święta?

Kodeks pracy zabrania handlu w święta, także wtedy, gdy święto przypada w niedzielę. Zakaz dotyczy jednak tylko pracowników. Handlować zatem mogą zarówno sami właściciele, jak i osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawnych (np. na umowę zlecenia).

Mała firma w Internecie

W XX wieku w dobrym tonie było posiadanie przez przedsiębiorcę wizytówki, ogłaszanie się w lokalnej prasie. Dziś co najmniej taką samą funkcję pełni firmowa strona www.

Ubezpieczenie jest dobrowolne od daty nabycia prawa do renty

O obowiązkowym lub dobrowolnym charakterze ubezpieczenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie decyduje spełnienie przez nią warunków do renty lub emerytury, lecz ustalenie prawa do jednego z tych świadczeń. Dlatego osoba prowadząca działalność gospodarczą do dnia wydania decyzji lub wyroku o ustaleniu tego prawa podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu (art. 9 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych)

REKLAMA