REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy, Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rynek pracy: Pracownicy stawiają pracodawcom coraz większe wymagania

Na rynku pracy w Polsce kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika. Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów. Chcą się rozwijać, a jednocześnie zachowywać równowagę pomiędzy pracą a regeneracją. Oczekują, że będą odpowiednio traktowani, pracować w stałych godzinach i mieć czas na siebie.

Centralny rejestr umów

Centralny rejestr umów - co to i jaki jest jego cel? Co z ochroną danych osobowych pracowników jednostek sektora finansów publicznych? Z jednej strony obowiązuje prawo do prywatności pracowników a z drugiej strony prawo obywateli do informacji publicznej.

Zatrudnienie w służbie cywilnej - zmiany i lustracja

Zatrudnienie w służbie cywilnej nie będzie wyglądało już tak samo. Będzie miała miejsce lustracja i dezubekizacja, tak jak w przypadku policjantów! W dniu 14 czerwca 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Co do zasady, zmiany wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Równouprawnienie w pracy. Czy płeć wpływa na możliwość awansu

Czy płeć pracownika wpływa na możliwość uzyskania awansu w pracy – takie pytanie zadano ankietowanym w badaniu „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce”. Wiemy, jakie były odpowiedzi.

REKLAMA

Nie tylko spóźnione płatności. Jak sobie radzić z problemami w transporcie?

Patologie w działalności transportowej nie ograniczają się jedynie do problemów związanych z wydłużeniem terminów płatności czy nawet ich brakiem. Obejmują one również szerokie spektrum innych zagadnień – m.in. absurdalne zapisy kar umownych w zleceniach, złe warunki pracy kierowców, niejasne i nie zawsze zgodne z prawem sposoby rozliczeń wynagrodzeń kierowców, kradzież paliwa i ładunków oraz wciąż za małą skalę monitoringu tras. 

Praca dorywcza: Wyzwania i możliwości dla specjalistów HR

Praca dorywcza stała się powszechnym zjawiskiem w dzisiejszej nowoczesnej gospodarce. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę zatrudnienia ze względu na elastyczność, możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy oraz zdobycia nowych umiejętności. Jednak dla specjalistów HR, praca dorywcza wiąże się zarówno z wyzwaniami, jak i możliwościami. 

Praca w wakacje: Można zarobić nawet 40 tysięcy złotych!

Zbliżające się wakacje to dobry czas dla szukających dodatkowego zarobku. Eksperci zapewniają, że ofert pracy sezonowej nie zabraknie i można całkiem nieźle zarobić, nawet jeśli nie posiadamy żadnego doświadczenia. Pracownicy o niskich kwalifikacjach potrzebni są głównie w obsłudze ruchu turystycznego i rolnictwie. Uczniowie i studenci mogą tu liczyć średnio na 27 zł brutto, a u naszych zachodnich sąsiadów stawki są blisko 3-krotnie wyższe. Ile można zarobić na pracach sezonowych i na co zwrócić uwagę, decydując się na wyjazd za granicę?

Pracownik 60+ rezygnuje z emerytury. Dlaczego? Emerytura dopiero po 70-ce?

Wiek emerytalny w Polsce – zgodnie z rekomendacjami OECD i prognozami Komisji Europejskiej – powinien być podniesiony do nawet 70 lat. Obecnie na naszym kontynencie na emeryturę najpóźniej przechodzą Duńczycy, Grecy i Włosi – zarówno kobiety, jak i mężczyźni prawo do tego świadczenia nabywają, gdy przekraczają 67 r. ż. W naszym kraju, w tym wieku nie trzeba już pracować, jednak cześć seniorów chce to robić, co więcej ich zapał podzielają pracodawcy – jak wynika z badania Grupy Progres – co piąta firma planująca rekrutacje chce zwiększyć kadrę właśnie o emerytów. 

REKLAMA

Obywatele Ukrainy są gotowi do przeprowadzki do mniejszych miejscowości Polski, jeżeli znajdą tam pracę

Obywatele Ukrainy najczęściej znajdują pracę w Polsce dzięki poleceniom lub samodzielnie oraz są gotowi do przeniesienia się z dużych miast do mniejszych miejscowości – wynika z raportu „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.    

Praca platformowa: Rewolucja na rynku pracy

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.

Pracownika po pięćdziesiątce zatrudnię od zaraz. Pracodawcy cenią dojrzałość

Jaka jest obecnie pozycja pracowników po 50. roku życia na rynku pracy? Czy silvers pracownicy niedługo zdominują miejsca pracy?

Visa zatrudni 1500 specjalistów w Polsce w globalnym hubie technologiczno-produktowym

Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak przekazano, w ciągu najbliższych kilku lat w hubie ma pracować 1500 specjalistów z obszaru technologii.

Dane GUS: Płace w sektorze przedsiębiorstw spadły

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023. Przeciętne uposażenie uległo zmniejszeniu o 74,69 PLN do 7430,65 PLN tj. o 1,0%. Kwiecień zazwyczaj przynosi korektę płac po bardzo wysokim marcu – kiedy to pojawiają się znaczące wypłaty ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody, w części będące końcówką rozliczeń z załogami za wyniki poprzedniego roku.

Praca sezonowa i praca tymczasowa - zasady zatrudnienia. Czym się różnią? Prawa i obowiązki pracowników sezonowych

Czym różnią się praca sezonowa i praca tymczasowa? Obie umowy dotyczą krótkoterminowego zatrudnienia ale to nie są te same umowy. Co trzeba wiedzieć o tych odmiennych formach zatrudnienia? Jakie są prawa i obowiązki pracowników sezonowych?

Zmiany w umowach o pracę i informacji o warunkach zatrudnienia w 2023 roku

Bieżący rok rozpoczął się bardzo intensywnie dla specjalistów działów kadrowo płacowych. Rozliczenia roczne, praca zdalna, kontrola trzeźwości i… kolejna nowelizacja Kodeksu Pracy. Oprócz zmian wprowadzonych w uprawnieniach rodzicielskich, ważne są również nowe regulacje dotyczące umów o pracę i informacji o warunkach zatrudnienia. Co dokładnie zmieniło się w tym zakresie? Tego dowiesz się w dalszej części niniejszego artykułu.

Wiek emerytalny a praca. O czym należy pamiętać zatrudniając emeryta?

Jaki jest w Polsce wiek emerytalny dla kobiet a jaki dla mężczyzn? Czy do emerytury wlicza się okres pracy za granicą? Praca w jakich państwach wlicza się do polskiej emerytury? Jakie są najważniejsze zasady związane z zatrudnieniem emeryta - rodzaj umowy, warunki, podatek, ulgi, obowiązki pracodawcy.

Czy bezrobocie wzrośnie w tym roku?

Bezrobocie w Polsce. Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia do końca tego roku. W swoim komentarzu do środowych danych GUS wskazali, że spowolnienie gospodarcze w niewielkim stopniu wpływa na kondycję rynku pracy.

Analitycy finansowi, controllerzy i księgowi mogą łatwo zmienić pracę. Jak ich zatrzymać w firmie?

Ponad połowa specjalistów ds. finansów w firmach może rozważać zmianę pracy w celu rozwoju kariery – dowodzi nowe badanie. Według raportu opublikowanego przez AICPA & CIMA we współpracy z PwC, rośnie presja na zatrzymanie pracowników działów finansowych.

Zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce - komentarz ekonomisty ING

W scenariuszu bazowym nie spodziewamy się znaczącego spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia w obecnym cyklu – ocenił starszy ekonomista ING Adam Antoniak w komentarzu do piątkowych danych GUS o zatrudnieniu.

Przechodzenie UE do gospodarki neutralnej klimatycznie - skutki dla pracowników. Kto poniesie największe koszty i ciężary transformacji?

Społeczne skutki przejścia UE do gospodarki neutralnej klimatycznie oraz wybrane instrumenty ich łagodzenia w ramach sprawiedliwej transformacji (tzw. Just Transition) omawiają eksperci z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Blaski i cienie pracy zdalnej

Praca zdalna to forma zatrudnienia, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki poza siedzibą firmy, zazwyczaj z domu lub innego miejsca poza biurem. Jakie są zalety tej formy zatrudnienia? Czy praca ma wady, a jeśli tak – to jakie?

Wniosek o stały etat po 6 miesiącach pracy i inne nowe uprawnienia pracowników stabilizujące zatrudnienie

Wdrażając (od 26 kwietnia 2023 r.) przepisy dyrektywy unijnej ustawodawca pozwolił pracownikom ubiegać się o bardziej stabilne i przewidywalne warunki zatrudnienia. Jednak takie korzyści niosą za sobą utrudnienia dla pracodawców, którzy w trosce o interesy firmy mogą zmienić swoją politykę i dążyć do korzystania z pozapracowniczych form zatrudnienia, np. na kontraktach b2b. Nowe przepisy to także kolejne obciążenie dla działów kadr i płac - pisze dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak zwiększyć zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w Polsce?

Aby więcej osób z niepełnosprawnością w Polsce znalazło zatrudnienie, kluczowa jest zmiana poglądów, nastawienia zarówno pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, jak i opinii publicznej - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Marek Rymsza. W Polsce ok. 30 proc. osób z niepełnosprawnością jest zatrudnionych.

Ukraińcy w Polsce 2023 - zmiany w przepisach. Co powinni wiedzieć pracodawcy?

Jakie zmiany zachodzą obecnie w przepisach regulujących pobyt Ukraińcy w Polsce? Co te zmiany oznaczają dla firm (pracodawców) zatrudniających obywateli Ukrainy?

Praca tymczasowa - dla kogo jest dobrym wyborem

Dla kogo jest praca tymczasowa? Czy to dobry pomysł na zarobienie pieniędzy np. dla osób, które z różnych przyczyn znalazły się w innym kraju lub mieście? Czy to coś dla tych, którzy po prostu nie chcą na dłużej przywiązywać się do przysłowiowego biurka?

Bezrobocie w Polsce 2023. Ile wynosi? Będzie spadać, czy rosnąć?

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2023 roku wyniosła 5,5%. Oznacza to, że na 1,2 mln osób w wieku produkcyjnym, 64,1 tysiące było bezrobotnych. Każdego miesiąca sytuacja się poprawia.

Praca kobiet - etat w domu wyceniony na milion złotych!

Ile kosztuje etat w domu? Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo nowych regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!

Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

GUS podał dane o zarobkach. Ile wzrosło przeciętne wynagrodzenie w firmach?

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2023 r. wyniosło 7065,56 zł, co oznacza wzrost o 13,6 proc. rdr - podał GUS. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 0,8 proc.

W 2022 r. w ZUS zarejestrowano 1,7 mln umów o dzieło

Czy należy się dodatek stażowy w dodatkowym miejscu zatrudnieniu nauczyciela

Jesteśmy szkołą podstawową państwową (organ prowadzący Urząd Miasta). Zatrudniliśmy nauczyciela z dwudziestoletnim stażem pracy na 1/2 etatu. Ten sam nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole podstawowej w naszym mieście na pełny etat. Nauczyciel przedstawił nam świadectwa pracy. Na podstawie tych samych świadectw pracy otrzymuje dodatek w szkole podstawowej, w której jest zatrudniony na cały etat. Czy należy mu się dodatek za staż pracy?

Macierzyństwo a praca: 30% kobiet bez niezależności finansowej

Większość Polek i Polaków uważa, że kobieta powinna mieć stabilną pracę przed zajściem w ciążę. Zdaniem połowy kariera jest równie ważna co rodzina.

Praca zdalna w 2023 roku. Kwestie praktyczne

Już za kilka tygodni, bo 7 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy o pracy zdalnej. Regulują obowiązki pracodawcy i pracownika oraz zabezpieczają pracownika pracującego z domu. Zdaniem prawników z branży IT, na specjalistów wdrażających nowe regulacje, czekają spore wyzwania. 

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023. Przeciętne uposażenie uległo zmniejszeniu o 446,00 PLN do 6883,96 PLN tj. o 6,1%.

Polscy pracownicy jedzą w pośpiechu ze szkodą dla zdrowia

Polscy pracownicy jedzą w pośpiechu. Mniej niż 50% poświęca na spożycie głównego posiłku więcej niż 15 minut. Co 5 pracownik przyznaje się do tego, że je najczęściej je na swoim stanowisku nie przerywając pracy. Wśród kobiet zjawisko występuje częściej niż wśród mężczyzn. 37% respondentów przyznaje, że kończy pracę z uczuciem głodu. Co robią firmy, żeby pracownicy odżywiali się w prawidłowy sposób? 

Czym jest "inna praca zarobkowa"?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza rozróżnienie między „zatrudnieniem” a „inną pracą zarobkową”. Na czym polega różnica i co się kryje pod pojęciem „inna praca zarobkowa”? Odpowiadamy.


 

Czy pracownicy biurowi znają prawo pracy? – wyniki raportu

Co piąty pracownik biurowy w Polsce ocenia swoją znajomość przepisów prawnych jako mierną lub zaledwie dostateczną, wynika z badania portalu pracy. Łącznie niemal 2/3 white collars uważa, że w ich miejscu zatrudnienia przepisy pracy są respektowane, ale jednocześnie prawie 20 proc. czuje, że pracodawca łamie ich prawa . Na kim powinien spoczywać obowiązek edukacji w tym zakresie i na ile bezpiecznie Polacy czują się z obecnymi przepisami? 

3 mln zł na wsparcie zatrudnienia socjalnego w 2023 r.

29 projektów otrzyma dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego. Wsparcie w projektach otrzyma blisko 891 uczestników, należących do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Budżet programu w 2023 r. to 3 mln zł.

Prognozy zatrudnienia o rocznym horyzoncie nieco bardziej optymistyczne niż kwartalne

Dane ankietowe sugerują osłabienie popytu na pracę, ale prognozy zatrudnienia w perspektywie kwartalnej pozostają relatywnie optymistyczne, a w perspektywie rocznej są bardziej optymistyczne niż w kwartalnej - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".

Zatrudnianie dzieci w instytucjach kultury

Zasady zatrudniania osób poniżej 18 roku. Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów zatrudnianie dzieci jest co do zasady niedopuszczalne. Czy zakaz ten ma bezwzględny charakter? Czy w ramach realizacji swoich zadań instytucje kultury mają możliwość powierzania wykonywania pracy dzieciom? Jakich formalności należy dopełnić w takich sytuacjach? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście.

Kiedy można zatrudnić dziecko?

Przy spełnieniu przez pracodawcę pewnych warunków, przepisy prawa pracy dopuszczają zatrudnianie osób niepełnoletnich. Jest to młodzież w wieku 15-18 lat, którą nazywamy pracownikami młodocianymi. Niezależnie od tych zasad, istnieje też możliwość zlecenia pracy dziecku. Kiedy i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.

Jak legalnie zatrudnić nianię?

Niektórzy z różnych powodów nie chcą posyłać dzieci do żłobka lub przedszkola. Jak zatrudnić nianię, aby wszystko było zgodnie z prawem?

50 proc. firm prognozuje zwiększenie zatrudnienia w br.

50 proc. firm prognozuje zwiększenie zatrudnienia w br, a 27 proc. planuje utrzymanie kadry na tym samym poziomie – poinformowało Centrum Analityczne Gremi Personal, po przeanalizowaniu danych uzyskanych od współpracujących z agencją przedsiębiorstw. Wskazano, że tylko 23 proc. firm deklaruje redukcję etatów.

Jak i gdzie dorobić? Praca dodatkowa a budżet domowy

Czy to prawda, że pieniądze leżą na ulicy – trzeba tylko umieć po nie sięgnąć? W internecie roi się więc od pomysłów na dodatkowe zajęcia – copywriting, udzielanie korepetycji, rękodzieło, czy jakaś forma pracy fizycznej – to tylko niektóre z nich. Jest też wiele opcji uzyskania tzw. Pasywnego dochodu, jak choćby udostępnienie samochodu jako przestrzeni reklamowej, czy sprzedaż fotografii z prywatnego archiwum do internetowych baz. W trudnych czasach warto też zrewidować aktualne koszty utrzymania i po prostu zrezygnować z usług czy abonamentów, z których nie korzystamy na co dzień. 

Firmy starają się utrzymywać zatrudnienie, a część planuje podwyżki

Mimo spowolnienia gospodarczego firmy starają się utrzymywać zatrudnienie, a część planuje podwyżki - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska. Jak wskazała, możliwość pracy zdalnej jest postrzegana przez pracowników jako korzyść porównywalna z kilkuprocentową podwyżką.

Koniec 2022 roku! Podsumowanie sytuacji na polskim rynku pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dokonało podsumowania za 2021 r. i 2022 r. na polskim rynku pracy. Jaka jest skala bezrobocia? Ile wynosił współczynnik aktywności w 2022 r.? Co się zmieniło i zmieni w 2023 r.?

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw [listopad 2022]

Wzrost płac 2022. Przeciętne wynagrodzenie wynosi 6857,96 PLN. Jakie było zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku?

Prezydent podpisał ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów – przekazało w czwartek biuro Kancelarii Prezydenta.

REKLAMA