Umowne zniesienie współwłasności
Aktualizacja: 19.08.2011
Zgodnie z treścią art. 195 kodeksu cywilnego, własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Ustawodawca dopuszcza możliwość zniesienia współwłasności w każdym czasie, przyznając jednocześnie każdemu współwłaścicielowi roszczenie o zniesienie współwłasności, które nie ulega przedawnieniu. Zniesienie współwłasności może nastąpić w drodze umowy albo w drodze postępowania przed sądem. »
Uchylenie się od skutków prawnych ugody
Aktualizacja: 19.08.2011
Ugodę można zawrzeć nie tylko przed sądem czy organem administracji publicznej. Ugoda to również rodzaj umowy, reguluje ją kodeks cywilny. Od skutków ugody, podobnie jak innych umów, można się uchylić. »
Aktualizacja: 19.08.2011
Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. »
Aktualizacja: 19.08.2011
Umowa zamiany to jedna z umów występujących w kodeksie cywilnym. Na podstawie tej umowy następuje przeniesienie prawa własności. »
Umowa przedwstępna z deweloperem najlepiej w formie aktu notarialnego
Aktualizacja: 19.08.2011
Osoby planujące zakup mieszkania od developera powinny dokładnie rozważyć wybór właściwej formy, w jakiej zostanie zawarta umowa przedwstępna. Z kilku powodów warto w tym przypadku rekomendować formę aktu notarialnego. »
Aktualizacja: 19.08.2011
Umowa spedycji jest jedna z umów nazwanych. Oznacza to, że jest to umowa określona w kodeksie cywilnym. Nie można jednak utożsamiać tej umowy z inną występują w obrocie – umową transportu. »
Co warto wiedzieć o umowie agencji
Aktualizacja: 19.08.2011
Coraz częściej świadczymy usługi na podstawie umowy agencyjnej. Umowa ta jest coraz bardziej popularna w Polsce dlatego też warto wiedzieć o niej coś więcej. »
Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia
Aktualizacja: 19.08.2011
Kto bez zlecenia prowadzi cudze sprawy ten powinien działać z korzyścią osoby, której sprawę prowadzi, i zgodnie z jej prawdopodobną wolą a przy prowadzeniu spraw powinien zachowywać należytą staranność. »
Co warto wiedzieć o umowie spedycji
Aktualizacja: 19.08.2011
Istotą spedycji jest zastąpienie użytkowników transportu w wykonywaniu rozmaitych czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu transportowego przesyłki. Art. 794 § 1 Kodeksu cywilnego określa przedmiot umowy spedycji jako świadczenie polegające albo na wysyłaniu przesyłki, albo na odbiorze przesyłki, jak również może być to wysyłanie i odbiór przesyłki. Umową spedycji natomiast nie mogą być objęte usługi, które pozbawione są charakteru spedycyjnego (np. usługa przewozowa). »
Aktualizacja: 19.08.2011
Poręczyłem za dług kolegi X. Ostatnio zgłosił się do mnie wierzyciel, z prośbą o uregulowanie zobowiązania dłużnika Y. Okazało się, że w między czasie kolega został zwolniony z długu na mocy umowy o przejęciu długu. Czy muszę spełniać świadczenie na rzecz wierzyciela, przecież nie poręczyłem za dług osoby Y ? »
Aktualizacja: 19.08.2011
Pożyczyłem pieniądze, zgodnie z zawartą umową będę otrzymywać odsetki w wysokości 40% w skali roku. Ostatnio jednak dowiedziałem się, że pobieranie tak wysokich odsetek jest niezgodne z prawem. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić czy umowa pożyczki jest nieważna? »
Jak prawidłowo wybrać nazwę dla spółki cywilnej?
Aktualizacja: 19.08.2011
Każdy przedsiębiorca powinien posługiwać się określonym oznaczeniem w obrocie gospodarczym, pozwalającym na odróżnienie go od innych podmiotów działających na rynku. »
Aktualizacja: 19.08.2011
Zawarłem umowę użyczenia lokalu mieszkalnego. Ponieważ liczyłem na to, iż będę tam mieszkał przez dłuższy okres, dokonałem licznych napraw, które pozwoliły mi na normalne korzystanie z mieszkania. Po kilku miesiącach użyczający zażądał zwrotu rzeczy. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów remontu? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »